MotoGP v Brně 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

V Brně jezdcům nepřálo počasí. Závod královské kubatury odstartoval na mokrém povrchu a poté trať osychala, ale ne natolik, aby se všichni rozhodli pro výměnu motocyklů. První výhru kariéry si v Brně zajistil Cal Crutchlow. Na stupně vítězů se vydali i Rossi a Márquez.
MotoGP v Brně 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Cal Crutchlow (LCR Honda) – 1. místo

V Brně se britský jezdec Cal Crutchlow, který v srpnu oslavil narození své první dcery, dočkal svého úplně prvního vítězství v MotoGP. Tento Crutchlowův triumf je zároveň prvním vítězstvím britského jezdce v královské kubatuře od roku 1981, kdy se z výhry ve Švédsku radoval Barry Sheene. „Toto vítězství pro mě znamená hodně. Domnívám se, že by to klidně mohlo být pocitově jiné, ale poté, co jsem se před dvěma týdny stal otcem, to už nic nemůže překonat. Abyste mi dobře rozuměli, nevyhrál jsem závodu už hodně dlouho, asi tak šest nebo sedm let, takže to tedy byla dlouhá doba a je to pro mě skutečně mimořádná věc,“ prohlásil šťastný jezdec. „Těší mě být britským závodníkem, který něco takového dokázal a to zejména po pár startech z pole position, které jsem už měl. Také mám radost i kvůli svému týmu LCR Honda, protože jsem včera v tréninku rozbil motorku a oni museli pracovat až do půlnoci, aby mi ji na dnešek připravili. Vrátit jim to touto výhrou je fantastické, protože oni se nikdy nevzdávají,“ dodává Brit.

MotoGP: Na osychající brněnské trati získal první výhru kariéry Crutchlow

MotoGP: Na osychající brněnské trati získal první výhru kariéry Crutchlow

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

Úvod závodu nebyl pro Itala příliš dobrý, ale postupem času se zlepšoval a prodíral vpřed, až se nakonec dostal na druhé místo. Nestačil jen na Crutchlowa. Navíc Rossiho kolega Lorenzo neměl dobrý den, závod mu vůbec nevyšel a nakonec nebodoval, což Rossimu pomohlo v šampionátu. Ital se tak dostal před Lorenza na průběžnou druhou příčku. „V úvodu závodu jsem byl zoufalý, protože jsem si myslel, že jsme někde museli udělat chybu, ale postupně se tvrdá zadní pneumatika zlepšovala,“ prohlásil po brněnské Velké ceně Rossi. „Byl to dlouhý závod a to si člověk musí celou dobu udržet plnou koncentraci a nechybovat. Začal jsem od dvanácté pozice, takže to byl výborný závod. S dvaceti body jsem velmi spokojený a mám radost i z toho, že jsem teď v šampionátu druhý. Myslím, že jsme dnes odvedli velmi dobrou práci a udělali jsme správné rozhodnutí pro závod,“ uzavírá Rossi.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 3. místo

Márquez v sobotu zajel rekordní čas a pro start závodu si vybojoval pole position, ale oproti sobotě se počasí dost změnilo. Ochladilo se a dráha byla mokrá, navíc ani nijak rychle neosychala. Márquez nakonec za těchto podmínek dojel do cíle třetí. Zklamaný ovšem není, protože na Rossiho sice ztratil čtyři body, ale na Lorenza, který nebodoval, naopak hodně získal. „S výsledkem jsem spokojený, protože nejdůležitější je to, že se mi podařilo zlepšit náskok ve vedení průběžného pořadí šampionátu, ačkoliv jsem na Valentina ztratil čtyři body, ale naopak Jorge nebodoval vůbec,“ sdělil Španěl, který je dle svých slov spokojený s tím, že se mu nyní daří za suchých i mokrých podmínek.  „Co se týče výběru pneumatik, v tom jsem chyboval, ale teď se to s ohledem na vývoj závodu hodnotí snáze. Možná by bývalo bylo nejlepší zvolit tvrdou směs vpředu i vzadu, ale očekával jsem, že se během závodu budou měnit motocykly, protože dráha obyčejně hodně rychle vysychá, což tentokrát tak nebylo. Když jsem viděl, že do konce zbývá deset kol a dráha je stále mokrá, začal jsem jet s ohledem na to, abych držel opotřebení pneumatik v patřičných mezích,“ dodává Márquez.

MotoGP: Brněnskou bitvu o pole position vyhrál Márquez

MotoGP: Brněnskou bitvu o pole position vyhrál Márquez

Loris Baz (Avintia Racing) – 4. místo

Velmi dobrý závod má za sebou francouzský jezdec Loris Baz, který svým nedělním výsledkem v Brně vyrovnal svůj dosavadní nejlepší počin v závodě královské kubatury. Na svém kontě už má jedno čtvrté místo z loňského San Marina. Kromě toho, že byl Baz celkově čtvrtý, byl navíc nejlepším jezdcem s motocyklem značky Ducati. „Máme za sebou skvělý závod a také jsme dobře zvolili pneumatiku. Vzhledem k tomu, že jsem těžší než ostatní jezdci, vždy si musím vybírat tvrdší směsi. Před startem jsme se rozhodli pro tvrdou zadní pneumatiku do mokra, která byla perfektní,“ zhodnotil Francouz. „Člověk nikdy neví, jestli jste se rozhodl správně, protože nikdy se nedá s jistotou říct, jestli se déšť nevrátí. Ale postupem času jsme se probojovávali vpřed a s dalšími koly jsme mohli být ještě dále. Řekl bych, že bychom potřebovali více zkušeností s touto pneumatikou, bylo náročné předjíždět ostatní jezdce. Jsem však velmi šťastný a toto je nejlepší způsob, jak poděkovat týmu za novou smlouvu. Také jsem se těšil na zisk nějakého dobrého výsledku, abych ho mohl věnovat Luisi Salomovi, a to se konečně stalo!“ říká spokojený jezdec.

Hector Barbera (Avintia Racing) – 5. místo

Bazův týmový kolega Barbera byl v Brně úspěšný už v pátek, kdy v obou trénincích získal čtvrté místo. V sobotu se kvalifikoval jako pátý. Po startu z druhé řady už skoro mohl doufat v ještě lepší výsledek, ale v závěru závodu jej těsně překonal jeho kolega Baz. Španěl se musel smířit s pátým místem, smutný ovšem rozhodně není. „Jsem šťastný, protože máme za sebou dobrý závod. Po dvanácti odjetých kolech mě postihnul technický problém, takže v posledních deseti kolech měla motorka omezený výkon,“ vypráví Barbera. „Velmi jsem se snažil zůstat na čele. Dokázal jsem šetřit pneumatiky, ale závod jsem dokončil s potížemi, ale jsem šťastný, protože se v každém závodě zlepšujeme, a věděli jsme, že jednou určitě získáme výsledek, který si zasloužíme. Chci velmi poděkovat týmu, protože to umožnili. Velká gratulace Lorisovi, mám za něj opravdu radost, protože je dobrý jezdec a ještě lepší člověk. Navíc takový výsledek už hodně potřeboval. Abych řekl pravdu, sezóna už pro něj začínala být hodně náročná. Vždycky jsem ho podporoval a povzbuzoval, ale když se jednou člověk dostane do problému, je vždy nejlepší způsob, jak se toho dostat to, že člověk zajede dobrý výsledek,“ prohlásil Španěl.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz