MotoGP v Jerezu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Závod v Jerezu byl 3000. závodem Grand Prix a jeho vítězem se stal Dani Pedrosa. Na podium se dostali i Marc Márquez a Jorge Lorenzo.
MotoGP v Jerezu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 1. místo

Pedrosovi se v Jerezu velmi dobře dařilo. Vyhrál tři ze čtyř volných tréninků, kraloval kvalifikaci, závod vedl od začátku až do konce a navíc zajel i nejrychlejší kolo závodu. Kromě toho, že se Pedrosa stal vítězem 3000. závodu Grand Prix, tak navíc přinesl svému týmu 100. vítězství v MotoGP, pro Pedrosu to je 30. vítězství v MotoGP a celkově 53. vítězství. Co se týče výher ve třídě MotoGP, je na tom Pedrosa nyní stejně jako jeho kolega Márquez, který má na svém kontě také třicet výher. Po včerejšku je Pedrosa jezdcem, který vyhrál vždy alespoň jeden závod v šestnácti po sobě jdoucích sezónách. „Z vítězství v Jerezu mám opravdu obrovskou radost. Je to má oblíbená dráha a vyhrál jsem zde před svou rodinou, přáteli a všemi skvělými fanoušky,“ říká nadšený Pedrosa. „V průběhu celého víkendu jsem se na motocyklu cítil výborně a tým odvedl opravdu skvělou práci. Každým závodem se zlepšujeme, což mě velmi těší. Před startem jsem pociťoval trochu napětí, ale podařilo se mi zůstat soustředěný a hned v úvodu jsem začal ujíždět. Podmínky na dráze se oproti včerejšku zhoršily, předek tedy celkem hodně klouzal. Vzhledem k vysoké teplotě jsem zvolil tvrdou směs, ačkoliv jinak bych preferoval střední směs. S ní bych asi pravděpodobně jel rychleji, ale nakonec jsem s výběrem spokojený. Když na to Marc začal tlačit, bojovali jsme podobně jako včera při kvalifikaci. Byl jsem si vědom toho, že je hodně rychlý, ale byl jsem odhodlán udělat maximum pro udržení náskoku. Bylo velmi snadné udělat chybu a přijít o předek, takže šlo o to udržet se na limitu. Dopadlo to dobře a my máme za sebou fantastický víkend. Nyní se musíme udržet na této úrovni. Je to velká čest být vítězem 3000. závodu Grand Prix a být nyní vedle takových jezdců jako Mick (Mick Doohan vyhrál 2000.GP) a Ángel (Ángel Nieto vyhrál 1000.GP),“ raduje se Pedrosa.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Okruh v Jerezu sice nepatří mezi jeho nejoblíbenější okruhy, přesto se Márquez dokázal propracovat na druhé místo. Nestačil jen na svého kolegu Pedrosu. Po závodě rozhodně nijak nesmutní. „Z druhého místa v Jerezu mám radost, protože jsem ho vybojoval na trati, která nepatří mezi mé oblíbené. Pozitivní je i to, že jsem zde byl konkurenceschopný po celý víkend,“ hodnotí Márquez. „Dani byl opravdu hodně rychlý, dařilo se mu tady v mokrých i suchých podmínkách. Každým tréninkem jsem se mu přibližoval, ale bylo velmi těžké udržet jeho tempo. Dnes jsem se snažil hodně zabrat, ale ještě před startem jsem věděl, že je tu velmi silný. Za takto horkých podmínek se mu opravdu daří. Pro mě je v horku přední pneumatika vždy příliš měkká. Tím chci říct, že jsem si sice vybral tvrdší směs, ale i ta je pro mě stále moc měkká. Během závodu jsem zažil několik horkých chvil, takže jsem už pak jen zkontroloval, kde je Valentino s Viňalesem a řekl jsem si, že druhé místo je OK. S výsledkem jsem velmi spokojený, protože nyní ztrácím jen čtyři body na vedení a jsem znovu ve hře o titul mistra světa. Teď je pořadí hodně vyrovnané, takže to bude ještě zajímavé. Tento dobrý výsledek věnuji své mámě ke dni Matek,“ dodává Španěl.

MotoGP: Tři Španělé na podiu v Jerezu, vítězí Pedrosa

MotoGP: Tři Španělé na podiu v Jerezu, vítězí Pedrosa

Jorge Lorenzo (Ducati Team) – 3. místo

Závodník z Mallorky se do GP Španělska vydával z osmé pozice. Během závodu musel několikrát bojovat se Zarcem, ale nakonec Francouze udržel za sebou a dojel do cíle jako třetí, tři vteřiny před Zarcem. Lorenzo, který těsně před závodním víkendem oslavil třicáté narozeniny, se tak raduje ze svého prvního letošního pódia a navíc je to i jeho první podium s Ducati. „Stupně vítězů tady v Jerezu, před všemi mými fanoušky a po třech komplikovaných závodech, jsou nejlepším dárkem, jaký jsem mohl dostat ke svým třicátým narozeninám,“ prohlásil Lorenzo po závodě. „Tento výsledek mi dodává větší radost než mnoho vítězství, která jsem vybojoval v minulosti, protože tento výsledek bylo velmi náročné vybojovat. Být třetí sDucati na dráze, která obvykle Desmosedici moc neseděla, je opravdu neuvěřitelné! Upřímně řečeno, jsem neočekával, že budu moci bojovat o podium. Výběr přední pneumatiky byl klíčový. Start byl trochu chaotický, protože přede mnou bylo dost závodníků, ale nevzdával jsem se tak snadno a věřil jsem, že můžu získat předjetím Zarca a skončit třetí. Poslední měsíce byly náročné, ale nejdůležitější věcí je to, že jsem si vždycky věřil a že jsem stále měl i plnou důvěru týmu,“ dodává Lorenzo.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 4. místo

Francouz Zarco má za sebou teprve čtvrtý závod v královské kubatuře. Čtvrté místo z Jerezu je jeho dosud nejlepším výsledkem v této třídě. Navíc ani nebyl nijak daleko od stupňů vítězů. Na třetího Lorenza ztratil jen zhruba tři vteřiny. Zarco byl v Jerezu nejlepším jezdcem s motocyklem Yamaha. I Viňales a Rossi skončili za ním. „Dnešní výkon mě velmi potěšil. Jerez je náročná trať a navíc byli všichni v kvalifikaci celkem vyrovnaní, takže to byla výzva. Z počátku jsem se na motocyklu cítil skvěle a navíc jsem si věřil,“ vypráví Zarco. „Podařilo se mi předjet některé přední jezdce. Když jsem byl druhý, cítil jsem se báječně. Přesto jsem však málem dvakrát skončil na zemi, což Marcovi umožnilo dostat se přede mne. Od tohoto okamžiku jsem byl zvědavý, co se stane. Nebyl jsem schopen pořádně zatlačit na předek, protože jsem byl na limitu, tak jsem se aspoň snažil následovat dva čelní jezdce. Dlouhou dobu jsem držel třetí místo, ale pak mě předjel Jorge, který byl v posledních osmi kolech mnohem konzistentnější. Cílem je být na stupních vítězů nebo alespoň co nejblíže, takže můžeme říct, že jsme svou práci dnes odvedli dobře. Jsem velmi spokojený.Teď si odpočinu a naberu sílu na domácí závod, který je už za dva týdny,“ zmínil Zarco.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 5. místo

Lorenzův kolega Andrea Dovizioso neměl v Jerezu zrovna jednoduchý víkend. Nepodařilo se mu postoupit z první kvalifikace. Do závodu se vydával až ze čtrnácté pozice, ale nakonec dojel v první pětce. „Po ne zrovna jednoduchém víkendu, kdy jsem startoval až hodně zezadu, je tento výsledek dobrý,“ hodnotí Ital. „Ten start ze zadní pozice všechno ještě víc zkomplikoval. Byli jsme však opravdu dobří a dokázal jsem vybojovat hodně pozic a jel jsem klidným způsobem, abych v cíli vybojoval pěkný výsledek. Během víkendu jsme odvedli dobrou práci a v neděli jsem ukázal dobré tempo, i když tedy startovat zezadu rozhodně nepomáhá. Musel jsem tedy pokusit být ráznější než v trénincích a kvalifikaci. Musím pogratulovat Jorgemu, protože tento víkend jel vážně dobře a vybojoval výborný výsledek pro sebe i pro Ducati,“ uzavírá Dovi.

Foto: Repsol

4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz