MotoGP v Aragonii 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Aragonii 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jezdci odjeli poslední závod před sérií tří zámořských závodů. Před domácím publikem se z výhry radoval Marc Márquez. Na podium jej doprovodili jeho krajané Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Marc Márquez zvítězil v Misanu a následně i v Aragonii. Svým aragonským vítězstvím upevnil své vedení v šampionátu. Již má před Dovim náskok šestnáct bodů. „Z vítězství mám opravdu nesmírnou radost, protože jsme měli náročný závod. Včera jsem neměl ideální pocit na motorce a dnes jsem kromě warm upu také dost válčil, vážně nevím proč,“ řekl po závodě vedoucí muž šampionátu. „Avšak závodění na dráze, která patří k mým oblíbeným, leží blízko mého domova a mám tam dost svých fanoušků, to mi dodalo motivaci navíc. Hodně jsem tlačil na pilu, v některých zatáčkách jsem prostě úplně vypnul hlavu navzdory tomu, že jsem včera dvakrát upadl. Viděl jsem, že Viñales a Dovi měli trochu problémy. Věděl jsem i to, že je čas na to tlačit, což jsem tak i učinil. Bylo tam několik divokých okamžiků, když jsem se pokoušel předjet Valentina, byl v zatáčce silnější, než jsem očekával, a abych se vyhnul střetu, uvolnil jsem brzdy, přičemž jsem si uvědomil, že Lorenzo je přímo tam! Takže jsem musel mimo dráhu. V tom okamžiku jsem se trochu uklidnil, i když jsem se dál snažil zmenšit ztrátu. Když jsem se dostal před Lorenza, musel jsem pokračovat, protože jsem viděl, že Dani jede velmi rychle. Každopádně to je takový Márquezovský styl! Pochopitelně je nejdůležitější myslet na šampionát, ale aktuální situace vyžaduje, abychom ze sebe vydali všechno. Takže zkusíme pokračovat se stejným nasazením a motivací i v dalších závodech a dáme do toho sto procent,“ slibuje Márquez.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 2. místo

Kromě Márqueze se v Aragonii na stupně vítězů dostal i jeho týmový kolega a krajan Dani Pedrosa. „Kdybych předjel Mavericka o trochu dřív, možná bych měl lepší šanci bojovat o vítězství, ale dobře, přesto jsem velmi spokojený se svým závodem!“ zhodnotil Pedrosa. „Cílem bylo pokusit se bojovat o stupně vítězů nebo přímo o vítězství, takže cíl jsme splnili. Takže něčeho sice trochu lituji, ale zároveň jsem v úvodu nemohl jet lépe, protože jsem měl zadní medium pneumatiku jako Maverick a nějakou dobu jsem ho prostě nedokázal předjet. Také jsem musel myslet na opotřebení pneumatik, abych byl v závěru rychlý, což jsem i byl. Nevím, proč tam najednou na vedoucí skupinu vznikla taková ztráta, protože ostatní měli víceméně stejné tempo. Každopádně, když jsem ho konečně překonal, už tam ztráta byla, takže jsem musel hodně tvrdě tlačit na pilu, párkrát jsem ještě někoho předjel a měl jsem velmi dobrý závod. Vložil jsem do toho hodně vášně, což je dobré pro mě i pro tým,“ uzavírá Španěl.

Jorge Lorenzo (Ducati Team) – 3. místo

Závodník z Mallorky se sice relativně dlouho držel v čele aragonského závodu, ale později se propadl za oba jezdce týmu Repsol Honda. Lorenzo zkompletoval španělské podium. „Byl to opravdu těžký závod, ale dokázali jsme ho dobře zvládnout a nakonec jsme vybojovali důležité umístění na stupních vítězů. Tohle třetí místo mi dělá ještě větší radost než to z Jerezu, protože tady jsme dojeli nedaleko za vítězi a bojovali jsme až do úplného konce,“ vypráví Lorenzo. „Je škoda, že jsem nedokázal držet stejné tempo v posledních sedmi kolech. Jenže abychom mohli být konkurenceschopní v závodě, byli jsme nuceni použít měkkou zadní pneumatiku, přestože jsme si byli vědomi toho, že v posledních kolech její výkon poklesne. V každém případě je důležité vidět, že se nadále zlepšujeme závod od závodu. Jsem si jistý, že moje první vítězství přijde brzy,“ doufá jezdec z Mallorky.

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Španělští diváci v Aragonii museli mít po závodě velkou radost, protože na prvních čtyřech místech skončili Španělé. Tím čtvrtým byl Maverick Viňales. „Tvrdá pneumatika nás především v prvních kolech hodně trápila, ale na konci závodu už pak fungovala celkem dobře. Ne až tak z hlediska přilnavosti, nicméně zlepšovalo se to kolo za kolem, ale nakonec to stejně nestačilo,“ smutní Viňales. „Folger zvolil pneumatiku medium a řekl, že mu chyběla přilnavost, takže bylo opravdu těžké poznat, kterou pneumatiku bylo nejlepší zvolit. V jiných závodech to bylo celkem jasné, protože jsme dokázali zajet na pneumatikách hodně kol, takže jsme věděli, jakým směrem se vydat, ale tady to bylo velmi náročné. Snažil jsem se vybrat stejnou pneumatiku jako soupeři. Obvykle má Valentino dobrý pocit z pneumatik a tlačí na tvrdou směs. V příštích závodech budeme muset v pátek ještě přidat. Je důležité neustále tlačit na pilu, tvrdě pracovat a udržovat motivaci. Musíme pracovat ještě tvrději, i když je to náročné, a do Japonska pojedeme s cílem ještě více se zlepšit a pokusit se být silnější,“ slibuje mladý Španěl.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 5. místo

Až na páté pozici se umístil první nešpanělský závodník. Byl jím Ital Valentino Rossi, který do Aragonie přijel jen zhruba tři týdny po zranění nohy. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda Rossi do závodního víkendu vůbec nastoupí. Byl povolán i náhradní jezdec, kterým měl být Michael van der Mark, ale jeho služeb nakonec nebylo potřeba. Rossi do závodu nastoupil a vyjel si páté místo. „Jsem celkem hrdý, protože před týdnem jsem ještě ani netušil, jestli budu moct závodit. Už to, že jsem vybojoval start z první řady, bylo skvělé, měl jsem radost,“ říká Ital. „Věděl jsem, že budu v druhé polovině závodu trpět. Dost mě to bolelo a navíc jsme měli problém se zhoršováním pneumatik,“ vypráví dále Rossi. „Kalendář mi hraje do karet, mám celé dva týdny na trénink a na zlepšování kondice nohy. Poté následuje Motegi, což je velmi důležité, navíc máme tři závody v řadě. To bude pro nohu hodně náročné, takže se budu snažit, abych do Motegi přijel, ačkoliv možná ne úplně na sto procent, ale snad už celkem fit,“ plánuje Rossi.

Foto: Repsol

Doporučujeme

Články odjinud