Druhý katarský závod ovládl Fabio Quartararo. Johann Zarco, který skončil na druhé pozici, se ujal vedení v šampionátu. Foto:  Václav Duška Jr.

Druhý katarský závod ovládl Fabio Quartararo. Johann Zarco, který skončil na druhé pozici, se ujal vedení v šampionátu. | Foto: Václav Duška Jr.

Francesco Bagnaia
Joan Mir
Marc Márquez
8
Fotogalerie

MotoGP: Quartararo si ke svým úterním narozeninám daroval výhru v Portugalsku

Fabio Quartararo, který v úterý oslaví dvaadvacáté narozeniny, si dnes v Portugalsku nadělil předčasný dar v podobě vítězství. Na podium jej doprovodili Bagnaia a Mir. Zarco, který do Portugalska přijel jako vedoucí muž šampionátu, upadl a o vedení přišel. Nyní vede Quartararo.

Do závodu královské kubatury se z první pozice vydával Fabio Quartararo. Po dlouhé době se opět na startu objevil Marc Márquez. Závod naopak musel vynechat Jorge Martin, který měl včera těžký pád. Martin nyní zamíří do Barcelony, kde bude muset podstoupit operaci zraněné ruky a nohy.

Portugalský závod královské kubatury byl vypsán na pětadvacet kol. Po startu se vedení ujal Zarco, který do Portugalska přijel jako vedoucí muž šampionátu. Na druhé místo se zařadil Rins. Na třetí pozici se posunul Márquez. Quartararo po startu z pole position klesl na šestou pozici.

Zarco pokračoval v čele i ve druhém kole. Márquez při útoku na Rinsem přišel o pozice. Klesl na sedmé místo. Na třetí pozici se dostal Mir. Quartararo si polepšil na čtvrté místo. První pětku uzavíral Miller. Domácí Oliveira, který v Portimao loni vyhrál, byl tentokrát až mimo první desítku a nevypadalo to, že by dnes mohl na tento výkon navázat.

Dvaadvacet kol před závěrem stále vedl Zarco, ale Rins na něj útočil. Třetí už byl Quartararo, který překonal Mira. Pole jezdců se zatím nijak výrazně netrhalo, ve vláčku za Zarcem jelo minimálně šest dalších jezdců, ale ani další jezdci neměli nijak výraznou ztrátu.

V dalším kole se Rins ujal vedení a před Zarca se posunul i jeho krajan Quartararo. V první pětce byli i Mir a Aleix Espargaro.

Brzy po startu musel do boxů zamířit Pol Espargaro. Závod pro něj skončil.

Dvacet kol před koncem upadl Jack Miller, který byl v té době mimo první pětku. Jezdec je v pořádku.

Rins se mezitím v čele snažil trochu poodjet. Quartararo držel druhé místo. Na třetí příčku se posunul Mir. Zarco klesl na čtvrté místo.

Na zemi skončil domácí Miguel Oliveira. Jezdec zůstal v pořádku a dokonce se ještě znovu rozjel.

Rinsovi se v čele nepodařilo odjet soupeřům. Quartararo, Mir a Zarco byli stále blízko za ním. A ani pátý Morbidelli neztrácel nijak výrazně.

Sedmnáct kol před koncem převzal vedení Quartararo. Rins klesl na druhé místo. Třetí byl Mir a čtvrtý Zarco. První pětku uzavíral Morbidelli. Marc Márquez, který se po devíti měsících vrátil na dráhu, jezdil na deváté pozici.

Třináct okruhů před šachovnicí vedl Quartararo, ale Rins byl těsně za ním. Třetí Mir už nebyl v úplně nejtěsnějším kontaktu, ale na druhou stranu ani příliš neztrácel. Čtvrtý byl v této chvíli Zarco a pátý Morbidelli. Na posledně jmenovaného se dotahoval Bagnaia, který včera v kvalifikaci zajel nejlepší čas, ale následně mu byl smazán, takže musel vyrážet z jedenáctého místa.

Pořadí na prvních dvou místech zůstávalo pořadí stejné i jedenáct kol před koncem. Na třetím místě ovšem došlo ke změně, tam se posunul Zarco. Quartararo s Rinsem ovšem postupně dokázali Zarcovi s Mirem ujíždět.

Na zemi skončil Valentino Rossi. Jezdec odešel po svých. Na Rossiho kolegu Morbidelliho mezitím útočil Bagnaia. Devět kol před koncem se Bagnaia posunul před Morbidelliho na páté místo a začal stíhat čtvrtého Mira. Na prvních třech místech se pořadí neměnilo. Devátý Marc Márquez zkoušel útočit na Aleixe Espargara.

Sedm kol před závěrem stále vedl Quartararo a Rins byl těsně za ním, jenže pak ovšem Rins havaroval a Quartararo najednou zůstal v čele sám se zhruba čtyřvteřinovým náskokem před svým krajanem Zarcem. Zarco už ovšem těsně za sebou měl Bagnaiu a těsně za Bagnaiou jezdil Mir. Pak následovala mezera a poté pátý Morbidelli.

Šest kol před koncem z boje o druhé místo upadl Johann Zarco, který do Portugalska přijel jako vedoucí muž šampionátu. Jezdec je naštěstí v pořádku, ale velmi smutný, protože po tomto pádu ve vedení šampionátu rozhodně pokračovat nebude. Rins byl v boxech po svém pádu také hodně smutný.

Čtyři okruhy před cílem pokračoval v čele Quartararo s relativně komfortním náskokem přes 4,5 sekundy před Bagnaiou. Třetí jezdil Mir. V první pětce byli dále i Morbidelli a Binder.

Quartararo dále navyšoval svůj náskok v čele a jel si pro svou druhou výhru v řadě. Na dalších místech podia to ovšem nebylo tak jednoznačné. Bagnaia, Mir a Morbidelli jeli těsně za sebou.

V předposledním kole už Quartararo vedl o více ne 5 sekund před Bagnaiou. K trojici Bagnaia, Mir a Morbidelli se přiblížil Binder.

Do posledního kola najel jako první Quartararo sice s trochu menším náskokem než o kolo dříve, ale stále to byl náskok, který za běžných okolností nemohli jeho soupeři v posledním kole dojet.

Quartararo si tedy dojel pro své druhé vítězství v řadě a díky této výhře se ujal vedení v šampionátu, což je pro něj jistě velmi pěkný předčasný dárek k dvaadvacátým narozeninám, které slaví v úterý. Na podium jej doprovodili Bagnaia a úřadující šampion Mir. Těsně mimo podium skončil loňský vicemistr Franco Morbidelli. První pětku uzavřel Binder. Šesté místo si vyjel Aleix Espargaro. Marc Márquez skončil ve svém prvním závodě po velkém zranění na sedmé pozici a vy padal dost vyčerpaně. Osmý skončil Marcův bratr Alex. Do desítky se dnes vešli i Bastianini a Nakagami.

Další závod MotoGP se pojede za dva týdny ve Španělsku.

GP Portugalska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Fabio QUARTARARO Yamaha 164,8 41'46,412
2 Francesco BAGNAIA Ducati 164,5 4,809
3 Joan MIR Suzuki 164,5 4,948
4 Franco MORBIDELLI Yamaha 164,5 5,127
5 Brad BINDER KTM 164,4 6,668
6 Aleix ESPARGARO Aprilia 164,3 8,885
7 Marc MARQUEZ Honda 164 13,208
8 Alex MARQUEZ Honda 163,7 17,992
9 Enea BASTIANINI Ducati 163,4 22,369
10 Takaaki NAKAGAMI Honda 163,3 23,676
11 Maverick VINALES Yamaha 163,3 23,761
12 Luca MARINI Ducati 162,9 29,66
13 Danilo PETRUCCI KTM 162,9 29,836
14 Lorenzo SAVADORI Aprilia 162,3 38,941
15 Iker LECUONA KTM 161,6 50,642
16 Miguel OLIVEIRA KTM 157,2 1 kolo
Neklasifikováni    
  Johann ZARCO Ducati 164,5 6 kol
  Alex RINS Suzuki 164,8 7 kol
  Valentino ROSSI Yamaha 163,1 11 kol
  Jack MILLER Ducati 162,9 20 kol
  Pol ESPARGARO Honda 150,7 21 kol

Foto: Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud