Fabio di Giannantonio na podiu v Kataru při prvním závodě roku 2021 Foto: Václav Duška Jr.

Fabio di Giannantonio na podiu v Kataru při prvním závodě roku 2021 | Foto: Václav Duška Jr.

Fabio di Giannantonio v Kataru Foto: Václav Duška Jr.
Fabio di Giannantonio v Jerezu Foto: Václav Duška Jr.
Při Velké ceně Španělska v Jerezu si di Giannantonio dojel pro své první (a jediné) vítězství v Moto2 Foto: Václav Duška Jr.
Fabio di Giannantonio na okruhu v Silverstone Foto: Václav Duška Jr.
9
Fotogalerie

MotoGP: Představení nováčků – Fabio di Giannantonio

Letos uvidíme v královské kubatuře hned pět nováčků. Postupně si je všechny představíme. Dnes to bude Fabio di Giannantonio.

Fabio di Giannantonio se narodil 10. října 1998 v Římě. Svou sportovní kariéru zahájil v roce 2008 v italských a evropských šampionátech. V následujících letech sbíral úspěchy v dalších šampionátech pro začínající jezdce. V roce 2014 absolvoval svou první sezónu v Red Bull MotoGP Rookies Cupu a v celkovém pořadí tehdy skončil na osmém místě. O rok později se stal vicemistrem v Red Bull Rookies Cupu.

Svůj první závod v MS silničních motocyklů třídy Moto3 odjel ve Valencii roku 2015. V následujícím roce už se stal stálým účastníkem v barvách Gresiniho týmu. První umístění na podiu vybojoval doma v Itálii v roce 2016. Do konce sezóny se pak na podium podíval ještě v Assenu a v Brně. V celkovém pořadí šampionátu skončil šestý. V roce 2017 si na konto připsal dalších pět umístění na stupních vítězů a v celkovém pořadí si oproti předchozí sezóně o jedno místo polepšil (skončil pátý). U Gresiniho pokračoval ve třídě Moto3 i v roce 2018, což byl rok, kdy se di Giannantonio dočkal svého úplně prvního vítězství v Moto3. Vybojoval jej v Brně. Poté zvítězil ještě v Thajsku. Během roku 2018 si mladý Ital kromě dvou výše zmíněných výher připsal ještě další čtyři umístění na podiu. Za celý rok získal 218 bodů a stal se vicemistrem.

Roku 2019 přestoupil di Giannantonio do kategorie Moto2 k týmu Speed Up. První podium v Moto2 si vyjel v Brně už během své první sezóny v Moto2, další pak přidal v Misanu. V celkovém pořadí šampionátu skončil devátý a vybojoval tak titul pro nejlepšího nováčka roku. V sezóně 2020 zůstal u Speed Upu a přidal další dvě pódiová umístění, v celkovém pořadí šampionátu ovšem skončil hůře než o rok dříve – obsadil patnácté místo. Loni di Giannantonio pokračoval v kategorii Moto2, ale už ne se Speed Upem, vrátil se totiž ke Gresinimu, u jehož týmu jezdil v nejslabší kubatuře. Začátek roku 2021 byl poznamenán smrtí Fausta Gresiniho, který byl zakladatelem a majitelem týmu. Nicméně navzdory tomu tým pokračuje dosud. Hned v prvním závodě roku 2021 se di Giannantonio probojoval na podium. Ve čtvrtém závodě roku, který se jel v Jerezu, si di Giannantonio dojel pro své první (a jediné) vítězství v Moto2. V dalším průběhu roku se na podium dostal ještě v Austinu a ve Valencii. V celkovém pořadí šampionátu skončil sedmý, což je jeho nejlepším umístěním v šampionátu třídy Moto2.

Letos bude di Giannantonio opět součástí týmu Gresini Racing, ale tentokrát už v královské kubatuře. Jeho týmovým kolegou bude Enea Bastianini, který už má jeden rok v MotoGP za sebou.

Zdroj: motogp.com, foto: Václav Duška Jr., Lukasz Swiderek

Doporučujeme

Články odjinud