MotoGP v Laguna Seca: Ti, co se na pódium nevešli

Po Velké ceně USA v Laguna Seca jsme uvedli vyjádření jezdců MotoGP, kteří dosáhli pódiového umístění, nyní přinášíme ohlasy závodníků, kteří se na stupně vítězů nevešli, včetně českých postřehů reprezentantů.
MotoGP v Laguna Seca: Ti, co se na pódium nevešli

Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini) - 4. místo
Španěl prohrál bitvu o pódium s Valentinem Rossim o 0,059 sekundy. "Byl jsem pódiu tak blízko. Moc rád bych na něm byl, ale s tímto výsledkem jsme spokojeni, zejména díky způsobu, jakým jsme ho dosáhli. Pochopitelně nemůžete být o moc blíž, ale nejdůležitější je, že jsme ukázali masivní pokrok, doufejme, že takto můžeme pokračovat," přeje si. "Tento výsledek nám po méně pozitivním období dává sebedůvěru a je to dobrá vzpruha do zbytku sezony. Také jsem šťastný za tým, který pracuje velmi tvrdě a podobné výsledky si zaslouží."

Dani Pedrosa (Repsol Honda) - 5. místo
Katalánec byl stále limitován zlomenou klíční kostí, děkoval všem, kteří ho v posledních dnech podporovali. "Byl to závod, ve kterém bylo velmi důležité získat body. Vážně jsem uvažoval, že ho vynechám, protože podmínky byly velmi náročné. Jsem velmi spokojen, že jsem získal páté místo. Byli jsme blízko pódiu, ale v posledních kolech to bylo velmi náročné. Myslím, že jsem se v závodě držel dobře, i když jsem měl po celý víkend velké bolesti," připomněl. "Nakonec jsem dokázal udržet řídítka a ovládat motorku. Mnohokrát je pro vás hýbání s motorkou těžké, je obtížné jet dlouhý závod. Jedenáct bodů je velmi důležitých pro šampionát."

Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing) - 6. místo
Také Malorčan má stále nedoléčenou zlomeninu klíční kosti, v posledních třech týdnech před závodem podstoupil už druhou operaci. "Byl to náročný závod, protože nejsem ve formě. Měsíc nebo víc bez tréninku a dvě narkózy. Od poloviny závodu jsem pociťoval trochu závratě, takže se moje výkonnost zhoršovala. Motorka také nefungovala tak jako ve warm-upu. Při vyšší teplotě pneumatiky možná fungovaly jinak a já v brzdných zónách nemohl zastavovat stejně, takže jsem neměl stejný pocit a byl jsem o půl sekundy pomalejší," bilancoval. "Důležité bylo, že jsme zvládli velmi nebezpečnou situaci, protože, kdybych znovu upadl, mohl pro mě šampionát skončit. Máme měsíc na odpočinek a trénink, abychom se dostali zpátky do formy, což bude pro Indianapolis důležité. Doufám, že tam budu v téměř perfektní kondici a dosáhnu stejné výkonnosti jako před nehodou."

Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3) - 7. místo
Mistr světa supersportů z roku 2009 po sérii pódiových umístění tentokrát nejvyšší příčky neatakoval. "Byl to náročný konec náročného víkendu. Při vší upřímnosti, vůbec jsem se tu na motorce necítil dobře. Je to můj nejhorší výsledek sezony a nemůžu být spokojen, protože jsem v šampionátu ztratil cenné body. Loni bych možná za podobné situace tlačil a nedokončil, takže je pozitivní, že i z tak obtížného víkendu můžeme něco vytěžit. Určitě jsem nechtěl odjíždět na letní přestávku takhle," potvrdil. "Od startu závodu jsem jel na hraně a nemohl být rychlejší. Byl jsem férově poražen, trojice na pódiu si to určitě zasloužila. Zkusil jsem své maximum, nevzdal jsem se, ale občas musíte akceptovat, že nemůžete být lepší. Byl to hektický měsíc, těším se na odpočinek a v Indianapolis budu ještě více motivován."

Nicky Hayden (Ducati Team) - 8. místo
Američan absolvoval nelehký víkend, na domácí trati doufal v lepší výsledek. "Věděli jsme, že náš potenciál je momentálně omezen. Nejsem spokojen se svým startem, ve čtvrtém kole jsem začal mít problémy se zadními brzdami, možná se přehřívaly. Téměř dvě kola jsem neměl brzdy, pak se mi je podařilo natlakovat a znovu se přiblížit Dovimu. Závodil jsem s ním, dokud jsem ho nepředjel na přední rovince. Když jsme se dotkli, neviděl jsem ho. Jen jsem cítil, že se mi něco zaklínilo do řídítka. Byl to extrémně těsný moment. Když jsem najížděl do druhé zatáčky, moje páka spojky se otočila nahoru a řídítka se mi vylepšila," odlehčil nebezpečně vypadající kontakt s týmovým kolegou. "Nemohl jsem páku použít při podřazování a projel jsem zatáčku na čtyřku. Chvíli mi trvalo, než jsem si na novou pozici páky zvykl. Naštěstí jsem ho znovu dokázal dohnat a předjet. Osmou pozici nebudeme oslavovat, ale naši soupeři jsou momentálně silnější než my, zejména na hrbolatých tratích, jako je tato. Doufejme, že po letní přestávce budeme moci udělat něco lepšího. Také bych rád dodal, že bylo smutné vzbudit se a přečíst si zprávu o Andreovi Antonellim (jezdec supersportů, který ten den zahynul při závodě mistrovství světa v Moskvě - pozn. red.). I když jsem ho neznal, ztráta dalšího jezdce je vždy hrozná tragédie."

Andrea Dovizioso (Ducati Team) - 9. místo
Ital nakonec prohrál souboj s týmovým kolegou. "Jak jsme očekávali, byl to náročný víkend, bylo těžké ovládat motorku a být přesný. Doufali jsme, že budeme celý závod jezdit časy pod 1:23 minuty, ale nebylo to možné. Bohužel jsem ke konci ztratil svou pozici ve prospěch Nickyho, ale udělal jsem maximum. Zkusil jsem před Nickym nastavit rytmus, abych ho udolal, ale nakonec mě udolal on. Kontakt na přední rovince vůbec nebyl úmyslný. Naše motorky měly tendence jít na rovince do wheelie, není lehké je ovládat, nakonec jsme se kvůli tomu srazili. Byla to nebezpečná situace, ale takové věci se mohou stát, byť pochopitelně neúmyslně," vysvětloval. "Bohužel jsme ráno dostali tragickou zprávu o nehodě Andrey Antonelliho při závodě supersportů v Moskvě. Myslím na jeho rodinu a tým. Neznal jsem ho moc dobře, ale byli jsme stejného věku a jeli spolu pár charitativních motokrosových závodů. Je to opravdu tragické, je mi to velmi líto."

Héctor Barberá (Avintia Blusens) - 10. místo
Vicemistr stopětadvacítek i dvěstěpadesátek se podruhé v sezoně dostal do první desítky a poprvé byl nejlepším jezdcem na stroji CRT. "Konečně jsme první CRT a poprvé jsme byli v parc fermé vedle tří nejlepších jezdců závodu. Jsem velmi šťastný, protože je to skvělý výsledek, který si tým zasloužil. Byl to náročný závod, protože se jelo hodně kol a věděli jsme, že naše pneumatiky budou trpět, bylo totiž tepleji než v předchozích dnech a my jeli na měkkých. Měl jsem hezkou bitvu s Colinem a především s de Angelisem, se kterým jsme se v boji o desátou pozici v posledním kole čtyřikrát předjeli," vzpomínal. "Je pravda, že Espargaró upadl a to nám pomohlo vyhrát kategorii, ale celkově si myslím, že to je dobrý výsledek. Je to důsledek práce, kterou Avintia Blusens odvádí od začátku sezony, je to důkaz, že jsme tým a že se nevzdáváme, i když bojujeme proti továrnám."

Alex de Angelis (Ignite Pramac Racing) - 11. místo
Jezdec Moto2 zastupoval zraněného Bena Spiese. V MotoGP odjel sezony 2008 a 2009 a naposledy v královské kubatuře startoval ve Velké ceně České republiky roku 2010. "Jsem velmi spokojen. Náš počáteční cíl byl nebýt poslední, ale už v pátek jsme viděli příležitost zkusit získat nějaké body a dokázali jsme to, odjíždím s pěti. Byl to skvělý závod, jel jsem tvrdě, ke konci jsem měl několikrát málem kontakt s jiným jezdcem," vzpomínal. "Jsem velmi spokojen, jak to probíhalo. Rád bych poděkoval Ducati a týmu Ignite Pramac Racing a mému týmu NGM Mobile Forward Racing za příležitost, kterou mi dali. Doufám, že jsem ukázal svůj potenciál, protože, jak každý ví, rád bych se do MotoGP vrátil."

Colin Edwards (NGM Mobile Forward Racing) - 12. místo
Dvojnásobný mistr světa superbiků zaznamenal na domácí trati svůj druhý nejlepší výsledek sezony. "Cílem bylo mít dobrý start, zajet první dvě nebo tři kola co nejrychleji a zkusit se držet davu. Fungovalo to. Měl jsem dobrý start, udržel jsem se chlapů a uviděl de Angelise. Vodil mě, pak se objevil Barberá a předjel mě. Potom udělal chybu, znovu jsem se dostal za něj a zkoumal, jestli ho budu moci předjet. Jednou jsem se před něj dostal, ale ztratil jsem přilnavost, neměl jsem dobrou rychlost v zatáčce, Barberá mě předjel a já neměl šanci na odplatu. Barberá jel většinu závodu za mnou a čekal na správnou chvíli, šetřil, co se dalo, proto mu motorka v závěrečných kolech, zejména v posledním, když poodjel, fungovala dobře ," vzpomínal. "Byl to dobrý závod, na trati jsem nechal všechno, každý ždibec své síly a veškerou gumu z pneumatik. Nebýt týmu, nemohl bych to udělat. Během víkendu jsme hodně zapracovali na šasi, hráli jsme si především se zadní částí a s elektronikou, takže jim děkuji. Byl to dobrý víkend, přibližujeme se."

Danilo Petrucci (CAME Iodaracing) - 13. místo
Ital prý dobrý výsledek neočekával. "Neměl jsem dobrý start, ale v prvních kolech jsem předjel Lavertyho, Abrahama a Cortiho a po pádu Espargara jsem byl mezi vedoucími CRT s Edwardsem a Barberou. Pak jsem bohužel kvůli problémům s řazením ztratil dvě sekundy a neměl referenci. Později mi začala odcházet zadní pneumatika a nakonec jsem měl krizi kvůli bolesti zad, kterou mám z Německa. V té chvílíi jsem myslel jen na dokončení závodu," vzpomínal. "Získal jsem tři důležité body, protože de Puniet je teď jen bod ode mě. I když jsem dokázal získat dobrý výsledek, je to špatný den. Mé myšlenky směřují k Andreovi Antonellimu a celé jeho rodině. Oba jsme byli z Umbrie. Vždy je špatné, když věci končí takto."

Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) - 14. místo
Přestože českého jezdce pronásledovaly zdravotní problémy, zajel nejlepší výsledek sezony. "Samozřejmě mi pomohlo, že pár jezdců nedojelo, ale to je prostě závodění. Mrzí mě, že jsem si moc nezazávodil, během pár kol jsem měl desetivteřinovou mezeru před sebou i za sebou. Odstup od jezdců se mi dařilo udržovat a snažil jsem se stáhnout Petrucciho, ale rozdíl byl moc velký," vzpomínal brněnský jezdec, který se po závodě chystal na vyšetření krve a nasazení co nejefektivnější léčby. "Celé MotoGP čeká letní dovolená, ale já se budu snažit co nejdřív vrhnout do tréninku. Musím dohnat celé jaro, od Austinu mám neustále nějaké zranění nebo jsem nemocný, tak snad to teď bude už v pořádku a doženu to."

Yonny Hernández (Paul Bird Racing) - 15. místo
Kolumbijec poprvé od Velké ceny Katalánska bodoval. Technický ředitel týmu Phil Borley označil jeho výsledek za jediné pozitivum z pohledu stáje nevydařeného závodu. "Vyšší teploty vyžadovaly trochu jiné nastavení, ale bylo to stejné pro všechny, měli jsme být lépe připraveni. Po Michaelově nehodě jel Yonny opatrně, aby dokončil," uvedl technik.

Hiroši Aojama (Avintia Blusens) - 16. místo
Poslední mistr světa dvěstěpadesátek zatím na další bod v sezoně nedosáhl. "Jsem spokojen, protože to pro mě byl velmi obtížný závod, ale vyřešili jsme to docela dobře. V posledních deseti kolech jsem neměl dostatečnou sílu v ruce, abych udržel motorku, bylo to náročné. Měl jsem dobrou bitvu s některými jezdci, ale nakonec jsem kvůli zranění ztratil šanci bodovat. Byl to náročný víkend, ale velmi pozitivní. Před čtrnácti dny jsem byl doma s operovanou rukou a nevěděl, jestli budu moci závodit, a během týdne jsem odjel dva závody a dojel je," pochvaloval si, nyní doufá, že se během letní přestávky plně zregeneruje a v Indianapolis bude bojovat o nejlepší pozice mezi CRT.

Bryan Staring (GO&FUN Honda Gresini) - 17. místo
Australan na body nedosáhl. "Jsem spokojen, protože to šlo lépe než v předchozích závodech. V první polovině závodu jsem nastavil rychlé tempo, bojoval jsem o pódiové umístění (mezi CRT), ale protože jsem nedávno nemohl moc trénovat kvůli zranění nohy, začal jsem se později po fyzické stránce trápit. Přesto jsme udělali krok vpřed, který nám v nadcházejících závodech pomůže," věří.

Lukáš Pešek (CAME Iodaracing) - 18. místo
Další český jezdec dokončil závod na posledním místě. "Na začátku jsem dokázal zůstat ve skupině, ale na rovinkách jsem poznal, že motorka nenabírá rychlost, a hodně jsem ztratil. Potom jsem udělal chybu a jezdil osamocen," popisoval. "Dojel jsem, ale ještě nevím, proč motorka nejela rychle. Jsem si jistý, že jsem mohl bojovat, samozřejmě ne o body, ale s nějakým dalším jezdcem."

Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3)
Angličan poprvé od svého debutu v MotoGP nedokončil závod, na vině byl technický problém. "Je to škoda, protože moje motorka byla po celý rok bezchybná. Může se to stát kdykoliv, ale bohužel se to stalo v závodě. Teď budeme pečlivě vyšetřovat, co se stalo. Vypadalo to, že bych mohl dojet mezi prvními osmi, což by byl pozitivní výsledek. Závod probíhal dobře, když jsem byl silný ve warm-upu, věřil jsem si, protože jsme udělali s motorkou pokrok. Pak jsem měl problém a musím akceptovat, že to je součást závodění," uznal smířeně. "První polovina sezony byla velmi potěšující, hodně jsem se naučil. Cítím, že dělám velký pokrok, v letní přestávce budu regenerovat levé zápěstí a mohu se soustředit na to, abych se v Indianapolis vrátil fyzicky mnohem silnější."

Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar)
Nejlepší jezdec CRT letošní sezony tentokrát upadl a poprvé v sezoně nebodoval. "Je škoda zakončit takto první polovinu sezony, ale musíme se soustředit na pozitiva, protože jsme dosáhli neuvěřitelných věcí, a jsem si jistý, že v Indianapolis budeme zpátky na našem maximu. Během víkendu jsme se trochu trápili při hledání nastavení a neměl jsem z motorky stejný pocit jako na jiných tratích, přesto jsem se cítil připravený na závod," vzpomínal. "Při vyšší teplotě jsme se rozhodli jet na tvrdších pneumatikách, ale neměl jsem z nich dobrý pocit a poprvé za rok a půl v týmu Power Electronics Aspar jsem havaroval v závodě. Takové věci se stávají, musíme obrátit list a začít myslet na to, abychom se v Indianapolis vrátili silnější."

Randy de Puniet (Power Electronics Aspar)
Také druhý jezdec týmu Jorgeho Martíneze závod nedojel. "Jsem naštvaný. Měl jsem v sobotu malý pád na studených pneumatikách a motor se teď z nějakého důvodu nechoval, jak by měl. V prvních kolech odcházel a pak se zastavil úplně. Je škoda takto zakončit víkend, protože tým odvádí skvělou práci a zasloužil si víc. V kombinaci s pádem Aleixe je to poprvé v této sezoně, kdy ani jeden z nás nedokázal bodovat. Musíme si tedy vydechnout a připravit se na návrat do formy v Indianapolis," upozornil. "Našli jsme nějaká zajímavá řešení a po dovolené budeme tvrdě pracovat, abychom pro druhou polovinu sezony znovu dosáhli naší nejlepší úrovně."

Claudio Corti (NGM Mobile Forward Racing)
Ital měl sice dobrý start, ale brzy mu vypověděl službu motor. "Je to již třetí motor, který odešel za stejných okolností. Musíme si promluvit s naším dodavatelem, abychom zkusili tuto situaci vyřešit. Je náročné takto pokračovat. Mohl to pro nás být velmi dobrý den, už ve warm-upu jsem na použitých pneumatikách zajížděl dobré časy," litoval, že první polovinu sezony musel zakončit nulou a ujistil, že v Indianapolis bude ještě více motivován tento výsledek vylepšit.

Michael Laverty (Paul Bird Racing)
Jezdec ze Severního Irska absolvoval v závodě jediné kolo. "Do Laguna Seca je to dost daleko na to, abych tam odjel jen jedno závodní kolo. V každém tréninku jsme zlepšili naše nastavení, nejlépe jsem se cítil v ranním warm- upu. Měl jsem opravdu dobrý start a v úvodním kole pěknou bitvu s Héctorem Barberou. Když jsem ve druhém kole najel do druhé zatáčky, přední pneumatika mi prostě uklouzla. Rozhodně mě to zaskočilo, protože jsem neměl problémy s brzděním, při nájezdu jsem si připadal stabilní, nicméně jsem spadl," divil se. "Teď nás před Indy čeká letní přestávka, což nám dává dobrou šanci vyhodnotit veškerou naši práci a naplánovat si zlepšení pro druhou polovinu sezony."

Andrea Iannone (Energy T.I. Pramac Racing)
Ital již s předstihem oznámil, že kvůli zranění ramene, které utrpěl na Sachsenringu, startovat nebude. "Jsem opravdu zklamán. V dubnu jsem tu testoval na silniční motorce, byl jsem připraven jet na této charismatické trati se speciálem a toto zranění jsem opravdu nepotřeboval. Do poslední chvíle jsem si myslel, že to půjde, udělal jsem všechno možné, abych se mohl vrátit, ale doktoři mi jasně doporučili rameno nenamáhat," litoval. "Mým jediným cílem je dostat se do formy pro Indianapolis, využít letní přestávky a potom se vrátit k práci, kterou jsme s týmem začali na nové motorce."

15:25 | Jezdci Aprilie dnes slavili. Viňales se poprvé od svého přestupu k Aprilii dostal na podium a Espargaro navzdory kolizi s Quartararem dojel čtvrtý. odkaz
15:24 | Quartararo se byl po závodě omluvit Espargarovi... odkaz
15:21 | Bagnaia slaví vítězství a Bezzecchi se dnes poprvé v kategorii MotoGP podíval na podium. odkaz
15:19 | Dnešní podium v Assenu: odkaz
14:34 | Fabio Quartararo dnes neměl dobrý den. V závodě upadl hned dvakrát. Po druhé nehodě už musel definitivně odstoupit. odkaz