MotoGP: Přerušený nizozemský závod ovládl Miller

Závod královské kubatury byl přerušen deštěm. Nebylo jisté, zda bude ještě restartován, ale nakonec byl. První výhru v kategorii MotoGP si zajistil Jack Miller. Na podium se dostali i Márquez a Redding. Do cíle dojelo jen třináct jezdců.
MotoGP: Přerušený nizozemský závod ovládl Miller

Koncem závodu Moto2 začalo pršet a déšť pak ještě pokračoval, takže jezdci MotoGP vyrazili do závodu na mokré dráze.  Z první řady startovali Dovizioso, Rossi a Redding. Nebyl tam tedy žádný Španěl, což už se dlouho nestalo.

Dovi, který vyrážel z pole position klesl po startu na druhé místo. Vedení se ujal jeho krajan Valentino Rossi.

Pětadvacet kol před závěrem stále vedl Rossi. Dovi držel druhou pozici a na Rossiho nijak výrazně neztrácel. Třetí byl Yonny Hernandez, který byl těsně za Dovim. Pak ovšem došlo k zajímavé situaci – Kolumbijec nejprve předjel Doviho a pak i Rossiho a ujal se vedení. Hernandez navíc svým pronásledovatelům začal poměrně ujíždět. V Moto3 slavil své první vítězství Bagnaia, v Moto2 vybojoval svou první výhru kariéry Takaaki Nakagami a v této fázi závodu to vypadalo, že bychom mohli i v MotoGP vidět novou tvář na nejvyšším stupni podia, ale do cíle mokrého závodu ještě zbývalo mnoho.

MotoGP: Na osychající trati si pole position vyjel Dovi

MotoGP: Na osychající trati si pole position vyjel Dovi

Dobře jel i Petrucci, kterému se na mokrém povrchu často daří. Dvaadvacet kol před závěrem předjel Marqueze a dostal se na čtvrté místo. Vpřed se prodíral i Andrea Iannone, který vyrážel ze závěru roštu. Již byl těsně za Márquezem a snažil se před Španěla dostat, ale nebylo to úplně nejjednodušší, přesto to Iannone nakonec dokázal a posunul se na pátou pozici.

Hernandez držel vedení i jednadvacet kol před závěrem. Třetí Dovi se hodně lepil na Rossiho. Velmi rychlá kola za nimi zajížděl výše zmíněný Petrucci, který se tak Dovimu s Rossim docela přibližoval.

V další fázi závodu se dokázal Rossi odpoutat od svého krajana Doviho, ale na Hernandeze (zatím) neměl.

Už se pomalu začínal objevovat suchý pruh na dráze, ale pak se objevila bílá vlajka s červeným křížem, která značila, že do Assenu opět dorazil déšť. V té době zbývalo do konce závodu sedmnáct kol. Dovi se opět dokázal přiblížit Rossimu. V následujícím okruhu již byl Dovi před Rossim na druhé pozici. Petrucci už byl hodně blízko Rossimu.

Jack Miller si při tréninku zlomil nohu

Jack Miller si při tréninku zlomil nohu

Patnáct kol před závěrem upadl z vedení Yonny Hernandez. Jezdec je v pořádku, ale naděje na první výhru tak pohasla. Vedení tak převzal Andrea Dovizioso, který už měl před Rossim relativně slušný náskok. Rossi se spíš musel připravit na útok Petrucciho, který byl každým okamžikem blíže. Po Hernandezově pádu už byl Petrucci na provizorním podiu, ale to mu evidentně nestačilo. Chtěl se dostat před Rossiho. Hernandez mezitím zamířil do boxů na výměnu motocyklu.

Třináct kol před závěrem skončil na zemi Andrea Iannone. Jezdec je v pořádku. V tom okamžiku se Petrucci dostal před Rossiho, ale Rossi mu brzy předjetí vrátil. Navíc se Rossi s Petruccim značně přiblížili Dovimu. Příliš daleko od vedoucí trojice nebyl ani Redding, který byl v té době čtvrtý.

Dvanáct kol před cílem již v čele byla čtyřčlenná skupina. Chvíli byli na provizorním podiu tři Ducati (Dovi, Petrucci a Redding). Rossi byl chvíli čtvrtý, ale pořadí se rychle měnilo. Navíc se přibližovali Márquez a Pedrosa. Petrucci se dostal do vedení, když v tom byla vyvěšena červená vlajka kvůli nevyhovujícím klimatickým podmínkám. Pokud počasí dovolí, pojede se ještě dvanáct kol. Pokud to nebude možné, jako výsledek závodu se bude počítat poslední kompletní kolo, v němž byl první Dovi.

Závod byl nakonec restartován. Na roštu se jezdci seřadili podle výsledků konce čtrnáctého kola. Jako první tedy startoval Andrea Dovizioso.

 Vedení se málem ujal Marc Márquez, ale nakonec vedení neudržel. Na první místo se dostal Dovi, na druhé Rossi. Márquez se nakonec zařadil na třetí pozici. Na čtvrtou příčku se posunul Jack Miller. Během prvního kola druhého závodu upadl Dani Pedrosa. Jezdec je v pořádku. Brzy jej následoval i Cal Crutchlow. Britovi se moc nechtělo vstávat, ale je v pořádku.

V druhé kole již vedl Valentino Rossi. Dovi byl druhý, ale příliš neztrácel. Velkou ztrátu neměl ani třetí Marc Márquez.  V témže okamžiku se v potížích ocitl Danilo Petrucci, který byl spatřen u okraje trati. Pravděpodobně mu přestal sloužit stroj. Nedlouho po Petruccim skončil i Dovi, který upadl. Nakonec tedy nikdo, kdo do dnešních závodů vyrážel z pole position, nedokázal dojet do cíle. (Stejně dopadli Bastianini a Lüthi, kteří jeli z pole position v nižších kategoriích). Dovi je naštěstí v pořádku.

Nedlouho po Dovim upadl z vedení Valentino Rossi. Prvního místa se ujal Marc Márquez, ale těsně za ním byl Jack Miller. Na zemi poté skončil i Aleix Espargaro.

Devět kol před závěrem se vedení ujal Jack Miller, který předjel Márqueze. Třetí byl Pol Espargaro.

Sedm okruhů před cílem držel vedení Miller. Márquez nebyl v těsném kontaktu a vlastně v této fázi závodu ani nepotřeboval příliš tlačit na pilu, protože Rossi byl mimo závod a další z jeho největších soupeřů v šampionátu – Jorge Lorenzo – byl docela vzadu.

V následující fázi Miller Márquezovi ujížděl. Pol Espargaro zůstával třetí, ale těsně za sebou měl Reddinga, který chtěl evidentně dost útočit.

Zraněný Miller se vrací na dráhu

Zraněný Miller se vrací na dráhu

Pět kol před cílem už bylo na dráze jen čtrnáct jezdců. Mimo už byli Pirro, Aleix Espargaro, Rossi, Dovi, Petrucci, Crutchlow a také Yonny Hernandez, který po pádu v prvním závodě ani nenastoupil.

V předposledním kole předjel Redding Pola Espargara a dostal se tak na provizorní třetí místo. Po předjetí začal Polycciovi ujíždět, takže to s Polycciovým prvním podiem kariéry v MotoGP vypadalo bledě.

Miller bude od příštího roku jezdit v týmu CWM LCR Honda

Miller bude od příštího roku jezdit v týmu CWM LCR Honda

Do posledního kola najel jako první Jack Miller. Nebyl nikým ohrožován. V samotním závěru ještě upadl Alvaro Bautista, který jel šestý.

Millerovi nakonec první vítězství v MotoGP nikdo nevzal. Márquez dojel druhý a na podium se dostal i Scott Redding. Prvního podia v MotoGP se těsně nedočkal Pol Espargaro. Jako pátý do cíle dorazil Andrea Iannone. Následovali Barbera, Laverty, Bradl a Viňales. Desítku uzavřel Jorge Lorenzo.

Další závody se pojedou 17. července v Německu.

GP Nizozemska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Jack MILLER Honda 146,7 22'17,447
2 Marc MARQUEZ Honda 146,4 1,991
3 Scott REDDING Ducati 146 5,906
4 Pol ESPARGARO Yamaha 145,6 9,812
5 Andrea IANNONE Ducati 144,7 17,835
6 Hector BARBERA Ducati 144,6 18,692
7 Eugene LAVERTY Ducati 144,2 22,605
8 Stefan BRADL Aprilia 144,1 23,603
9 Maverick VINALES Suzuki 143,8 26,148
10 Jorge LORENZO Yamaha 143,7 27,604
11 Tito RABAT Honda 138,2 +1'21,830
12 Dani PEDROSA Honda 135,1 +1'54,369
13 Bradley SMITH Yamaha 104 3 kola
Neklasifikováni    
  Alvaro BAUTISTA Aprilia 144,5 1 kolo
  Michele PIRRO Ducati 142 7 kol
  Valentino ROSSI Yamaha 145,1 10 kol
  Aleix ESPARGARO Suzuki 136,8 10 kol
  Andrea DOVIZIOSO Ducati 140,8 11 kol
  Danilo PETRUCCI Ducati 138,8 11 kol
Nedokončil první kolo    
  Cal CRUTCHLOW Honda   0 kol
Nestartoval      
  Yonny HERNANDEZ Ducati   0 kol
4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz