MotoGP v Brně 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Brněnskému závodnímu víkendu téměř po celou dobu dominoval Jorge Lorenzo. Jen v druhém tréninku byl rychlejší Márquez. Nakonec si Lorenzo dojel pro zlatý vavřínový věnec. Marc Márquez pro stříbrný a Valentino Rossi pro bronzový.
MotoGP v Brně 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Jorge Lorenzo naposledy zvítězil v České republice roku 2010. Od té doby se z výhry vždy radovali závodníci Hondy. Letos Lorenzo obdržel po závodě zlatý vavřínový věnec. Věnce dostali jezdci při příležitosti padesátiletého výročí brněnské Grand Prix. V závěru letošního závodu došlo k situaci, kdy se Lorenzo málem těsně před cílem musel pustit do předjíždění českého jezdce Karla Abrahama o kolo. Nakonec však Abraham dojel ve stejném kole jako vítěz. Lorenzo měl ve vedení poměrně bezpečný náskok, proto nemusel riskovat a předjíždět jezdce o kolo. O tom, že byl Lorenzo během víkendu v Brně hodně rychlý, svědčí i fakt, že se v kvalifikaci (jako dosud první motocyklový jezdec) dostal pod hranici 1:55 na kolo. „Nepotřeboval jsem jet naplno až do konce, takže to nebyl úplně perfektní závod, určitě jsem mohl být ještě o něco rychlejší. Měl jsem rezervu, sice ne takovou, abych mohl jet úplně v pohodě, ale dostatečnou na to, abych nemusel příliš riskovat,“ zhodnotil svou situaci v brněnském závodě jezdec z Mallorky. „Hned v úvodu závodu jsem hodně tlačil na pilu a dělal jsem maximum proto, abych ujel Marcovi, který však dlouho zůstával za mnou. Očekával jsem, že závod bude hned od začátku rychlejší a že budeme zajíždět časy pod 1:55,9 sekundy, ale s plnou palivovou nádrží a také po závodu Moto2 dráha vypadala, že bude mít o něco nižší přilnavost, takže to rychleji nešlo. Já jsem však měl štěstí, že jsem po pár kolech s menším množstvím paliva začal lépe brzdit a najíždět do zatáček rychleji než dříve. Zlepšil jsem si časy jen o desetinu, což mi ale v jednom kole přineslo výhodu šesti desetin až jedné sekundy, dokázal jsem tak postupně poodjet a vyhrát závod,“ vyprávěl Lorenzo, který má nyní v šampionátu stejný počet bodů jako Valentino Rossi. Díky většímu počtu vítězství se tak po Brně Lorenzo stal novým lídrem šampionátu.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Marc Márquez vyhrál dva předchozí závody (na Sachsenringu a v Indianapolis). V Brně nestačil na Lorenza. Loni touto dobou měl Márquez na kontě deset vítězství. V Brně se dočkal první porážky. Letos zatím dokázal vyhrát jen třikrát a v šampionátu je až třetí. „Jorge měl dnes velmi dobrý závod. Uvědomovali jsme si, že sice nejsme příliš daleko, ale na druhou stranu jsme nebyli ani dostatečně blízko, takže jsem se snažil udržet Lorenza alespoň v úvodu závodu,“ popisuje brněnský závod ze svého pohledu mladý Španěl. „Po šesti nebo sedmi kolech jsem začal ztrácet výkon, on si však potřebnou rychlost dokázal udržet. V tom byl ten rozdíl. Každopádně se nám podařila dosáhnout cíle, který jsme si pro dnešní závod stanovili. Tím cílem bylo hned po startu získat náskok před Valentinem a ostatními, takže s tím jsem spokojený. Když má člověk potíže, jaké jsme měli o víkendu, je nutné, aby získal slušné body. Domnívám se, že druhé místo je za dané situace dobré,“ prohlásil Marc Márquez.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Valentino Rossi přijížděl do České republiky jako vedoucí muž šampionátu. Vrací se ovšem na druhém místě. Díky vítězství se před něj dostal jeho týmový kolega Lorenzo. Nyní mají oba jezdci tovární Yamahy stejný počet bodů, Lorenzo je v čele díky vyššímu počtu výher. Má jich pět a Rossi jen tři. „V celém průběhu tohoto víkendu jezdil Jorge velmi rychle, ale zároveň doufal jsem, že bych mohl být blíž a udržet se blíže Marca, protože během tréninků jsem neměl až tak špatnou rychlost. Bohužel jsem však nebyl dostatečně rychlý ani silný a navíc jsem nedokázal udržet příliš rychlé tempo,“ říká devítinásobný šampion po jedenáctém závodě sezóny. „Pravdou je, že jsem neměl dobrý start a ztratil tak dost času, ale v tom nebyl problém, neměl jsem jednoduše to správné tempo, což je škoda. Očekával jsem, že Brno bude náročné, protože to bylo složité i v posledních letech, přesto jsem čekal lepší závod. Musíme tedy přijít na to, proč to tak bylo a v dalších závodech se pokusit být silnější. Je neuvěřitelné, že po jedenácti závodech máme s Jorgem stejný počet bodů. Není to snadné, protože se zdá, že se Jorge po letní přestávce vrátil hodně silný a je v perfektní kondici, ale my to budeme zkoušet dále,“ slibuje nyní Rossi.

MotoGP: Pro vavřínové věnce si v Brně přišli Lorenzo, Márquez a Rossi

MotoGP: Pro vavřínové věnce si v Brně přišli Lorenzo, Márquez a Rossi

Andrea Iannone (Ducati Team) – 4. místo

Andrea Iannone, který v Indianapolis i na Sachsenringu dojel pátý, vybojoval v Brně čtvrté místo. Po velkou část závodu se Ital, který je v průběžném pořadí šampionátu čtvrtý, zdržoval v blízkosti svého týmového kolegy Doviziosa. V závěru se jim oběma začal přibližovat Dani Pedrosa. Doviho Španěl předjel, ale Iannoneho předstihnout nedokázal, Iannone dojel o více než dvě vteřiny před Pedrosou. „Co se týče dnešního výsledku, musíme být optimističtí, protože věřím, že jsem udělal maximum, co bylo v mých silách,“ domnívá se šestadvacetiletý Ital. „Byl to závod, v kterém jsem mohl bojovat o stupně vítězů, takže musíme zjistit, co se stalo a proč motor nefungoval jako ve zbytku víkendu. Hodně jsem ztrácel na rovinkách, což jsem pak musel dohánět na brzdách. Vzhledem k problémům jsem velmi rád, že jsem vybojoval tento výsledek, protože to znamená, že jsme GP15 výborně nastavili. Společně s týmem jsme v každém tréninku dokázali motorku vylepšit, odvedli jsme opravdu neuvěřitelnou práci. Konečně jsme opět byli konkurenceschopní, což nám dává hodně motivace pro příští závody,“ dodává Iannone.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Dani Pedrosa měl o víkendu v Brně nehodu, při níž si poranil nohu. Nebylo to sice zranění, které by loňského vítěze brněnské Grand Prix vyřadilo z dalšího průběhu víkendu, ale omezovalo jej při řazení. Navzdory těmto problémům dokázal Španěl, který musel v úvodu letošní sezóny vynechat tři závody kvůli potížím s předloktím, dojet na páté pozici. V závěru se pustil do bitvy s jezdci Ducati. Andreu Doviziosa se mu podařilo předjet a dokončil tak závod na páté příčce. „Neodstartoval jsem perfektně, ale to nebylo to nejhorší,“ zahájil své vyprávění Pedrosa. „Když jsem najel do první zatáčky, Hernandéz tam zamířil z vnitřku hodně tvrdě, takže jsem musel motorku zvednout. Dokázal jsem to zachránit, ale na výjezdu ze zatáčky mě dojel jeho týmový kolega a i on mě vytlačil mimo ideální linii, takže jsem ztratil několik pozic a hlavně hodně času. Nebyl jsem stejně rychlý jako ráno a necítil jsem se na motorce komfortně, protože jsem měl nějak potíže s předkem. Bylo pro mě těžké dostat se zpátky, ale nakonec se mi podařilo dojet Doviziosa s Iannonem. Ducati je těžké předjíždět, protože na rovinkách jsou velmi rychlí, ale v posledním kole se mi podařilo dostat se před Doviho. Byl to náročný víkend, přestože dnes už to bylo lepší díky fyzioterapeutovi a lékům,“ sdělil po českém závodě Španěl.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

2. května | Quartararo potvrdil, že měl během závodu problémy s pravou paží. Kvůli tomuto problému už byl před dvěma lety operován. Nyní zvažuje další operaci, ale zatím ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.
2. května | Quartararo si po závodě držel sáček s ledem na pravé paži. Problém s paží tedy pravděpodobně byl důvodem jeho poklesu v dnešním závodě.
2. května | Quartararo dnes dlouho vedl, ale nakonec po potížích skončil až třináctý a v pořadí šampionátu klesl na druhé místo. odkaz
2. května | Dnešní podium v Jerezu: odkaz
2. května | Miller slaví vítězství. odkaz