MotoGP před závodem v Assenu

O tomto víkendu se v nizozemském Assenu pojede osmý podnik letošního ročníku závodů MS silničních motocyklů.
MotoGP před závodem v Assenu

Závod v Assenu je osmým podnikem letošního ročníku závodů MS silničních motocyklů. Assen je velmi tradičním místem v kalendáři MS silničních motocyklů. Od roku 1949, kdy byl šampionát založen se zde jelo pokaždé. Nejezdí se ovšem na původní verzi. Okruh byl za ty roky několikrát pozměněn. Původní okruh v Assenu měřil 16,54 km. Roku 1955 byl zkrácen na 7,7 km a v roce 1984 na 6,1 km. Aktuální délka okruhu je 4,5 km.

Původně se závody v Assenu konaly vždy už v sobotu. Roku 2016 se to ovšem změnilo a závody se zde jezdí v neděli – tedy stejně jako na všech dalších okruzích.

Letos přijede do Assenu jako vedoucí muž šampionátu MotoGP Marc Márquez, který má na kontě 115 bodů. Druhý v pořadí je Valentino Rossi, který má 88 bodů. Z toho plyne, že Márquez zůstane vedoucím mužem šampionátu i po Assenu bez ohledu na výsledky, protože rozdíl mezi ním a druhým jezdcem v pořadí je 27 bodů a v závodě lze získat maximálně 25 bodů.

Yamaha zatím nenachází vhodné vylepšení

Yamaha zatím nenachází vhodné vylepšení

Loni v Assenu zvítězil Valentino Rossi. Byla to Rossiho zatím poslední výhra a zároveň se jedná i o zatím poslední vítězství Yamahy.

Třetím jezdcem aktuálního pořadí je Maverick Viňales. Španěl sice v letošní sezóně vystoupil na podium jen jednou, ale díky pravidelnému bodování nasbíral 77 bodů, což stačí na třetí pozici. V první pětce průběžného pořadí jsou dále Johann Zarco a Danilo Petrucci. A právě Petrucci dojel loni v Assenu druhý, přičemž na vítězného Rossiho ztratil jen 0,063 s.

Do výborné formy se nyní dostal Jorge Lorenzo, který vyhrál dva předchozí závody (v Itálii a v Katalánsku). Jezdec z Mallorky by jistě rád na tyto úspěchy navázal a vyjel by si třetí výhru v řadě. V minulosti již Lorenzo v MotoGP dokázal vyhrát tři a více závodů v řadě za sebou. Naposledy to dokázal v roce 2015, kdy na Yamaze vyhrál čtyři závody v řadě (Španělsko, Francie, Itálie a Katalánsko).

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

23. února | Fausto Gresini zemřel. Spekulace o jeho smrti se objevily už včera, následně však byly vyvráceny. Nyní Gresiniho smrt potvrdil tým Gresini Racing. odkaz
23. února | Během včerejška se objevovaly zprávy, že Fausto Gresini zemřel na koronavirus. Tým tyto informace následně vyvrátil, nicméně dle posledních zpráv je Gresiniho stav velmi kritický. odkaz
17. února | Marc Márquez dnes slaví 28 let. odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 42 let. odkaz
11. února | Fabio Quartararo přiznal, že v prosinci prodělal Covid. Už je ale zase v pořádku. odkaz