MotoGP: Po více než ročním čekání se výhry dočkal Rossi, Abraham sedmý

Valentino Rossi si v nizozemském závodě, který byl ovlivněn počasím, vyjel další výhru kariéry. Na tuto výhru čekal více než rok. Naposledy zvítězil loni v Katalánsku. Na podium dnes Rossiho doprovodili Petrucci a Márquez.
MotoGP: Po více než ročním čekání se výhry dočkal Rossi, Abraham sedmý

Závod královské kubatury se tentokrát jel netradičně už po závodě třídy Moto3. Jako první se do něj vydával Johann Zarco. Pro Francouze to byla první pole position v kategorii MotoGP. Dobrý start měli Zarco a Márquez. Zarco se ujal vedení a Márquez se zařadil na druhou pozici.

V úvodu měl výlet mimo trať Jonas Folger, ale neupadl.

Zarco si během prvního kola vybudoval náskok v čele. Následovali Márquez, Rossi, Petrucci, Redding a šestý byl Bautista. Abraham jel devatenáctý – tedy mimo bodované pozice.

Čtyřiadvacet kol před koncem se Bautista dostal na páté místo před Reddinga. Ve vedení pokrčoval Zarco a další provizorní pódiové pozice drželi Márquez a Rossi. Márquez se přibližoval Zarcovi.

Zarco, Márquez, Rossi a Petrucci byli těsně za sebou – tvořili vedoucí skupinu. Pátý Bautista nebyl v těsném kontaktu, navíc brzy opět klesl za Reddinga a propadal se dále. Klesl za Doviho a Iannoneho.

I dvacet kol před šachovnicí pokračoval ve vedení Zarco. Márquez, Rossi a Redding zůstávali těsně za ním. S odstupem za vedoucí skupinou bojovali jezdci o páté místo. Vpřed se dostával vedoucí jezdec šampionátu Viňales. V této fázi závodu byl osmý, když předjel Bautistu.

Ani sedmnáct kol před závěrem nedocházelo ke změně na předních místech, ale Viňales se dostal před Doviho na šesté místo.

V té době skončil na zemi Lowes a následně i Jonas Folger. Němec Folger byl dosud jediným jezdcem, který letos bodoval ve všech závodech MotoGP. Assenem toto skončilo.

O kolo později se Rossi dostal na druhé místo před Márqueze a začal pomýšlet i na předjetí Zarca, k čemuž nakonec i brzy došlo. Rossi se ujal vedení. Pak došlo ke kontaktu mezi Rossim a Zarcem. Neupadli, Rossi zůstal v čele a Zarco klesl na třetí místo za Márqueze.

Čtrnáct kol před závěrem skončil na zemi Maverick Viňales, který do Assenu přijel jako vedoucí muž šampionátu, ale vzhledem k pádu a nedokončení závodu, bylo již v této chvíli jasné, že je velmi pravděpodobné, že dojde k výměně v čele šampionátu. Dovi a Márquez před Assenem neztráceli na Viňalese nijak výrazně.

MotoGP: První pole position si v královské kubatuře vyjel Zarco

MotoGP: První pole position si v královské kubatuře vyjel Zarco

V dalším kole upadl Bradley Smith, který vynechal závod v Katalánsku kvůli zranění prstu.

Jedenáct kol před cílem stále vedl Rossi, ale vpřed se prodíral Petrucci. Po dřívějším předjetí Zarca se nyní dostal na druhé místo před Márqueze.

O dvě kola později upadl Alvaro Bautista. Jezdec je v pořádku. Dovi se dostal do blízkosti čtvrtého Zarca.

A následně byla vyvěšena bílá vlajka. Začalo pršet a jezdci dostali možnost k zajetí do boxů na výměnu motocyklu, což mohlo značně ovlivnit konečné výsledky závodu. Zarco se již vydal na výměnu motocyklu. Rossi, Petrucci, Dovi a Márquez zatím zůstávali. Dovi se dostal na třetí místo před Márqueze a následně i před Petrucciho a snažil se útočit na v té době vedoucího Rossiho, ale pak zase klesl za Petrucciho. Šest kol před koncem byli Rossi, Petrucci, Dovi a Márquez těsně za sebou a bojovali spolu o vedení.

Pět kol před cílem se vedení ujal Petrucci, ale v první čtveřici to zůstávalo těsné a navíc nebylo jisté, co udělá počasí. Vedoucí čtveřice zatím nezajížděla do boxu na výměnu motocyklu. V dalším kole již měli Márquez a Dovi menší ztrátu na Petrucciho s Rossim. Rossi se opět dostal do vedení před Petrucciho.

Pátý Crutchlow se v této chvíli přibližoval Márquezovi a Dovimu. Abraham byl devátý. Zarco dostal penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou, protože při výměně motocyklu překročil rychlost v boxové uličce.

V předposledním kole se před Doviho dostal Crutchlow a posunul se tak na čtvrté místo a evidentně se zdálo, že mu to nestačí, předjel i Márqueze, ale ten mu předjetí vrátil.

Do posledního kola najel jako první Rossi a po více než roce se dočkal další výhry. Těsně za ním dojel Petrucci. Na podium vystoupil i Marc Márquez. Pod podiem skončili Crutchlow a Dovi. Dovi je nyní novým vedoucím mužem šampionátu. Šestý dojel Miller a velmi pěkné sedmé místo vybojoval Karel Abraham. V elitní desítce se umístili i Baz, Iannone a Espargaro.

GP Nizozemska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Valentino ROSSI Yamaha 169,9 41'41,149
2 Danilo PETRUCCI Ducati 169,9 0,063
3 Marc MARQUEZ Honda 169,6 5,201
4 Cal CRUTCHLOW Honda 169,6 5,243
5 Andrea DOVIZIOSO Ducati 169,6 5,327
6 Jack MILLER Honda 168,3 23,39
7 Karel ABRAHAM Ducati 167,4 36,982
8 Loris BAZ Ducati 167,4 37,058
9 Andrea IANNONE Suzuki 167,4 37,166
10 Aleix ESPARGARO Aprilia 165,8 +1'01,929
11 Pol ESPARGARO KTM 165,3 +1'09,384
12 Tito RABAT Honda 165,3 +1'10,121
13 Dani PEDROSA Honda 165,3 +1'10,344
14 Johann ZARCO Yamaha 163,7 +1'35,655
15 Jorge LORENZO Ducati 163,2 1 kolo
16 Hector BARBERA Ducati 162,4 1 kolo
17 Alex RINS Suzuki 162,1 1 kolo
Neklasifikováni    
  Scott REDDING Ducati 167,7 2 kola
  Alvaro BAUTISTA Ducati 170,8 9 kol
  Bradley SMITH KTM 167,3 13 kol
  Maverick VINALES Yamaha 170,6 15 kol
  Jonas FOLGER Yamaha 168,3 17 kol
  Sam LOWES Aprilia 168,3 18 kol

Foto: Yamaha

2. května | Quartararo potvrdil, že měl během závodu problémy s pravou paží. Kvůli tomuto problému už byl před dvěma lety operován. Nyní zvažuje další operaci, ale zatím ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.
2. května | Quartararo si po závodě držel sáček s ledem na pravé paži. Problém s paží tedy pravděpodobně byl důvodem jeho poklesu v dnešním závodě.
2. května | Quartararo dnes dlouho vedl, ale nakonec po potížích skončil až třináctý a v pořadí šampionátu klesl na druhé místo. odkaz
2. května | Dnešní podium v Jerezu: odkaz
2. května | Miller slaví vítězství. odkaz