MotoGP v Austinu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Ve třetím závodě letošního roku uspěl Marc Márquez, kterému se v Austinu tradičně výborně daří. Viňales přijel do Austinu jako vedoucí jezdec šampionátu, ale v závodě upadl a o vedení přišel. Nyní vede Rossi.
MotoGP v Austinu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Márqueze ještě nikdo v Austinu nedokázal porazit ani v kvalifikaci, ani v závodě. Nic se se na tom nezměnilo ani tentokrát. Márquez vyrazil do závodu z pole position a opět zvítězil. Je to již jeho páté vítězství v řadě na tomto okruhu. „Jednalo se o důležitý závod, protože po Argentině bylo nutné zajet velmi dobrý výsledek, takže jsme opravdu hodně spokojení,“ zhodnotil úřadující šampion. „Přestože jsem vyhrál, nedá se říct, že by to bylo nějak snadné. Teplota totiž byla značně vyšší než v sobotu. Pět minut před startem jsem svému šéftechnikovi řekl – 'OK, nasaďme tvrdou směs', protože jsem si byl vědom toho, že střední směs přední pneumatiky hodně zatížím. V úvodu jsem se věnoval hledání limitů, protože jsem to v pátek moc nezkoušel. Jel jsem za Danim, a jakmile jsem si všimnul, že má trošku potíže, řekl jsem si, že je čas k útoku. Nakonec jsem zvítězil a jsem velice rád, že jsem se vrátil do hry,“ prohlásil po závodě Márquez.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

Rossi sice v závodě obdržel penalizaci 0,3 s za to, že v jednom místě získal výhodu výjezdem mimo trať, ale tato penalizace nakonec neměla na nic vliv. Rossi dojel druhý. Vzhledem k tomu, že jeho týmový kolega Viňales, který po Argentině vedl šampionát, v závodě upadl, dostal se Rossi do čela šampionátu. „Jsme rádi, že jsem dnes nebyl příliš daleko od prvního místa. Jedná se o můj dosud nejlepší výsledek na tomto okruhu, což je také dobré,“ sdělil v neděli Rossi. „Když jsem na tabuli uviděl, že Viňales je out, přišlo mi na mysl, že teď vedu průběžné hodnocení šampionátu. Cítil jsem se dobře a všiml jsem si, že má Dani především při zatáčení vpravo nějaké potíže. Řekl jsem si tedy, že třeba ty čtyři body budou důležité a vlastně to tak i bylo. Penalizace podle mého názoru nebyla správná. Potíž byla v tom, že buď to udělám tak, jak jsem to udělal nebo havarujeme na velmi nebezpečném místě. Ačkoliv akceptuji rozhodnutí vedení závodu, tak se domnívám, že chyboval Zarco. On je vždy hodně rychlý, jezdí velice dobře, má velký potenciál, ale tohle není Moto2. Pokud tady chce člověk předjíždět, je nutné na to jít jinak. Hodně předjíždí v závodní stopě a dle mého názoru by měl zůstat víc v klidu,“ vysvětluje Rossi.

MotoGP: Marc Márquez zůstává králem Austinu

MotoGP: Marc Márquez zůstává králem Austinu

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 3. místo

Kromě Márqueze a Rossiho se na podium dostal i Dani Pedrosa. Španěl ze začátku závodu vedl, pak se propadl na druhé místo za Márqueze a nakonec dojel až za Rossim. „Jsem spokojený, protože jsme dnes udělali určitý pokrok. Celkově to byl pozitivní víkend,“ zhodnotil Pedrosa. „Od posledních závodů jsme učinili několik vylepšení a také v praxi se to projevilo na výsledcích. Kvalifikace ještě nebyla podle našich představ, ale v závodě jsem dobře vystartoval a v první zatáčce jsem byl jako první. Bylo to po delší době poprvé, co jsem se objevil v čele závodu, což je pozitivní. Nakonec byla trochu potíž s přední pneumatikou. Viděl jsem, že pravá strana už je na tom špatně, proto jsem tedy nedokázal odolávat Valentinovým útokům a nakonec mě nepředjel. Po pádu v Argentině už jsem nechtěl riskovat další pád na předek, takže jsem se zaměřil na dokončení závodu,“ popisuje své počínání Španěl.

Cal Crutchlow (LCR Honda) – 4. místo

Brit Crutchlow, který dojel v Argentině na stupních vítězů, tento úspěch v Austinu nezopakoval, skončil těsně pod podiem na čtvrté pozici. „Závod byl dobrý. Během něj jsem stále cítil tu správnou jistotu a tým odvedl výbornou práci,“ pravil Crutchlow po závodě. „Pochopitelně mě trochu mrzí, že jsem se nedostal na stupně vítězů, protože jsme už byli dost blízko, ale docela dost mi trvalo předjetí Zarca. Později jsem navíc ještě přišel o nějaký čas kvůli výletu mimo trať. V závodě jsem se ovšem cítil velmi dobře po fyzické stránce a ke konci jsem byl schopen prodírat se vpřed. Určitě bychom raději měli stupně vítězů, ale být třetí v Argentině a čtvrtí v Texasu, je podle mě dobré. Doufejme, že se nám podaří přenést tohle nasazení i do prvního evropského klání v Jerezu,“ dodává Brit.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

Francouz Zarco, který si v Kataru na chvíli vyzkoušel, jaké to je být v čele závodu MotoGP, dojel v Argentině i v Austinu na pátém místě. „Z výsledku mám radost, ale úvodní část závodu byla složitá a navíc bylo těžké získat dobrou pozici v první zatáčce,“ vypráví Zarco. „Ale každopádně na Yamaze se mi jelo báječně, takže jsem útočil už od třetí zatáčky, rychle jsem dohnal své soupeře a posunul jsem se na páté místo. Chtěl jsem se udržet s vedoucí skupinou, takže jsem hodně tlačil na pilu, abych dokázal být blízko Valentina a mohl s ním bojovat, což bylo skvělé. V jednom okamžiku jsme se ocitli těsně u sebe, protože jsem měl do třetí zatáčky o něco vyšší rychlost než on. A asi to bylo až moc těsné, ale naštěstí se nic až tak závažného nestalo a on tak mohl závod dojet druhý. Opravdu jsem neměl v úmyslu způsobit Valemu potíž. Vím, že se toho od něj můžu hodně naučit. Naštěstí to pro nás oba dopadlo dobře. Pak jsem jel s maximálním úsilím, ale Cal byl na konci závodu o něco rychlejší. Každopádně však páté místo je skvělé. Jsem spokojený, protože umístění na podiu bylo poměrně blízko,“ říká Zarco.

Foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz