MotoGP: Španělská nadvláda v MotoGP pokračuje, vyhrál Lorenzo

Jorge Lorenzo vybojoval v Itálii své druhé vítězství v letošní sezóně. Na podium se s ním podívali i Dani Pedrosa a Cal Crutchlow. Márquez tento víkend počtvrté upadl.

Do italského závodu (na třiadvacet kol) startovali z první řady Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo a Andrea Dovizioso. V první chvíli po startu se vedení sice ujal Dani Pedrosa, ale Jorge Lorenzo se brzy přehnal před něj na první místo. Na třetí příčku se po startu posunul Marc Márquez a Andrea Dovizioso si naopak pohoršil na čtvrté místo.

Velké drama se odehrálo hned v prvním kole, když společně upadli Valentino Rossi a Alvaro Bautista. Skončili v ochranné bariéře, ale (na rozdíl od té bariéry) se jim aspoň nic nestalo. Oba, sice špatně vyladění, ale odešli po svých. Rossi v Mugellu už devětkrát vyhrál, ale od roku 2009 už se mu to nepodařilo a letos jeho naděje na dobré umístění skončily už v prvním kole.

Cal Crutchlow se mezitím dostal před Doviho na čtvrté místo a o tři kola později si Doviziosa podal i Stefan Bradl. Na čele se zformovala trojice jezdců ve složení: Lorenzo, Pedrosa, Márquez. Na čtvrtém místě jezdil osamoceně Cal Crutchlow a za ním bojovala trojice – Bradl, Dovi a Hayden.

Zraněný Bradley Smith zažil (zhruba devět kol před koncem) nepříjemný moment – vyjel mimo trať, ale dokázal se rychle vrátit.

V druhé polovině závodu se začalo Lorenzovi dařit navyšovat náskok v čele. Hayden se dostal před Doviziosa na šesté místo. A Marc Márquez si pomalu začínal brousit zuby na Daniho Pedrosu. Pět kol před cílem se Márquez dostal před svého staršího týmového kolegu a krajana v jedné osobě a tou dobou spolu zabojovali i Hayden a Dovi. Dovi byl úspěšnější a vrátil se na šesté místo.

Tři kola před cílem přišel další dramatický moment. Už počtvrté o tomto víkendu skončil na zemi Marc Márquez. Tentokrát se Márquez hodně vztekal, když upadl z druhého místa, ale naštěstí se tento pád aspoň obešel bez dalšího zranění. Po čtyřech pódiových umístěních v řadě odjíždí Márquez bez bodu. Nepodařilo se mu tak překonat rekord Maxe Biaggiho, který se jako nováček v královské kubatuře dostal na podium čtyřikrát za sebou (tedy stejně jako Márquez).

Dnes se podruhé v letošní sezóně radoval z vítězství Jorge Lorenzo. Druhý skončil Dani Pedrosa a po Márquezově pádu spadlo do klína pódiové umístění Calu Crutchlowovi. Stefan Bradl se dostal na čtvrté místo. Nejrychlejším domácím jezdcem byl Andrea Dovizioso s Ducati (tedy se strojem domácí značky). A za Doviziosem se seřadily další dva stroje značky Ducati – šestý dojel Nicky Hayden a sedmý Michele Pirro. Nejvýše umístněným jezdcem s motocyklem CRT byl Aleix Espargaro na osmém místě. Pro deváté místo si se zraněnou rukou dojel Bradley Smith a desítku uzavřel Hector Barbera.

Jeden bod si odváží i náš Karel Abraham. Lukáš Pešek byl klasifikován na devatenáctém místě, takže nebodoval.

Ve vedení šampionátu zůstává Dani Pedrosa, na druhé místo se posunul Jorge Lorenzo a na třetí klesl Marc Márquez.

Další závody se jedou za čtrnáct dní v Katalánsku.