MotoGP: Tři Španělé na podiu v Jerezu, vítězí Pedrosa

MotoGP: Tři Španělé na podiu v Jerezu, vítězí Pedrosa

Pedrosa proměnil pole position ve vítězství. Na podium jej doprovodili další dva Španělé: Marc Márquez a Jorge Lorenzo. Pro Lorenza to je první podium s Ducati.

Z první řady se do závodu v Jerezu pouštěli Pedrosa, Márquez a Crutchlow. Po startu do sedmadvacetikolového závodu se vedení ujal Pedrosa. Hned za něj se zařadil Marc Márquez. Na třetí příčku poskočil Iannone, ale Crutchlow s tím evidentně nesouhlasil a snažil se dostat před svého italského soupeře.

I v úvodu druhého kola stále vedl Pedrosa, provizorní podium drželi i Márquez a Iannone. Vpřed se prodíral Zarco. Dostal se před Rossiho, pak i před Viňalese, následně i před Crutchlowa, ale to mu stále ještě nestačilo. Pětadvacet kol před koncem již byl Zarco třetí před Iannonem. Francouz Iannonemu ujížděl a již se lepil těsně na Márqueze a rozhodně neměl chuť zůstat za ním.

Crutchlow se posunul na čtvrté místo před Iannoneho. Lorenzo předjel Rossiho a později i Viňales. Dostal se tak za Iannoneho na šesté místo.

Zarco bojoval s Márquezem a třiadvacet kol před šachovnicí již byl Francouz před Španělem na druhé příčce. Márquez klesl na třetí pozici. Čtvrtý byl Crutchlow, na páté místo se posunul Lorenzo.

V dalším kole si Zarco a Márquez opět vyměnili místa. Pedrosa v čele ujížděl.

V době, kdy do cíle zbývalo dvaadvacet kol, upadli společně Miller a Bautista. Jezdci jsou naštěstí v pořádku, ale Miller vypadal dost rozzloben a chtěl si to s Bautistou vyřídit ručně. Incident je vyšetřován. Jezdci pak ještě řešili incident v boxu. Pro oba totiž závod skončil.

Nedlouho po nich skončil na zemi i Cal Crutchlow. V témže místě jako Crutchlow, ale o pár okamžiků později upadl i Pol Espargaro. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Dvacet kol před závěrem pokračoval ve vedení Pedrosa. Márquez byl druhý. Třetí příčku držel Zarco. Čtvrtý byl Lorenzo. Za Lorenzem bojovali Rossi a Dovi o pátou příčku.

Pádům bohužel nebyl konec. Osmnáct okruhů před závěrem skončil na zemi Esteve Rabat. Nedlouho po něm upadl i Iannone.

Doviziosovi se podařilo předjet Rossiho. Dovi se tak dostal na pátou příčku. Lorenzo byl čtvrtý nedaleko za Zarcem a chystal se útočit. Nakonec se Lorenzovi podařilo Zarca předjet. K bojům docházelo mezi Dovim, Rossim a Viňalesem. Viňales se posunul na pátou příčku před Doviho i Rossiho. Dovi byl šestý, Rossi sedmý a do boje se pak míchal i osmý Petrucci, který v době, kdy do cíle zbývalo dvanáct kol, dostal před Rossiho.

Ani v této fázi závodu se nic neměnilo na první pozici. Vedl Pedrosa. Márquez se s odstupem držel druhý a provizorní podium uzavíral další Španěl – Jorge Lorenzo.

Devět kol před koncem byl Zarco těsně za Lorenzem a snažil se bojovat o své první umístění na stupních vítězů v kategorii MotoGP. Lorenzo zase doufal v první podium s Ducati.

V té době se Márquez trochu přibližoval vedoucímu Pedrosovi. Osm kol před cílem však nebyl vyloženě v situaci, že by mohl na svého kolegu zaútočit, ale snažil se přibližovat. Jistě by rád napodobil svého bratra, který dnes vyhrál závod Moto2. Později ovšem Márquez na Pedrosu zase něco ztratil.

Jednoduchý závod dnes rozhodně neměl Valentino Rossi. Šest okruhů před závěrem již klesl až na deváté místo za Folgera. A Rossiho propad pokračoval i dále. O kolo později již byl desátý za Aleixem Espargarem. Vypadalo to na nějaký technický problém u Rossiho stroje.

Karel Abraham byl v této fázi závodu na patnáctém místě.

Tři kola před koncem byl Márquez opět o něco blíže vedoucímu Pedrosovi. Později však zase ztratil. Třetí Lorenzo na jezdce Repsol Hondy ztrácel už poměrně hodně (zhruba 12 s na vedoucího Pedrosu).  Zarco už zase nebyl v těsném kontaktu s Lorenzem, takže Španělé mohli doufat v to, že v Jerezu budou mít na podiu v MotoGP tři španělské jezdce.

Do posledního kola najel jako první Dani Pedrosa a mohl být v relativním klidu, protože jeho kolega Márquez nebyl v situaci, že by jej mohl za standardních okolností ohrozit. Do konce posledního kola už se na prvních třech místech nic nezměnilo. Na podium se dostali tři Španělé. Vyhrál Pedrosa. Márquez dojel druhý. Poprvé na Ducati dojel na stupně vítězů Jorge Lorenzo.

Zarco se musel smířit s bramborovou medailí. První pětici uzavřel Dovi. Viňales obsadil šestou příčku. Následovali Petrucci, Folger a Aleix Espargaro. Desítku uzavřel Rossi. Navzdory tomuto výsledku udržel Rossi vedení v šampionátu.

Karel Abraham si z Jerezu veze bod.

Další body se budou rozdávat za dva týdny v Le Mans.

GP Španělska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Dani PEDROSA Honda 157,6 45'26,827
2 Marc MARQUEZ Honda 157,3 6,136
3 Jorge LORENZO Ducati 156,8 14,767
4 Johann ZARCO Yamaha 156,6 17,601
5 Andrea DOVIZIOSO Ducati 156,3 22,913
6 Maverick VINALES Yamaha 156,2 24,556
7 Danilo PETRUCCI Ducati 156,2 24,959
8 Jonas FOLGER Yamaha 156 27,721
9 Aleix ESPARGARO Aprilia 155,8 31,233
10 Valentino ROSSI Yamaha 155,4 38,682
11 Scott REDDING Ducati 155,3 40,979
12 Hector BARBERA Ducati 155,2 43,199
13 Loris BAZ Ducati 155,2 43,211
14 Bradley SMITH KTM 154,9 47,964
15 Karel ABRAHAM Ducati 154,7 51,279
16 Sam LOWES Aprilia 153,7 +1'08,885
17 Takuya TSUDA Suzuki 152,7 +1'27,450
Neklasifikováni    
  Andrea IANNONE Suzuki 155,8 18 kol
  Tito RABAT Honda 154,9 18 kol
  Cal CRUTCHLOW Honda 156,2 22 kol
  Jack MILLER Honda 155,1 22 kol
  Alvaro BAUTISTA Ducati 155,1 22 kol
  Pol ESPARGARO KTM 154,3 22 kol

Foto: Repsol

Doporučujeme

Články odjinud