MotoGP v Austinu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

V Austinu se opět z výhry radoval Marc Márquez, který zde zvítězil už pošesté v řadě. Na podium jej doprovodili Maverick Viňales a Andrea Iannone.

Marc Marquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Marquez vyhrává v Austinu nepřetržitě od roku 2013. Letošní vítězství tedy bylo jeho již šestým v řadě za sebou. Za dobu, co se MotoGP v Austinu jezdí, se ještě nikomu nepodařilo překonat Márqueze ani v kvalifikaci. Letos tedy ovšem z pole position nestartoval, což bylo ale důsledkem penalizace, kterou obdržel za zdržení Viňalese v kvalifikaci. Kvůli tomu se musel z prvního místa posunout na čtvrté. „Tento víkend jsem opravdu dělal maximum a zůstal jsem plně soustředěný, chtěl jsem totiž zůstat v Austinu perfektní. Nemyslím si, že jsem někdy během své kariéry zajel takový závod, že bych jel od prvního kola naplno. Tentokrát jsem ovšem cítil, že toto je ten směr, kterým bych se měl vydat,“ řekl Márquez po závodě.  „V sobotu jsem se cítil trochu nachlazený a ani v neděli to nebylo úplně dobré, přesto se mi povedlo odjet dobrý závod. Jel jsem sice skoro celou dobu sám, ale i to se někdy stává. Když jsem šel v sobotu večer spát, dost jsem se zamýšlel nad strategií. Ve warm-upu jsem si dokonce vyzkoušel simulaci úvodních kol závodu, vjel jsem do něj na nových pneumatikách a s plnou nádrží tak, jak jsem měl v plánu. Sdělil jsem svému týmu, že je mým záměrem dostat se do vedení už v úvodu a vybudovat si nějaký náskok. Z toho důvodu jsem pak v prvních třech až čtyřech kolech tlačil na pilu více než obvykle,“ pokračuje Španěl. „Jsem spokojený s výsledkem a také s posunem vpřed v průběžné tabulce hodnocení šampionátu. Teď se ale vracíme zpět do Evropy, kde bude důležité zajíždět konzistentní výsledky, protože všichni víme, že vedoucím mužem šampionátu je Dovi, nejkonzistentnější jezdec ze všech! Já jsem se zde na motorce cítil velmi dobře, stejně tak i v Kataru a v Argentině, takže doufám, že to tak bude také pokračovat,“ dodává úřadující šampion.

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

Vlivem toho, že byl Márquez penalizován, se Viňales nakonec do závodu vydal z první pozice. V samotném závodě skončil druhý (za Márquezem). Bylo to Viňalesovi první podium v letošním roce. „Vzhledem k tomu, že jsem startoval z první řady, šel jsem do závodu mnohem klidnější. Docela dobře jsem byl schopen držet pod kontrolou první tři nebo čtyři jezdce a celkově jsem velmi spokojený. S týmem jsme učinili rozhodnutí, že do víkendu vstoupíme jinak než obvykle, a nakonec se toto rozhodnutí ukázalo jako správné,“ prozradil Viňales. „Řekl bych, že každý ví, jak umí být Yamaha rychlá, což jsme teď opět potvrdili. Zdá se, že v porovnání s loňským rokem zde byla motorka silnější, cítil jsem se na ní velmi dobře. Dnes opravdu nebylo lehké dostat se před Marca, takže jsem rád, že i navzdory problémům, jsem dojel druhý. Chtěl jsem se vyhnout chybě, kterou jsem zde udělal loni, takže jsem se rozhodl Marca nepronásledovat a spíš jsem se soustředil na rozestup mezi mnou a Andreou,“ říká dále Viňales. „S každým dnem se na motorce cítím lépe a lépe, neustále se zlepšujeme. Snad to tak bude pokračovat i nadále. Už se velmi těším na závod v Jerezu. Teď je před námi asi pět tratí, které patří mezi mé oblíbené a na nichž si jízdu užívám. Jedeme si na ně pro výhru, vím, že k ní nemáme daleko,“ věří si před dalšími závody Viňales.

Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) – 3. místo

Ital Iannone se v Austinu dočkal svého prvního umístění na stupních vítězů se strojem Suzuki. Naposledy Iannone vystoupil na podium ve Valencii roku 2016, když ještě jezdil na Ducati. „Jsem šťastný, že jsem se konečně probojoval na stupně vítězů. Se Suzuki jsme v poslední době měli celkem náročné období, ale teď jsme zpět. Letošní rok jsme zahájili dobře. V kvalifikacích jsme sice ještě měli nějaké potíže, což se týkalo především té argentinské. Když člověk startuje ze zadních míst, je pak těžké se prodrat dopředu,“ říká Iannone. „Tento víkend jsem ovšem měl na motocyklu dobrý pocit, hodně jsme totiž vylepšili brždění, s nímž jsem měl problémy. Tyto problémy jsou nyní vyřešeny, takže mám radost. Stále je co zlepšovat, přesto jsem velmi spokojený se svou prací i s prací celého týmu Suzuki. Vždycky jsme věřili v náš potenciál. Nyní se postupně zlepšujeme, což je důležité. Hodně jsem se toho naučil a pokusíme se nyní udržet se mezi nejlepšími,“ věří Iannone.

MotoGP: Márquez si dojel pro šesté texaské vítězství v řadě

MotoGP: Márquez si dojel pro šesté texaské vítězství v řadě

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Valentino Rossi v Austinu na podium nestačil a odváží si tak nepopulární bramborovou medaili. „Víkend hodnotím pozitivně, protože jsem dojel v první pětce, ale doufal jsem, že budu v závodě konkurenceschopnější a že budu schopen bojovat o podium,“ hodnotí Ital. „Byl jsem si vědom toho, že Marquez a Maverick budou o něco silnější. Věřil jsem však, že budu mít aspoň takovou rychlost, abych mohl bojovat s Iannonem o stupně vítězů, ale Andrea byl rychlejší než já. Nedokázal jsem se k němu přiblížit tak, abych mohl zaútočit. Horko mi zhoršovalo problémy s pneumatikou. V závodě to bylo ještě horší než v trénincích. Musíme dále pracovat. Nyní máme deset dní. Další závod se jede v Evropě, kde bude situace jiná,“ předpovídá Rossi.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 5. místo

Ačkoliv Andrea Dovizioso dojel v Austinu pátý, vrátil se zpět do čela šampionátu. Hned o jeden bod za ním je Marc Márquez. „Navzdory mnoha problémům, které jsme měli, jsem rád, že do Evropy pojedu jako vedoucí muž šampionátu!“ raduje se Dovi. „Letos jsem věřil, že budeme v Argentině i v Texasu konkurenceschopnější, ale nakonec jsme tu měli opět problémy jako v roce 2017. Nicméně podíváme-li se na rok starou tabulku průběžného pořadí šampionátu, tak vidíme, že jsem přijel do Jerezu daleko vzadu za vedoucími jezdci a nyní jsme to my, kdo vede šampionát. Je pravda, že je to nyní v klasifikaci dost těsné, nicméně udělali jsme velký krok vpřed. Přestože pro nás začal víkend dost náročně, nakonec jsme učinili správné rozhodnutí z hlediska nastavení, kapot a také pneumatik, takže domů vezeme dobrý výsledek, který je dobrý pro šampionát,“ uzavírá Dovi.

Foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře