MotoGP se vrací pod reflektory katarského okruhu v Losail

Oficiální noční test MotoGP začíná první březnovou neděli.
První březnovou neděli zahájí na katarském závodním okruhu Losail svůj druhý, tentokrát noční Oficiální test třída MotoGP. Během třech dnů se všichni jezdci znovu seznámí s podmínkami jízdy v záři reflektorů a zároveň budou mít příležitost vyzkoušet provedené změny v nastavení po prvním testu v Malajsii.

Úřadující mistr světa Valentino Rossi se po roce vrací do Kataru, kde se mu naposledy tolik nedařilo. Tehdy jel poprvé na pneumatikách japonského výrobce Bridgestone a první závod nebyl pro něho úplně tím nejlepším začátkem sezóny. V Malajsii si letos vedl velmi dobře a i když si těsně před odletem poranil levou nohu a ruku při drobné nehodě u sebe doma, celkově skončil v třídenním testu třetí.

Vicemistra světa a nejrychlejšího jezdce v letošním prvním testu v Malajsii Casey Stonera čeká v Kataru především zkouška operované člunkové kosti. Se stavem, v jakém je zápěstí několik měsíců po operaci nebyl Australan v Sepangu vůbec spokojený a i když byl po dva dny nejrychlejším jezdcem, nedokázal zajet více jak pět kol za sebou, natož celou závodní vzdálenost. Pro jezdce tovární Ducati je Katar na rozdíl od Rossiho závodním okruhem, na kterém se mu daří a v posledních dvou závodech královské kubatury tam zvítězil.

Pro třetího muže v celkovém hodnocení loňského šampionátu Daniho Pedrosu z tovární Repsol Hondy, bude druhý letošní test v Kataru v podobném stylu jak u Casey Stonera. Španěl si tam prověří stav svého zraněného kolena, jenž si loni zranil v Austrálii a které mu v prosinci operovali. V Malajsii Pedrosu operované koleno velmi bolelo a byl nucen svůj testovací program zkrátit o jeden den.

Jorge Lorenzo, týmový kolega Valentina Rossiho z tovární Fiat Yamahy v Sepangu ze začátku hledal potřebnou rychlost, nemohl se dostat do potřebného rytmu a až poslední den si výrazněji polepšil. Na Katar má španělský mladík dobré vzpomínky, minulým rokem tam jel svůj premiérový závod v královské kubatuře, startoval z pole position a nakonec si dojel pro skvělé druhé místo.

Velmi zajímavé bude sledovat jezdce továrního týmu Suzuki Lorise Capirossiho a Chrise Vermeulena. Oba budou pokračovat v testech nové GSV-R a určitě by rádi navázali na skvělý výsledek v Malajsii.

Premiérový závod v Kataru si v minulém roce prožil i Andrea Dovizioso, který tehdy skončil čtvrtý a svým výkonem během uplynulé sezony si zajistil místo v tovární Repsol Hondě, kde nahradil mistra světa z roku 2006 Nicky Haydena. Na okruhu v Losail má letos druhou příležitost pokračovat v přípravě svého továrního motocyklu RC212V spolu s jednotným obutím japonského výrobce Bridgestone.

Klepněte pro větší obrázekPo slibném začátku, jenž Nicky Hayden s Ducati předvedl v testech v závěru minulého roku, nebyl už tak rychlý v Malajsii a tak v příštích třech dnech má americký jezdec určitě v plánu výrazněji přispět ke své konkurenceschopnosti.

Naopak jeho krajan Colin Edwards z Tech 3 byl s výsledky posledního testu velmi spokojen. Na nejlepší jezdce ztratil minimum času a na svého týmového kolegu Jamese Toselanda dokázal najet více jak dvě a půl sekundy, což pro něho bylo velkým zadostiučiněním.

Jediným jezdcem, který bude v Kataru chybět je Sete Gibernau, jemuž se obnovilo staré zranění ramene, takže čas věnuje jeho léčbě. Ostatní jezdci satelitních Ducati Mika Kallio a Niccolo Canepa do Kataru pojedou a tam budou samozřejmě dál pokračovat v hledání receptu, jak co nejrychleji zkrotit své GP9.

Stejně tak budou v Kataru testovat a připravovat co nejlepší nastavení jezdci v sedlech satelitních Hond Toni Elías, Alex de Angelis z týmu Honda Gresini, Yuko Takahashi ze Scot Hondy a jediný jezdec LCR Hondy Randy de Puniet.

Překvapením testu v Kataru je návrat Kawasaki v čele s jejím jediným jezdcem, kterým se stal Marco Melandri. Italský jezdec v těchto dnech ještě závodí na čtyřech kolech v sérii Speedcar v Dubaji, ale už brzy si vyzkouší nový model Kawasaki, jenž před ním otestoval v privátním testu japonského výrobce v Austrálii jejich testovací tým.

Oficiální noční test MotoGP v Kataru proběhne ve dnech 1.3 až 3.3. 2009.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

12:39 | Arenasův tým oficiálně potvrdil, že si jezdec zlomil klíční kost. odkaz
12:09 | Albert Arenas měl ve warm upu nepříjemný pád a vypadá to na zlomenou klíční kost. odkaz
17:50 | Karla Abrahama vypustili s ohřívákem pneumatiky, ale naštěstí to nemělo žádné vážné následky. Jezdec s tím ani nevy… odkaz
16. března | Tatsuki Suzuki musí vynechat GP Kataru kvůli zlomenině ruky. odkaz
16. března | Letošní sezóna před chvílí začala. V Kataru se právě jede 1. trénink třídy Moto3.

Harmonogram

GP Kataru, Losail
Pátek 16. března
Moto3 1. trénink   10:50–11:30
Moto2 1. trénink   11:45–12:30
MotoGP 1. trénink   12:45–13:30
Moto3 2. trénink   15:10–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
MotoGP 2. trénink   17:05–17:50
Sobota 17. března
Moto3 3. trénink   10:40–11:20
Moto2 3. trénink   11:35–12:30
MotoGP 3. trénink   12:35–13:20
Moto3 kvalifikace   14:45–15:25
Moto2 kvalifikace   15:40–16:25
MotoGP 4.trénink   16:40–17:10
MotoGP 1. kvalifikace   17:20–17:35
MotoGP 2. kvalifikace   17:45–18:00
Neděle 18. března    
Moto3 warm up   11:40–12:00
Moto2 warm up   12:10–12:30
MotoGP warm up   12:40–13:00
Moto3 závod   14:00
Moto2 závod   15:20
MotoGP závod   17:00