MotoGP v Kataru 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jezdci MotoGP mají za sebou první závod letošního roku, který se jel v Kataru. Z výhry se raduje Andrea Dovizioso. Na podium jej doprovodili Marc Márquez a Valentino Rossi.
MotoGP v Kataru 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 1. místo

Dovi býval v Kataru poslední dobou vždy druhý, ale letos to prolomil, podařilo se mu za sebou udržet Márqueze a zvítězil. „V předchozích letech jsem byl třikrát druhý, takže jsem sem přijel s povinností vyhrát. Motorka fungovala bezchybně, takže to bylo jednodušší než v minulosti. Přední pneumatika fungovala dobře, ladí s motorkou i mým stylem jízdy. Zadní pneumatika byla ovšem hodně měkká, měkčí než loni. Proto jsem zhruba tři čtvrtiny závodu nejel úplně naplno. To je ten důvod, proč nikdo moc netlačil na pilu, když jel Zarco vpředu,“ vypráví vítěz závodu. „V dalších podnicích roku bude potřebné získávat dobré výsledky, což, myslím, nebude jednoduché. Budeme muset zjistit, na jaké jsme úrovni,“ dodává Ital.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Ačkoliv Katar patří mezi okruhy, kde má Márquez problémy, tak se dokázal udržet v boji o vítězství až do úplného konce. „To byl ale závod! Mám velkou radost z druhého místa, protože je to jedna z tratí v kalendáři, kde obvykle máme potíže. Po předsezonních testech jsme měli jasno v tom, co můžeme očekávat. S tvrdou přední pneumatikou jsem sice trochu zápasil v levých zatáčkách, ale na střední směsi bych závod nedojel. Pokoušel jsem se Doviho v poslední zatáčce předjet, ale překonal mě. Abych byl upřímný, čekal jsem to, ale musel jsem to aspoň zkusit. V závěru byl Dovi úspěšnější a vítězství si rozhodně zasloužil. Ačkoliv startoval trošičku více vzadu, čekal jsem ho, čekal jsem červenou! Vím o jeho taktice, že zabere až v závěru, a když předjel Zarca, řekl jsem si, že se teď do toho musím pustit! Držel jsem se za ním a v jednom okamžiku jsem byl málem trochu delší, ale nakonec to byl skvělý závod a výborná podívaná. Nejvíce mě na tom ovšem těší skutečnost, žejsme s ním udrželi krok na rovinkách, což je moc dobré,“ prozradil po závodě Márquez.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 3 místo

Zkušený devítinásobný šampion Valentino Rossi těsně před sezónou oznámil prodloužení smlouvy s Yamahou o další dva roky a v Kataru to oslavil třetím místem. „Byla to skvělá bitva a vynikající závod. Upřímně řečeno, loni jsem byl více překvapen, že jsem se dostal na stupně vítězů, tehdy jsem to čekal méně. Na letošní motorce se cítím dobře,“ hodnotí Ital. „Nyní jsem byl konkurenceschopnější a byl jsem si jistý, že mohu zajet dobrý závod. Nikdy se však předem nedá vědět, zda zrovna tohle bude stačit na stupně vítězů, protože jsem bojoval s deseti silnými jezdci. Snažil jsem se tlačit na pilu hned v úvodu, protože jsem vyrážel až z třetí řady. Během prvního kola jsem získal několik pozicl. Dalším klíčovým momentem bylo poslední kolo, kdy se stejně jako loni nejvíce dařilo Doviziosovi s Márquezem. Dokázali v závěru zrychlit, ale jsem moc rád, že jsem se dokázal udržet nedaleko za nimi a v cíli jsem na ně moc neztratil. Bohužel to však nestačilo na vítězství, ale pódium hodnotím jako dobrý začátek,“ pravil po závodě Rossi.

MotoGP: Ačkoliv dlouho vedl Zarco, zvítězil Dovi

MotoGP: Ačkoliv dlouho vedl Zarco, zvítězil Dovi

Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) – 4. místo

Britský jezdec Cal Crutchlow si z Kataru veze nepopulární bramborovou medaili, ale není nespokojený. „Cílem bylo samozřejmě pódium, ale také bylo hlavně cílem dojet na bodech, což se nám zde v posledních dvou letech nepodařilo,“ připomněl Brit. „Rád bych poděkoval svému týmu LCR Honda Castrol, který během zimy odvedl skvělou práci. Velká pochvala patří všem klukům na podiu, protože udělali skvělý závod a byla to zábava. Tato skupinka se sjela, když jsem se dostal za Johanna Zarca. První tři ujeli. Když jsem Zarca předjel, měl jsem pak stejné tempo jako první tři. Nemohl jsem je tedy dohnat, ale ani jsem nic neztrácel. V tu chvíli jsem učinil rozhodnutí, že se zaměřím na dojezd do cíle a zisk 13 bodů,“ uzavírá Crutchlow.

Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing) – 5. místo

První pětku v katarském závodě uzavřel Ital Danilo Petrucci, který si ovšem věřil na víc. „Mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu mě těší Top5, což bylo mým cílem, ale upřímně na druhou stranu musím říct, že jsem měl potenciál dojet na stupních vítězů. Dani Pedrosa se přede mě dostal ve špatnou chvíli, když první trojice zrychlovala. Výběr přední měkké pneumatiky asi nebyl správný, přesto jsem celkově spokojený. Letos jsme mnohem blíž než loni,“ říká Ital.

Foto: Yamaha