MotoGP v Assenu 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Letošní závod v Assenu byl výjimečný tím, že se poprvé jelo v neděli. Dříve se v Assenu vždy závodilo už v sobotu. Další zajímavostí je, že se jednalo o 250. závod od vzniku kategorie MotoGP a navíc to byl velmi napínavý závod, ovlivněný deštěm. Pro první výhru v královské kubatuře si doje Jack Miller.
MotoGP v Assenu 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jack Miller (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS) – 1. místo

Australský závodník, který v roce 2014 až do poslední chvíle bojoval o mistrovský titul v Moto3 s Alexem Márquezem a který zcela vynechal prostřední kategorii, se v neděli v Assenu dočkal svého prvního vítězství v královské kubatuře. Za svůj dosavadní pobyt v MotoGP byl Miller nejlépe desátý, ale v Assenu se mu na mokré dráze neuvěřitelně zadařilo a po deseti letech se tak stal dalším jezdcem, který zvítězil na satelitním motocyklu. Před ním to dokázal Toni Elias. Navíc je Miller prvním Australanem od dob Caseyho Stonera, který se v MotoGP dostal na nejvyšší stupínek. „Často se mi to nestává, ale nemůžu najít slova. Cítím teď neuvěřitelné emoce a je těžké popsat pocity z prvního vítězství v MotoGP,“ řekl po závodě nesmírně šťastný Miller. Australan chválí rozhodnutí přerušit závod, protože podle něj byly podmínky na dráze opravdu nebezpečné. Trať byla kluzká i ve druhém závodě, Miller se však cítil hodně jistý sám sebou: „Viděl jsem pár chybujících jezdců, ale já jsem udržel koncentraci a zaměřil jsem se na vlastní rychlost a pravidelnost, aniž bych neuváženě riskoval. Jakmile jsem překonal Marca, snažil jsem jít pevně za svou první výhrou. Vyjet z poslední šikany a vidět šachovnicovou vlajku byl neuvěřitelný pocit,“ popisuje nadšený závodník a připojuje velká poděkování týmu i své rodině.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Přerušený nizozemský závod ovládl Miller

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Bývalý šampion královské kubatury sice už tři závody za sebou dojel druhý, přičemž v Itálii těsně prohrál s Lorenzem, v Katalánsku s Rossim a nyní s Millerem, ale rozhodně nemusí být nijak smutný. V Assenu si vylepšil vedení v šampionátu, protože Rossi kvůli pádu nedojel a Lorenzo skončil až desátý, takže Márquez nyní vede 24 bodů před Lorenzem a na Rossiho už má náskok dokonce 42 bodů. Márquez vstupoval do závodu s tím, že věděl, že v takovém závodě může hodně získat nebo hodně ztratit. Mohl buď hodně riskovat, aby co nejvíce získal, nebo mohl jet na jistotu. „Ta druhá varianta, kterou mi tým dnes ráno asi čtyřicetkrát neustále připomínal, je přesně to, co jsem udělal. Snažil jsem se zůstat mezi prvními pěti, abych příliš neztratil na Valentina a snažil jsem se nechybovat, abych náhodou neupadl,“ prohlásil po závodě Márquez, který stejně jako Miller souhlasí s rozhodnutím zastavit závod. Ve druhé části se Márquez snažil pronásledovat Rossiho a Doviho, ale ti jeli příliš rychle a nakonec stejně upadli. Pak už jeho soupeřem byl pouze Miller: „Když jsem za sebou uviděl Jacka Millera, byl jsem si vědom toho, že pojede za svým prvním vítězstvím, nijak jsem mu nebránil v předjetí. Udělal jsem to hlavně z toho důvodu, že s Jorgem vzadu a s Rossim mimo body je druhé místo pro nás jako vítězství,“ uzavírá Márquez.

Scott Redding (OCTO Pramc Yakhnich) – 3. místo

Druhého umístění na stupních vítězů v kategorii MotoGP se v Assenu dočkal Redding. Poprvé se Brit objevil na podiu loni v San Marinu. Tenkrát byl závod také ovlivněn deštěm. V Assenu se Redding do závodu vydával jako třetí. Jednalo se o jeho první start z první řady v královské třídě. V závodě se Redding držel dlouho na čtvrtém místě, ale v závěru hodně zrychlil a překonal Pol Espargara. „Byl to velmi náročný závod. Krátce před vyvěšením červených vlajek jsem už pořádně ani nikoho neviděl. Jel jsem instinktivně a nakonec jsem se dokázal udržet na trati,“ popisuje náročné podmínky před přerušením závodu. Jezdec si však pochvaluje svůj cit s motorkou – ten byl dle jeho názoru velmi dobrý v obou částech závodu. „Jsem velmi šťastný, že jsem mohl přivézt takový pěkný výsledek členům mého týmu, protože oni odvedli opravdu skvělou práci. Dosud jsme neměli moc štěstí, ale tento víkend, kdy jsem si vyjel první řadu na startu a dojel jsem na stupních vítězů, je skvělou odměnou za to, co děláme,“ dodal Redding.

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 4. místo

Mladší z bratrů Espargarových měl letos v Assenu již na dosah své první umístění na stupních vítězů. V druhé části závodu se dlouho držel na třetí příčce, ale v samotném závěru byl velmi rychlý Scott Redding, který Espargara předjel a začal mu značně ujíždět. Španěl s tím již nebyl schopen nic dělat. Se čtvrtým místem je Espargaro docela spokojen, ale: „Samozřejmě cítím v ústech hořkosladkou příchuť, protože jsem zase chyběl na stupních vítězů, ale při všech těch pádech, co byly k vidění, bylo potřeba být opatrný a myslet na šampionát. Navíc Scott byl jasně rychlejší,“ popisuje Španěl. Espargaro hodnotí závod pozitivně v tom smyslu, že byl na mokré dráze konkurenceschopný. „Ovšem nohy, ruce, prsty, krk a celé tělo mám teď úplně rozbolavělé z toho obrovského napětí, které jsme za těchto podmínek zažili. Musím se přiznat, že jsem si přál, aby byla červená vlajka vyvěšena trochu dříve, protože bylo opravdu nebezpečné jezdit v tak prudkém dešti,“ říká Espargaro.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Na osychající trati si pole position vyjel Dovi

Andrea Iannone (Ducati Team) – 5. místo

Ital Iannone musel do závodu v Assenu vyrážet až z konce pole, protože obdržel penalizaci za kolizi s Lorenzem, ke které došlo při předchozím závodě v Katalánsku. Iannone se během prvního závodu prodíral vpřed, což se mu docela dařilo do chvíle, než upadl. Do karet mu však zahrálo to, že závod byl zrovna nedlouho poté přerušen, takže se mohl účastnit restartu. Do cíle nakonec dojel pátý.  Celkově hodnotí závodní víkend v Assenu pozitivně: „Na suchu jsme byli pokaždé konkurenceschopní a měli jsme dobrou šanci zakončit víkend dobře, a to navzdory dešti,“ říkal Iannone, který si dle svých slov až do soboty příliš nevěřil, protože měl před sebou start z konce pole. „V MotoGP není úplně snadné probojovat se ze zadních pozic, ale jsem spokojený s oběma svými starty. V tom prvním jsem se v úvodním kole propracoval na jedenácté místo a o několik málo chvil později jsem již byl šestý. Je tedy možné, že kdybych startoval o několik řad více vpředu, mohl jsem bojovat o stupně vítězů. Při druhém startu jsem opět byl na konci roštu, tentokrát jsem byl sedmnáctý, ale opět se mi podařilo probojovat se vpřed a do cíle jsem se dostal jako pátý,“ sdělil Iannone s tím, že je spokojený se ziskem bodů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

22. května | Nicky Hayden - vzpomínkové video: odkaz
22. května | Nicky Hayden podlehl svým zraněním.
21. května | Viňales se dnes postaral Yamaze o 500. vítězství. odkaz
21. května | Start závodu Moto2 je posunut na 12:35.
21. května | Závod Moto3 by měl být znovu odstartován v 11:35.

Harmonogram

GP Itálie, Mugello
Pátek 2. června
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 3. června
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 4. června    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

Nicky Hayden podlehl svým zraněním

Nicky Hayden podlehl svým zraněním

Nicky Hayden, který minulou středu utrpěl těžká zranění při jízdě na kole, dnes svým zraněním podlehl.

22.  5.  2017 | | 5 N/A
Bývalý jezdec MotoGP Hayden měl těžkou nehodu na kole

Bývalý jezdec MotoGP Hayden měl těžk…

Nicky Hayden, bývalý jezdec MotoGP, měl dnes nehodu během tréninku na kole. Závodníka porazilo auto. Nyní je Američan v nemocnici.

17.  5.  2017 | | 6 N/A
MotoGP: Rossi upadl v posledním kole, vítězí Viňales, Zarco na podiu

MotoGP: Rossi upadl v posledním kole…

Viňales bojoval s Rossim o vedení. Rossi v posledním kole upadl, Viňales zvítězil. Zarco vybojoval před domácím publikem druhé místo. Na podium vystoupil i Pedrosa.

21.  5.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Celá první řada pro Yamahu, Viňales první

MotoGP: Celá první řada pro Yamahu, …

Do francouzského závodu královské kubatury se z první řady vydají Španěl Maverick Viňales, Ital Valentino Rossi a domácí jezdec - Johann Zarco.

20.  5.  2017 | | 4 N/A
MotoGP: Pátečnímu odpoledni kraloval Dovi

MotoGP: Pátečnímu odpoledni kraloval…

V druhém francouzském tréninku královské kubatury byli nejrychlejší Andrea Dovizioso, Marc Márquez a Danilo Petrucci.

19.  5.  2017 |