MotoGP v Austinu: Ohlasy z pódia

Marc Márquez se při svém druhém závodě v MotoGP stal nejmladším vítězem v královské kubatuře. Na stupních vítězů ho doplnili krajané Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo, pro kterého to bylo sté pódium.
MotoGP v Austinu: Ohlasy z pódia

Marc Márquez (Repsol Honda) - 1. místo
Mladý Španěl v americkém Austinu při svém druhém závodě v královské kubatuře přepsal historii. Zvítězil a ve věku 20 let a 63 dní se stal nejmladším vítězem v nejvyšší třídě silničního motocyklového mistrovství světa. Překonal rekord Freddieho Spencera z Velké ceny Belgie roku 1982. Mladý Španěl startoval z pole position, ale většinu závodu odjel druhý za týmovým kolegou Danim Pedrosou, kterého předjel devět kol před cílem. "Po svém prvním pódiu v Kataru jsem byl velmi šťastný, ale po svém prvním vítězství jsem ještě šťastnější. Šlo to lépe, než jsem očekával. Jsem velmi vděčný týmu za jeho předsezonní úsilí. Pracovali jsme velmi tvrdě, nebýt toho, vítězství by nebylo možné," rozplýval se talentovaný jezdec. "Závod byl velmi náročný. Mnoho kol jsem se držel Daniho, pak jsem se deset kol před cílem rozhodl zaútočit a zkusit získat náskok. Nepodařilo se mi vybudovat náskok, jaký jsem chtěl. Objevily se problémy s přední pneumatikou, které jsme měli během víkendu. Přesto jsme dokázali vyhrát. Pětadvacet bodů je důležitých, ale ještě důležitější je, že jsme dosáhli výhry v mém druhém závodě v MotoGP. Uvědomujeme si, že nás čekají těžší okruhy, ale na všech zkusíme podat stoprocentní výkon. Nebojujeme o šampionát, ale o každý závod, a užíváme si každou chvilku."

Dani Pedrosa (Repsol Honda) - 2. místo
Katalánec byl s druhou pozicí spokojen. "Měli jsme skvělé tempo, i když jsme věděli, že Marc je velmi silný. Zkusil jsem jet vlastní závod, nakonec jsem dost času ztrácel v šikanách. Fyzicky jsem se dost namáhal, nedařilo se mi motorku dobře řídit, zejména v první části okruhu. Ve druhé sekci jsem dost času získával zpět, ale nestačilo to. Navíc jsem v jednom z posledních tří kol udělal chybu, ztratil jeden a půl sekundy a Marc dokázal ujet," bilancoval. "To byla chvíle, kdy jsem závod ztratil. Pořád jsem spokojen, jel jsem celkem dobře a oproti Kataru jsem se zlepšil. Musím pogratulovat Marcovi, protože odvedl skvělou práci. Teď se musíme soustředit na Jerez, okruh, který mám moc rád."

Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing) - 3. místo
Malorčan ztratil v první zatáčce, přesto nakonec vybojoval své sté umístění na stupních vítězů v mistrovství světa silničních motocyklů. Zatímco v kvalifikaci yamahy na tovární hondy hodně ztrácely, po warm-upu se situace zdála být lepší. "Něco se podařilo. Vlásenky, které jsme projížděli na jedničku, jsme najednou zvládali na dvojku, zlepšil se náš pocit při zrychlování, ale nestačilo to. Chybělo málo, možná dvě desetiny na kolo, a mohl jsem bojovat s Danim a Marcem. Dnes byla třetí pozice nejlepším, čeho jsme mohli dosáhnout. Chci pogratulovat Calovi, který se na konci nevzdal, a Marcovi, je nejmladším jezdcem historie, který vyhrál velkou cenu, je fenomén," vystřihl poklonu mladšímu krajanovi. "Pro mě je to důležitý den. Nikdy jsem si nemyslel, že dosáhnu tohoto neuvěřitelného počtu pódií, je to magický den. Čas jde velmi rychle. Zdá se, jako by to bylo včera, když jsem vyhrál svůj první závod. Bylo to v Brazílii roku 2003 mé první pódium. Uplynulo deset let, teď mám pódií sto."

Šampionát po dvou závodech vedou společně Márquez a Lorenzo, oba nasbírali 41 bodů, třetí Pedrosa na ně ztrácí osm bodů.

26. června | Jezdci Aprilie dnes slavili. Viňales se poprvé od svého přestupu k Aprilii dostal na podium a Espargaro navzdory kolizi s Quartararem dojel čtvrtý. odkaz
26. června | Quartararo se byl po závodě omluvit Espargarovi... odkaz
26. června | Bagnaia slaví vítězství a Bezzecchi se dnes poprvé v kategorii MotoGP podíval na podium. odkaz
26. června | Dnešní podium v Assenu: odkaz
26. června | Fabio Quartararo dnes neměl dobrý den. V závodě upadl hned dvakrát. Po druhé nehodě už musel definitivně odstoupit. odkaz