MotoGP se vrací pod reflektory katarského okruhu v Losail

Oficiální noční test MotoGP začíná první březnovou neděli.
První březnovou neděli zahájí na katarském závodním okruhu Losail svůj druhý, tentokrát noční Oficiální test třída MotoGP. Během třech dnů se všichni jezdci znovu seznámí s podmínkami jízdy v záři reflektorů a zároveň budou mít příležitost vyzkoušet provedené změny v nastavení po prvním testu v Malajsii.

Úřadující mistr světa Valentino Rossi se po roce vrací do Kataru, kde se mu naposledy tolik nedařilo. Tehdy jel poprvé na pneumatikách japonského výrobce Bridgestone a první závod nebyl pro něho úplně tím nejlepším začátkem sezóny. V Malajsii si letos vedl velmi dobře a i když si těsně před odletem poranil levou nohu a ruku při drobné nehodě u sebe doma, celkově skončil v třídenním testu třetí.

Vicemistra světa a nejrychlejšího jezdce v letošním prvním testu v Malajsii Casey Stonera čeká v Kataru především zkouška operované člunkové kosti. Se stavem, v jakém je zápěstí několik měsíců po operaci nebyl Australan v Sepangu vůbec spokojený a i když byl po dva dny nejrychlejším jezdcem, nedokázal zajet více jak pět kol za sebou, natož celou závodní vzdálenost. Pro jezdce tovární Ducati je Katar na rozdíl od Rossiho závodním okruhem, na kterém se mu daří a v posledních dvou závodech královské kubatury tam zvítězil.

Pro třetího muže v celkovém hodnocení loňského šampionátu Daniho Pedrosu z tovární Repsol Hondy, bude druhý letošní test v Kataru v podobném stylu jak u Casey Stonera. Španěl si tam prověří stav svého zraněného kolena, jenž si loni zranil v Austrálii a které mu v prosinci operovali. V Malajsii Pedrosu operované koleno velmi bolelo a byl nucen svůj testovací program zkrátit o jeden den.

Jorge Lorenzo, týmový kolega Valentina Rossiho z tovární Fiat Yamahy v Sepangu ze začátku hledal potřebnou rychlost, nemohl se dostat do potřebného rytmu a až poslední den si výrazněji polepšil. Na Katar má španělský mladík dobré vzpomínky, minulým rokem tam jel svůj premiérový závod v královské kubatuře, startoval z pole position a nakonec si dojel pro skvělé druhé místo.

Velmi zajímavé bude sledovat jezdce továrního týmu Suzuki Lorise Capirossiho a Chrise Vermeulena. Oba budou pokračovat v testech nové GSV-R a určitě by rádi navázali na skvělý výsledek v Malajsii.

Premiérový závod v Kataru si v minulém roce prožil i Andrea Dovizioso, který tehdy skončil čtvrtý a svým výkonem během uplynulé sezony si zajistil místo v tovární Repsol Hondě, kde nahradil mistra světa z roku 2006 Nicky Haydena. Na okruhu v Losail má letos druhou příležitost pokračovat v přípravě svého továrního motocyklu RC212V spolu s jednotným obutím japonského výrobce Bridgestone.

Klepněte pro větší obrázekPo slibném začátku, jenž Nicky Hayden s Ducati předvedl v testech v závěru minulého roku, nebyl už tak rychlý v Malajsii a tak v příštích třech dnech má americký jezdec určitě v plánu výrazněji přispět ke své konkurenceschopnosti.

Naopak jeho krajan Colin Edwards z Tech 3 byl s výsledky posledního testu velmi spokojen. Na nejlepší jezdce ztratil minimum času a na svého týmového kolegu Jamese Toselanda dokázal najet více jak dvě a půl sekundy, což pro něho bylo velkým zadostiučiněním.

Jediným jezdcem, který bude v Kataru chybět je Sete Gibernau, jemuž se obnovilo staré zranění ramene, takže čas věnuje jeho léčbě. Ostatní jezdci satelitních Ducati Mika Kallio a Niccolo Canepa do Kataru pojedou a tam budou samozřejmě dál pokračovat v hledání receptu, jak co nejrychleji zkrotit své GP9.

Stejně tak budou v Kataru testovat a připravovat co nejlepší nastavení jezdci v sedlech satelitních Hond Toni Elías, Alex de Angelis z týmu Honda Gresini, Yuko Takahashi ze Scot Hondy a jediný jezdec LCR Hondy Randy de Puniet.

Překvapením testu v Kataru je návrat Kawasaki v čele s jejím jediným jezdcem, kterým se stal Marco Melandri. Italský jezdec v těchto dnech ještě závodí na čtyřech kolech v sérii Speedcar v Dubaji, ale už brzy si vyzkouší nový model Kawasaki, jenž před ním otestoval v privátním testu japonského výrobce v Austrálii jejich testovací tým.

Oficiální noční test MotoGP v Kataru proběhne ve dnech 1.3 až 3.3. 2009.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

23. února | Fausto Gresini zemřel. Spekulace o jeho smrti se objevily už včera, následně však byly vyvráceny. Nyní Gresiniho smrt potvrdil tým Gresini Racing. odkaz
23. února | Během včerejška se objevovaly zprávy, že Fausto Gresini zemřel na koronavirus. Tým tyto informace následně vyvrátil, nicméně dle posledních zpráv je Gresiniho stav velmi kritický. odkaz
17. února | Marc Márquez dnes slaví 28 let. odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 42 let. odkaz
11. února | Fabio Quartararo přiznal, že v prosinci prodělal Covid. Už je ale zase v pořádku. odkaz