MotoGP v Le Mans 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Druhému evropskému závodu, který byl plný pádů, dominoval Jorge Lorenzo. Druhý dojel Valentino Rossi a poprvé se v MotoGP dostal na podium i Maverick Viňales.
MotoGP v Le Mans 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Závodník z Mallorky vyhrál podruhé v letošní sezóně. V Le Mans se mu dařilo od začátku víkendu. V sobotu si zajistil první místo na startu. Do závodu vyrazil nejlépe, ujal se vedení a to udržel až dokonce. Po francouzském závodě se Lorenzo dokonce dostal do vedení šampionátu, protože dosud vedoucí Márquez po pádu dojel až třináctý. „Z vítězství se velmi raduji, protože všechno bylo téměř perfektní,“ zhodnotil Lorenzo. „Věděl jsem, že Márquez může v závodu se mnou bojovat o vítězství, popřípadě by měl být druhý nebo třetí, kdyby nebyl tolik rychlý, a to by znamenalo, že by si stále držel první pozici v průběžném hodnocení, jenže on spadl,“ řekl po závodě jezdec z Mallorky, který má nyní náskok pěti bodů v čele šampionátu.

MotoGP: Padací závod ve Francii ovládl Lorenzo

MotoGP: Padací závod ve Francii ovládl Lorenzo

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

V předchozím závodě v Jerezu Rossi dominoval a zvítězil. Nyní nestačil na svého týmového kolegu. Jezdci Yamahy si tak zajistili další double v řadě, jenže tentokrát si prohodili pozice. Aktuálně je Rossi v průběžném pořadí třetí a na Lorenza ztrácí dvanáct bodů, na druhého Márqueze sedm. Šampionát je tedy velmi vyrovnaný. „Start z třetí řady nebyl ideální, takže jsem to měl hned v úvodu docela náročné. Držel jsem dobré tempo, byl jsem schopen hned tlačit na pilu a také jsem byl rychlý, ale v takové situaci musí člověk zůstat v klidu, protože je pak velmi jednoduché udělat nějakou chybu,“ uvědomoval si Ital. „Postupem času jsem se přibližoval k Márquezovi a Dovimu a navíc jsem byl o něco rychlejší. Když člověk startuje sedmý a vyjede si dvacet bodů je to velmi dobré, ale také je to fajn, protože dvacet bodů je dost důležitých, takže jsem velmi rád. V šampionátu jsem teď dvanáct bodů za Jorgem a sedm za Marcem, což znamená, že je všechno otevřené a my se musíme plně soustředit,“ pravil Rossi s tím, že aktuálně se zaměřuje především na Mugello, kde se jede za necelé dva týdny.

Maverick Viňales (Team Suzuki Ecstar) – 3. místo

První stupně vítězů v MotoGP si v Le Mans zajistil Maverick Viňales. Práci mu sice usnadnily i pády soupeřů, přesto je mladý Španěl spokojený. Navíc se jedná o první podium Suzuki po hodně dlouhé době. Naposledy tento stroj značky Suzuki dostal na podium Loris Capirossi v roce 2008. „Le Mans musí být moje šťastná dráha,“ řekl Viňales, který zde v roce 2011 vybojoval své úplně první vítězství kariéry. „Zároveň je mi však líto, že jsem nebyl schopen tlačit na pilu o něco ostřeji, jak jsem chtěl v předchozích dnech. Pochopitelně mám velkou radost z výsledku a také z toho, že jsem prvním závodníkem, který Suzuki po delší době opět dostal na pódium. Mám radost i z veškeré práce, kterou jsme odvedli,“ pokračuje šampion Moto3 z roku 2013, který měl dle svých slov až do soboty ze závodu velké obavy. „Musím však poděkovat svému týmu a všech technikům Suzuki, kteří nic nevzdali a přes noc přišli na řešení, které se dnes ukázalo jako velmi účinné. Odvádíme skvělou práci a toto pódiové umístění je odměnou za vynaložené úsilí nás všech – mě, týmu i celé společnosti,“ dodává spokojený jezdec.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 4. místo

Španěl Pedrosa dojel čtvrtý již o dva týdny dříve v Jerezu a nyní toto umístění zopakoval i v Le Mans. Kvalifikace ovšem Pedrosovi vůbec nevyšla podle jeho očekávání. Jezdec upadl a nakonec se musel smířit až s jedenáctým místem. Během závodu se tedy musel probojovávat vpřed. Nakonec z toho byla „bramborová medaile“. Nutno však podotknout, že i jemu (stejně jako Viňalesovi) k lepšímu výsledku pomohly nehody soupeřů. Jezdec se závodem v Le Mans není spokojený: „Samozřejmě bych raději skončil na lepším místě a zajel lepší závod,“ smutní Španěl. „Odvedl jsem své maximum, ale ne vždy vše vyjde. Také jsem udělal pár chyb, ale nejhorší pro nás byla kvalifikace, protože startovat tak daleko vzadu pochopitelně všechno jen komplikuje. V úvodu závodu jsem měl špatnou přilnavost a bylo docela náročné získat správný cit k tomu, abych mohl jet o něco rychleji. Druhá část závodu byla lepší a dokonce jsem v některých kolech jezdil i rychleji než Rossi, nicméně to už bylo příliš pozdě,“ lituje Pedrosa.

MotoGP: V Le Mans odstartuje jako první Lorenzo

MotoGP: V Le Mans odstartuje jako první Lorenzo

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

Mladšímu z bratrů Espargarových se celý závodní víkend v Le Mans dařilo. V trénincích se pravidelně objevoval na vyšších příčkách a do závodu se kvalifikoval jako čtvrtý. Espargarův tým je v Le Mans doma, proto bylo pro Španěla obzvlášť důležité zajet dobrý výsledek. Nakonec skončil pátý. „Jsem pochopitelně velmi rád, že jsem tento víkend dokončil jako nejlepší z jezdců netovárních týmů a navíc do pátého místa, nicméně po našich výkonech z předchozí části víkendu jsem doufal, že budu trochu blíž předním jezdcům,“ řekl ne zcela spokojený Espargaro. Jezdec si navíc po závodě stěžoval na trať, která byla dle jeho slov po závodě Moto2 dost kluzká. „Navíc jsem po celý závod nebyl úplně v pohodě na brzdách, udělal jsem pár chyb a několikrát jsem byl delší,“ pokračuje ve stížnostech Polyccio. „Každopádně jsme odvedli maximum v domácím závodu týmu Tech3 a po této pozitivní zkušenosti to zkusíme ještě lépe v Mugellu. Bohužel jsem přišel o jednu pozici v průběžném pořadí, ale jsem šestý a navíc je všechno zatím docela vyrovnané, protože jsem jen dva body za Maverickem. Další zastávkou bude Mugello, což je okruh, který si opravdu užívám, takže se už do Itálie velmi těším,“ uzavřel své vyprávění Pol.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře