MotoGP v Assenu 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Po čtyřech vítězstvích Lorenza přišla výhra Valentina Rossiho. Po Katalánsku měl Rossi náskok v čele šampionátu pouhý jeden bod, nyní jej navýšil na deset.
MotoGP v Assenu 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Před závodem v Assenu měl Valentino Rossi náskok pouhý jeden bod. Jeho týmový kolega se mu po čtyřech vítězstvích velmi přiblížil. V Assenu byl však úspěšnější Rossi a podařilo se mu znovu navýšit vedení – nyní má Ital náskok deset bodů. O nizozemské vítězství Rossi dlouho bojoval s Márquezem. Úřadující šampion se do poslední chvíle nechtěl vzdát. V samotném závěru došlo mezi jezdci ke kontaktu, po němž následovalo Rossiho vyjetí mimo trať. Incident byl po závodě vyšetřován ředitelstvím závodu. Bylo rozhodnuto, že nikdo v této situaci nezískal výhodu, takže ani nikdo nebude trestán. „Nechci říct, že jsem měl perfektní závod, ale skoro. Viděl jsem, že nejsem schopen Marcovi ujet. S ním je to vždycky těžké a člověk ví, že boj bude velmi tvrdý, ale já jsem byl spokojený s tím, že jsem konkurenceschopný a snažil jsem se vyhrát,“ vypráví o boji s Márquezem Rossi. „V posledních kolech jsem na to hodně zatlačil a přijel jsem do poslední šikany, když mě Marc chtěl předjíždět, ale dorazil tam trošičku později, to já už jsem byl v šikaně, došlo mezi námi k menšímu kontaktu a já jsem musel projet zatáčku rovně. Vlastně jsem neměl na vybranou a jsem rád, protože jsem musel do kačírku, neubral jsem plyn a nevěděl jsem, jak je hluboký štěrk, takže byla velká šance na to, abych ztratil kontrolu nad motorkou,“ popisuje Rossi incident ze svého pohledu. Z vítězství má Rossi pochopitelně radost a také je šťastný, že navýšil svůj náskok před Lorenzem.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: V Assenu se raduje Valentino Rossi

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Po dvou závodech, které nedojel, je nyní Márquez spokojený, že dorazil do cíle. Na podiu stále naposledy v Jerezu. V Le Mans skončil čtvrtý a v Mugellu a v Montmeló upadl. „Jsem velmi šťastný, že jsem zpátky na podiu a že jsem měl dobrý závod, v němž jsem bojoval o vítězství až dokonce. Myslím, že je to pro nás morální vítězství, ale v poslední šikaně jsme jeli opravdu na limitu,“ vypráví úřadující šampion. „Poslední kolo jsme jeli tak, abychom vyhráli, obzvlášť v poslední šikaně. Pečlivě jsem prostudoval situaci, abych věděl, kde mám brzdit, abych mohl předjet Valeho. Tak jsem to také udělal, ale neskončilo to tak, jak jsem si přál,“ vyjádřil se k závěru závodu i Márquez, který se již nyní soustředí na Sachsenring a věří v další zlepšení.

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Jorge Lorenzo dokázal vyhrát čtyři závody v řadě za sebou. V Assenu jej však překonali Valentino Rossi a Marc Márquez. „Jsme deset bodů za vedoucím jezdcem, což je dobré. Po Argentině to bylo devětadvacet, takže teď těch deset bodů není po tak náročném víkendu, jaký jsme tu měli, až tak špatné,“ zhodnotil svůj výsledek Lorenzo. „Snažil jsem se držet tempo s Valentinem a Marcem, ale oni byli hodně silní a dnes to zkrátka nebyl můj den. Dnes byl den na to, abych si akorát udržel třetí pozici, což je pro šampionát dobré,“ pokračuje. „Valentino byl konkurenceschopnější už od začátku. Marc postupně zlepšoval motorku a cítil se na ní stále lépe a lépe, což u nás bylo přesně naopak. Zjistili jsme, že tvrdá pneumatika nám působila větší potíže a ve druhém a čtvrtém sektor okruhu jsem nemohl být dostatečně rychlý. V obou jsem ztrácel půl vteřiny, což znemožnilo udržet si dobré tempo.  Další závod - na Sachsenringu – bude náročnější, protože jsem tam ještě nikdy nevyhrál, ale člověk nikdy neví, co se stane,“ uzavírá závodník z Mallorky.

Andrea Iannone (Ducati Team) – 4. místo

Podruhé v řadě skončil Andea Iannone na čtvrtém místě. V celkovém pořadí je nyní Ital na třetí příčce za Rossim a Lorenzem. „Byl to náročný závod, protože když si člověk zvykne na lepší výsledky, je těžké spokojit se se čtvrtým místem, třebaže to člověku přinese dobré body. Na rozdíl od jiných okruhů jsem dobře odstartoval, ale pak jsem nebyl schopný udržet tempo, takže jsem se pak hodně trápil s předjetím Aleixe Espargara a mezitím mi ujeli Jorge, Marc a Vale. Tempo jsem měl srovnatelné s Jorgem, takže jsem mohl dopadnout lépe,“ vyjádřil se ke svému závodu Iannone.

Monster Yamaha Tech3 | Zajímavosti

Espargaro a Smith se zúčastní osmihodinovky v Suzuce

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

Mladšího z bratrů Espargarových znovu trápí předloktí, které mu nedávno operovali, ale nakonec dokázal v Assenu dojet pátý. „Samozřejmě musím být spokojený s dnešním pátým místem, byl to velmi náročný závod. Bohužel jsem zase měl velké potíže s pravým předloktím, které mi nedávno operovali; v posledních šesti kolech už to bylo hodně náročné. Jezdil jsem hodně zeširoka v rychlých zatáčkách a nemohl jsem pořádně brzdit, takže abych byl upřímný, tato jízda byla cokoliv jen ne snadná. V posledních třech kolech jsem si už začal myslet, že nebudu schopný závod dokončit, protože jsem byl přesvědčen, že pojedu moc zeširoka a někde spadnu. Bojoval jsem však dál a udržel jsem si pozici až do cíle,“ popisuje své strasti Polyccio, který je již nyní na cestě do Japonska, kde ho čeká první test na osmihodinovku v Suzuce.

16:20 | Francesco Bagnaia pojede u týmu Sky Racing Team VR46 i v příštím roce. odkaz
16:18 | Aron Canet bude jezdit v Moto3 u týmu Estrella Galicia 0,0 i v příštím roce.
21. června | Cal Crutchlow zůstává s týmem LCR Honda.
12. června | Jesko Raffin dnes slaví 21 let.
11. června | Kromě pěti pádů na dráze měl Márquez tento víkend i jeden pád v boxové uličce, když zakopl o startér: odkaz

Harmonogram

GP Nizozemska, Assen
Pátek 23. června
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 24. června
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 25. června    
Moto3 warm up   08:40–09:00
MotoGP warm up   09:10–09:30
Moto2 warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
MotoGP závod   13:00
Moto2 závod   14:30

Nejčtenější články

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
MotoGP v Montmeló 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Montmeló 2017: Ohlasy první…

Na katalánském okruhu Montmeló nedaleko Barcelony se Andrea Doviziso dočkal své druhé letošní výhry. Spolu s ním se na podium podívali i Marc Márquez a Dani Pedrosa.

13.  6.  2017 |
Smith by měl být připraven na závod v Assenu

Smith by měl být připraven na závod …

Bradley Smith si během závodního víkendu v Katalánsku poranil malíček a nyní pracuje na tom, aby byl pro závod v Assenu v pořádku.

16.  6.  2017 |
Slabší kubatury – zajímavosti před závody v Assenu

Slabší kubatury – zajímavosti před z…

Tento týden se jezdci vypraví do nizozemského Assenu, kde je čeká osmý podnik letošní sezóny. Níže následují některé statistické údaje vztahující se ke slabším kubaturám.

19.  6.  2017 |
Crutchlow podepsal s HRC, zůstane u týmu LCR Honda

Crutchlow podepsal s HRC, zůstane u …

Těsně před závodem v Assenu byl oficiálně oznámen podpis smlouvy mezi Calem Crutchlowem a HRC.

21.  6.  2017 |