MotoGP: Po těsné bitvě s Márquezem se raduje Lorenzo

Po dramatickém boji mezi Lorenzem a Márquezem nakonec těsně vítězí Lorenzo. Márquez dorazil do cíle jako druhý. Třetí je Andrea Iannone.
MotoGP: Po těsné bitvě s Márquezem se raduje Lorenzo

Do italského závod startoval jako první Valentino Rossi, ale vedení se po startu z druhé řady ujal jeho týmový kolega Jorge Lorenzo. Rossi se zařadil na druhé místo. Hned v úvodu závodu skončili na zemi Jack Miller, Loris Baz a Alvaro Bautista. Jezdci jsou v pořádku.

Krátce po startu bylo oznámeno, že Yonny Hernandez, kterému se dařilo v trénincích, ulil start. Za to obdržel penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou.

MotoGP: Rossi se v Itálii vydá do závodu z pole position

MotoGP: Rossi se v Itálii vydá do závodu z pole position

Po startu se docela propadli Viňales a Iannone, kteří spolu s Rossim startovali z první řady – pohybovali se až na hranici první a druhé desítky.

Devatenáct kol před závěrem stále vedl Jorge Lorenzo, ale Rossi byl na něm těsně nalepen a naznačoval útoky. Marc Márquez na třetím místě také nebyl příliš daleko. Čtvrtý byl Andrea Dovizioso. Aleix Espargaro, který byl ještě před nějakou chvílí třetí, klesl na páté místo.

Valentino Rossi následně projel jednu za zatáček zeširoka, což pomohlo Lorenzovi, který se tak na chvíli zbavil největšího tlaku. Rossi ovšem ztrátu, kterou získal, opět brzy dohnal. Iannone a Viňales se posouvali vpřed. Iannone byl sedmnáct kol před šachovnicí sedmý a Viňales osmý. Dále pokračoval propad Aleixe Espargara. Španěl klesl za svého krajana Pedrosu na šesté místo a nedaleko za sebou již měl Iannoneho a svého týmového kolegu Viňalese.

Patnáct kol před cílem se mimo trať objevil Valentino Rossi – pravděpodobně se jednalo o nějakou technickou poruchu na jeho Yamaze, což se později potvrdilo tím, že se z Italova stroje začalo výrazně kouřit. Ke zklamání domácích fanoušků i Rossiho samozného, musel Ital ze závodu odstoupit.

Marc Márquez se po Rossiho odstoupení posunul na druhé místo. Na provizorní podium poskočil Andrea Dovizioso. Iannone, který předjel Pedrosu a Espargara, se najednou dostal na čtvrtou pozici. Pátý byl touto dobou Dani Pedrosa, šestý Maverick Viňales. Aleix Espargaro už kroužil až na sedmém místě, protože jej nedlouho po sobě překonali Iannone i Viňales.

Ve stejné době jako Rossi musel odstoupit i Redding. Jezdec zamířil do boxů – pravděpodobně s nějakou poruchou a již nevyjel.

Jedenáct kol před závěrem stále vedl Lorenzo. Márquez ovšem nebyl nijak daleko od svého krajana a jevilo se jako velmi reálné, že by Márquez mohl zaútočit. K boji se schylovalo i mezi Dovim a Iannonem. Iannone se svému kolegovi přibližoval každým okamžikem. Stát před domácím publikem na stupních vítězů, bylo pro oba jezdce Ducati určitě velkou motivací.

Osm kol před cílem již byl Iannone těsně za Dovim a v nájezdu do dalšího kola se již pokusil o útok. Nejprve se zdálo, že úspěšný nebude, ale nakonec se před svého kolegu dokázal dostat. Nepodařilo se mu ovšem ujet, takže při nájezdu do následujícího okruhu si jezdci Ducati své pořadí opět prohodili a navíc se k nim velmi přiblížil i Pedrosa. Španěl již byl těsně za nimi. Iannone se znovu propracoval před Doviho. Pět okruhů před závěrem vyjel Dovi trochu mimo trať, čímž ztratil pozici – klesl na páté místo za Pedrosu.

Na prvních dvou místech se nic neměnilo. Lorenzo stále vedl a Márquez se držel těsně za ním. Ke změnám pozic zde však (zatím) nedocházelo. Čtyři kola před šachovnicí už to Márquez zkusil, ale neuspěl. Těsné to bylo i mezi Iannonem a Pedrosou, kteří se prali o třetí místo. Dovi již ztrácel. Pedrosa se dokázal dostat před Iannoneho, což bylo zklamání pro domácí publikum, protože na prvních třech pozicích byli v dané chvíli tři Španělé.

V předposledním kole se Márquez na okamžik dostal před Lorenza, ale situaci nezvládl podle svých přání a musel se znovu zařadit za svého staršího krajana. V té době se vrátil Iannone před Pedrosu.

MotoGP: Padací závod ve Francii ovládl Lorenzo

MotoGP: Padací závod ve Francii ovládl Lorenzo

V posledním okruhu se Márquez hodně snažil útočit na Lorenza a nakonec se ujal vedení. Nakonec došlo ještě k několika výměnám pozic mezi Márquezem a Lorenzem. Na cílovou rovinku najel jako první Márquez, ale v cíli byl nakonec o maličkou chvíli dříve Lorenzo. Márquez se musel smířit s druhým místem. Lorenzo díky svému dnešnímu vítězství navýšil své vedení před Márquezem na deset bodů. Jako třetí se nakonec do cíle dopravil Andrea Iannone.

Dani Pedrosa dojel těsně čtvrtý. První pětici uzavřel Andrea Dovizioso. Šestý skončil Maverick Viňales. Dále následovali Bradley Smith, Danilo Petrucci, Aleix Espargaro a desítku uzavřel Michele Pirro.

Další body se rozdávají za dva týdny v Katalánsku.

GP Itálie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Jorge LORENZO Yamaha 173,9 41'36,535
2 Marc MARQUEZ Honda 173,9 0,019
3 Andrea IANNONE Ducati 173,6 4,742
4 Dani PEDROSA Honda 173,6 4,91
5 Andrea DOVIZIOSO Ducati 173,5 6,256
6 Maverick VINALES Suzuki 173,3 8,67
7 Bradley SMITH Yamaha 173 13,34
8 Danilo PETRUCCI Ducati 172,9 14,598
9 Aleix ESPARGARO Suzuki 172,6 18,643
10 Michele PIRRO Ducati 172,4 22,298
11 Cal CRUTCHLOW Honda 172 27,936
12 Hector BARBERA Ducati 171,5 35,712
13 Eugene LAVERTY Ducati 171,3 38,032
14 Stefan BRADL Aprilia 171,2 40,094
15 Pol ESPARGARO Yamaha 169,8 59,811
16 Yonny HERNANDEZ Ducati 169,5 +1'04,397
Neklasifikováni    
  Valentino ROSSI Yamaha 173,2 15 kol
  Scott REDDING Ducati 171,8 15 kol
Nedokončili první kolo    
  Jack MILLER Honda   0 kol
  Alvaro BAUTISTA Aprilia   0 kol
  Loris BAZ Ducati   0 kol
4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz