MotoGP v Jerezu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Jerezu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

GP Španělska byla prvním evropským závodem letošního roku. Na podium se probojovali Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

Marc Marquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Po výhře v Austinu se Márquezovi podařil i závod v Jerezu, kde také zvítězil. Díky výhře na okruhu, který nyní nese jméno Angela Nieta, se Márquez posunul do čela šampionátu, kde vystřídal Doviho. Dovi v Jerezu skončil na zemi po kontaktu s Lorenzem a Pedrosou. V průběžném hodnocení šampionátu klesl až na páté místo. Márquez vede se sedmdesáti body na kontě. „Vybojovat vítězství před těmito úžasnými fanoušky je skvělé!“ těší se z výhry Márquez. „S výsledkem jsem velmi spokojený. Tento výsledek je pro nás obzvlášť důležitý na této dráze, protože obvykle tu pro mě bývá obtížné vyhrát,“ pokračuje úřadující šampion. „Před startem jsem byl přesvědčen, že bych zde mohl zabojovat o výhru. Víkend byl náročný, ale odvedli jsme dobrou práci a navzdory faktu, že jsem dnes nebyl nejrychlejším jezdcem na dráze, jsem to zvládl tím nejlepším způsobem. Tím nejpodstatnějším byl výběr zadní pneumatiky. Rozhodnutí jet na střední směsi jsme učinili po warm upu a ukázalo se to jako správná volba. Podařilo se mi dostat se do vedení ve správnou chvíli a dokázal jsem pořádně zatlačit na pilu, když přišla ta správná příležitost. Měl jsem jeden dost horký moment, když jsem najel na nečistoty na dráze. Když jsem si uvědomil, že je na dráze štěrk, už bylo pozdě. Rychle jsem ubral plyn, přesto mi to tam dost podklouzlo! Dá se říct, že to bylo tak trochu v 'Márquezovském stylu'. Jsem šťastný, že jsem získal první vítězství na okruhu Ángela Nieta a že jsem se dostal do čela šampionátu,“ dodává úřadující šampion.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech3) – 2. místo

Francouz Zarco vybojoval v Jerezu druhé místo a druhý je nyní i v celkovém pořadí šampionátu. Na kontě má 58 bodů, na vedoucího Márqueze tedy ztrácí 12 bodů a na třetího Viňalese má náskok 8 bodů. „Někdy je potřeba mít trochu štěstí a dnes to bylo dobré. Startovat z třetí příčky byla skvělá příležitost,“ říká Zarco. „Na začátku jsem mohl být o trochu rychlejší než Pedrosa, ale jemu se víc dařilo při akceleraci a mně se nikdy nedařilo ho předjet na brzdy. Nedokázal jsem to. Bylo to náročné, ale držel jsem páté místo a doufal jsem, že vedoucí skupinu opět doženu. A i v případě, že by Márquez poodjel, stále zde byly další pozice na podiu, o které bylo možné bojovat. Stále jsem věřil, že skupinu doženu a dělal jsem pro to maximum. Když jsem pak viděl, že všichni tři spadli, nevěřil jsem svým očím. Sám pro sebe jsem si říkal, že musím zůstat v klidu, že máme náskok a že do konce zbývá odjet sedm kol a že je velmi důležité dovézt všechny body domů. Dvacet bodů do šampionátu je úžasných,“ raduje se Francouz.

Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) – 3. místo

Ve dvou po sobě jdoucích závodech se Ital Iannone dostal na stupně vítězů. Třetí místo získal před dvěma týdny v Austinu a také nyní v Jerezu. „Z umístění na stupních vítězů mám velkou radost, je to moje druhé pódium v řadě a pro Suzuki už dokonce třetí,“ říká spokojený Ital. „Pro nás je to rozhodně velmi pozitivní situace, cit s motorkou je skvělý, takže jsem moc spokojený. Odvedli jsme dost práce, věci jdou správným směrem. Je dobré, že pokračujeme tímto způsobem. Lituji snad jen výběru pneumatik. Na startovní rošt jsem dorazil na střední směsi, pak jsme to změnili na tvrdou, což nakonec nebylo ideální. Na střední směsi jsme byli rychlí celý víkend, takže možná i v závodě bychom možná byli konkurenceschopnější na této směsi, ale v každopádně je to pro nás zkušenost, z které se můžeme ponaučit. K tomu, že jsme skončili na podiu, přispělo i trochu štěstí, ale každopádně jsme odvedli dobrou práci. Jel jsem hlavou, protože bylo velmi snadné chybovat, jelikož dráha byla hodně rozpálená a kluzká,“ dodává Ital.

Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing) – 4. místo

Pro čtvrté místo si v Jerezu dojel Danilo Petrucci, kterému chybělo jen pár desetin na třetího Iannoneho. „Závod byl dobrý, ale samozřejmě mám i trochu hořkou příchuť v ústech, protože jsem si myslel, že bych mohl zaútočit na Iannoneho, jenže jsem si zároveň musel dávat pozor na Valentina. Každopádně jsem však velmi spokojený s tímto výsledkem a chtěl bych poděkovat celému svému týmu za skvělou práci, kterou tento víkend odvedli,“ sdělil po závodě Petrucci.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 5. místo

Rossi dojel v Jerezu pátý, přičemž mezi ním a jeho krajany (Iannonem a Petruccim) na třetím až pátém místě to bylo hodně těsné. Celou tuto trojici v cíli dělilo zhruba půl vteřiny. „Vzhledem k tomu, jaké jsem o tomto víkendu měl tempo, není páté místo až tak špatné,“ zhodnotl Rossi. „Měl jsem štěstí, když přede mnou tři jezdci spadli. Dali jsme do toho maximum a závod to byl celkem dobrý, ale bohužel nyní je náš potenciál na této úrovni. V porovnání s loňským rokem jsem sice byl rychlejší, ale na stupně vítězů to nestačilo. Chceme-li bojovat o stupně vítězů či dokonce o vítězství, musíme urychlit náš vývoj. Snad se nám to brzy podaří,“ doufá Rossi.

Foto: Box Repsol

Doporučujeme

Články odjinud