MotoGP v Assenu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Assenu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

Závodní víkend v Assenu letos proběhl za slunečného a suchého počasí, což zde nebývá úplně zvykem. Z výhry se raduje Marc Márquez. Na podium vystoupili i jeho krajané Alex Rins a Mavercik Viňales.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Úřadující šampion po závodu v Assenu rozhodně nemůže být nespokojený. Na konto si připsal 25 bodů za vítězství a navíc navýšil svůj náskok v průběžném pořadí šampionátu na 41 bodů. „Byl to šílený závod s velkou dávkou adrenalinu a to je jeden z důvodů, proč tento sport děláme!“ prohlásil po závodě vítěz. „Bylo to opravdu dost divoké, všichni spolu dost bojovali a řekl bych, že snad každý měl s někým nějaký kontakt. Museli jsme útočit, bránit se a znovu útočit a zase se bránit. Měl jsem několik vážně dost nebezpečných okamžiků, kdy jsem riskoval pád. Bylo to šílené! Nešlo určit nejlepší strategii nebo nějaký plán, takže jsem musel prostě jen naplno bojovat a čekat, jak to dopadne. V posledních třech kolech jsem jel na maximum bez ohledu na pneumatiky a šampionát. Snažil jsem se roztrhat skupinu, protože při boji o titul chce člověk mít vpředu co nejméně jezdců, nicméně to bylo poměrně komplikované. Když jsem pak v nájezdu do posledního okruhu viděl, že mám náskok přes vteřinu, tak jsem si řekl, že teď jen musím to kolo dokončit. Je to hodně důležité vítězství a důležitých pětadvacet bodů. Musíme však takto pokračovat dál a držet si stejnou úroveň,“ dodal po závodě Márquez.

Alex Rins (Suzuki Ecstar) – 2. místo

Důvody ke spokojenosti má po nizozemské Velké ceně i Alex Rins. Ačkoliv mladého Španěla trápil problém se žaludkem, dorazil do cíle jako druhý, což je jeho zatím nejlepší umístění v královské kubatuře. „Ráno mi bylo špatně, měl jsem žaludeční potíže,“ prozradil po závodě Rins. „Lékaři z Mobilní kliniky mi však dali nějaké léky a najednou mi bylo dobře, za což jim musím poděkovat, protože jakmile mi bylo lépe, řekl jsem si, že tohle bude můj závod. Byla to skvělá bitva a byl to pro mě i dost poučný závod. Měli jsme dobrou rychlost a podařilo se mi toho využít! Závod byl plný předjíždění a velmi těsných manévrů, takže jsem si vždy musel dobře hlídat svůj prostor. Jsem hodně spokojený s motorkou i s týmem, všichni se zaměřujeme na zlepšení a chceme vyhrát. Před Sachsenringem si věřím,“ sdělil po Assenu Rins.

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

A třetím jezdcem na stupních vítězů v Assenu byl také Španěl. Třetí místo obsadil Maverick Viňales, který tak oslavil 63. výročí Yamaha Motor CO. „Rozhodně jsem velmi spokojený. Hodně jsme zapracovali na vylepšení prvních kol závodu a měli jsme potřebnou sílu i v polovině závodu, což bylo příjemné. Pak se sice začala horšit přilnavost pneumatiky, ale to je věc, kterou můžeme do příštích závodů vylepšit,“ věří Viňales. „V tomto závodě bylo mým cílem jít rychle dopředu a hodně tlačit na pilu, proto jsem hodně bránil Marcovi v tom, aby mě v deváté zatáčce předjel. Pak jsem se dostal dost blízko únikové zóny, protože jsem pozdě brzdil. Každopádně je hodně příjemné být zpátky a opět silný. Protože jsme startovali více vzadu, nebyli jsme v ideální pozici pro vítězství v závodu, na což budeme muset pamatovat v příštích závodech, protože tato strategie funguje,“ říká dále Španěl. „Myslím, že jsem mohl jezdit i rychleji, ale trápil mě problém s prokrvením rukou (tzv. arm pump), takže jsem nebyl schopen udržet takovou rychlost,“ vysvětluje Viňales.


Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 4. místo

Bramborovou medaili si z Assenu veze Dovizioso, který za sebou dokázal udržel Rossiho.„Byl to úžasný závod, tedy hlavně pro fanoušky, pro jezdce tolik ne, bylo to totiž hodně náročné!“ zhodnotil Dovi. „Rychlost jsme měli a po celý víkend jsme byli konkurenceschopní. V posledních osmi kolech jsem ovšem bohužel dost bojoval se zadní pneumatikou. Musel jsem se tedy snažit uhájit svou pozici až do konce a dojel jsem čtvrtý. Doufal jsem v pódium, ale upřímně řečeno, nešlo udělat víc, takže jsem spokojený. Pro příště však musíme lépe zapracovat na hospodaření s pneumatikami, protože teď jsme na konci závodu měli dost malou přilnavost. Každopádně jsme odvedli dobrou práci, za což chci poděkovat svému týmu,“ uzavírá Ital.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 5. místo

Rossi loni v Assenu zvítězil a od té doby zatím na další vítězství čeká. Letos se Rossimu v Assenu nepodařilo dostat se na podium. Do cíle dojel pátý. „Závod to byl dost divoký. Jsem rád, že jsem se držel vepředu, byl to vzrušující závod, ale jsem i celkem smutný, protože si myslím, že jsem mohl dojet na stupních vítězů,“ pravil po závodě Rossi. „Potíž byla, že jsem hned v úvodu měl smůlu s Lorenzem. On najel na obrubník a ve vysoké rychlosti přišel o předek, když já jsem už zrychloval, ale nakonec jsme naštěstí nehavarovali. Pak ovšem přišly problémy s udržováním pneumatik v ideálním stavu. Měl jsem totiž vzadu měkkou směs, takže jsem věděl, že na konci závodu to bude hodně náročné. Zaútočil jsem zhruba čtyři nebo pět kol před koncem. Dařilo se mi a posunul jsem se na druhé místo. Pak jsem měl ještě problém s Doviziosem. On se mě snažil předjet v první zatáčce, ale byl trochu delší, takže já jsem bohužel musel mimo trať, čímž jsme, tedy hlavně já, ztratili hodně času. Myslím, že jsme s Dovim měli na stupně vítězů, ale nakonec jsme skončili jen na čtvrtém a pátém místě,“ dodává Rossi.

Foto: Box Repsol

Doporučujeme

Články odjinud