MotoGP před závodem v Argentině

O tomto víkendu se pojede závod na argentinském okruhu nedaleko Termas de Rio Hondo. Jedná se o druhý podnik letošního ročníku.
MotoGP před závodem v Argentině

V polovině března byla zahájena letošní sezóna MotoGP v Kataru. Po zhruba třítýdenní přestávce se jezdci přesouvají do Argentiny. První tréninky v Argentině začínají v pátek ve 14:00. Jako první se na dráhu vydají jezdci Moto3.

Závodní okruh leží 6 km od stejnojmenného města Termas de Rio Hondo v provincii Santiago del Estero. Oficiálně byl otevřen v roce 2008 pro závody cestovních vozů. Následně došlo k rozsáhlé modernizaci. Seriál MotoGP na tento okruh zavítal v roce 2014.

Závod v Argentině roku 2014 ovšem nebyl prvním závodem MS silničních motocyklů v Argentině. Před tím se jelo desetkrát v Buenos Aires. První GP Argentiny se konala už v roce 1961. Poslední argentinská Grand Prix (před vstupem okruhu Termas de Rio Hondo do kalendáře) se jela roku 1999, ze současných jezdců tehdy závodil Valentino Rossi, ne však v královské kubatuře, ale v kategorii do 250 ccm.

MotoGP: Argentina 2017 

MotoGP: Argentina 2017 

Argentinský závod v roce 2014 byl prvním závodem na jihoamerické půdě od roku 2004, kdy se naposledy jelo v Brazílii.

Dráha v Termas de Rio Hondo měří 4,8 km a je široká 16 m. Celkem na závodníky čeká 14 zatáček, z čehož pět levých a devět pravých. Jezdci si na tomto okruhu často stěžují na špínu na dráze.

Traťový rekord v závodě zde od roku 2015 drží Valentino Rossi (1:39,019), kvalifikační rekord má na svém kontě Marc Márquez od roku 2014, kdy zajel kolo za 1:37,683.

Vzhledem k tomu, že jezdci mají zatím za sebou jen jeden závod letošního roku, tak do Argentiny jako vedoucí muž šampionátu přijíždí vítěz katarského závodu – Andrea Dovizioso. V předchozích dvou letech ovšem Dovi neměl v Argentině moc štěstí. V roce 2016 jej při boji o druhé místo smetl jeho tehdejší týmový kolega Andrea Iannone a loni upadl po kolizi s motocyklem Aleixe Espargara.

První závod konaný na okruhu Termas de Rio Hondo v roce 2014 ovládl Marc Márquez po startu z pole position. O rok později se zde radoval Valentino Rossi, který tehdy vyrážel do závodu z osmého místa a následně své vítězství slavil v dresu Diega Maradony. Předloni znovu zvítězil Marc Márquez. Kromě Márqueze a Rossiho už pocit z vítězství v Argentině zažil i Maverick Viňales, který triumfoval loni.

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře