MotoGP v Le Mans 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Při závodě ve Francii se na první místo vrátil Maverick Viňales. Pro druhé místo si před domácím publikem dojel Johann Zarco a na třetí příčku se dostal Dani Pedrosa.
MotoGP v Le Mans 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Španěl Viňales odstartoval letošní ročník dvěma výhrami, v Americe upadl, v Jerezu dojel šestý. Nyní vybojoval třetí vítězství letošního roku a díky tomu se opět vrátil do průběžného vedení šampionátu. V závěru francouzského závodu musel Viňales bojovat se svým kolegou Rossim, ale Ital v posledním kole upadl a Viňales zvítězil. Ze začátku však musel Viňales zabojovat i s domácím Zarcem. „Udržet krok s Johannem bylo v úvodu složité. Byl velmi rychlý a já jsem nebyl s plnou nádrží tak silný jak on,“ popisuje Španěl. „Ze zatáček vyjížděl hodně dobře a rychle. Později se mu opotřebovávala pneumatika a nám naopak začala zadní pneumatika fungovat dobře, takže se můj pocit s každým dalším kolem zlepšoval. Až úplně do posledního kola závodu jsem ze sebe vydával maximum a abych byl upřímný, jsem opravdu velmi šťastný. Tým během víkendu pracoval výborně a doufám, že takto budeme moci pokračovat i dál. Pneumatiky zde byly ve velmi dobré kondici a věřím, že se nám bude podobně dařit i v Mugellu,“ věří Viňales.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 2. místo

Francouz Zarco se ve svém pátém závodě v královské kubatuře dočkal svých prvních stupňů vítězů v této třídě. Navíc to bylo před domácím publikem. V úvodu dokonce Zarco vedl závod, pak se propadl a v závěru držel třetí místo. Po Rossiho pádu se posunul na druhou pozici. „Z výsledku mám velmi dobrý pocit a napadá mě hodně slov, která bych mohl říct. Dnešek byl prostě fantastický,“ říká spokojený Francouz. „Podmínky mi vyhovovaly, závodil jsem na měkké pneumatice a bylo skvělé, že jsem si udržel takové tempo a že jsem znovu vedl závod MotoGP. Stále jsem myslela na Katar, ale tady bylo všechno lepší než tam. Viñales se přede mne dostal v sedmém kole a od té doby jsem byl rád, že se dokážu udržet za ním, protože byl rychlý. Myslím, že to pro mě bylo klíčové k zisku umístění na podiu. I Rossi byl silný, ale v Le Mans je těžké bojovat, protože dráha je zde úzká, takže jsem si říkal, že třetí místo je vynikající. A když vpředu spolu tak bojovali, říkal jsem si, že se třeba něco stane a já dopadnu ještě lépe, k čemuž nakonec i došlo. Můj výsledek je skvělý. Fanoušci hodně povzbuzovali a byla cítit jsem pozitivní energii. V té chvíli jsem to tedy úplně nevnímal, ale teď si uvědomuji, že mě dostali na vrchol a nyní si tento okamžik užívám. Jsem nováčkem v této třídě, zatím si zde jen zvykám a to nejdůležitější je dokončovat závody a pravidelně získávat body. Dnes jsem vybojoval rovnou dvacet bodů, což je výborné,“ zhodnotil Zarco.

MotoGP: Rossi upadl v posledním kole, vítězí Viňales, Zarco na podiu

MotoGP: Rossi upadl v posledním kole, vítězí Viňales, Zarco na podiu

Dani Pedrosa (Repsol Honda) – 3. místo

Pedrosa před dvěma týdny v Jerezu zvítězil. V Le Mans startoval až ze zadních pozic (nepostoupil do druhé kvalifikace) a až do posledního kola to vypadalo, že se Dani ani nedostane na stupně vítězů, ale nakonec upadl Rossi, takže Pedrosa tak získal umístění na podiu. Aktuálně je Pedrosa druhý v průběžném pořadí šampionátu. Na Viňalese ztrácí 17 bodů. „Umístění na stupních vítězů mi udělalo obrovskou radost, protože jsem si byl vědom toho, že po startu z páté řady to nebude vůbec jednoduché,“ sdělil po závodě Pedrosa. „Bylo to velký nápor na psychiku, když jsem se musel snažit jet hodně rychle, útočit a při tom nespadnout. Dokázal jsem dobře odstartovat, nájezd do první zatáčky se mi celkem povedl a rychle jsem se dostal do dobrého tempa. Vybojoval jsem několik pozic a také jsem se dostal do kontaktu s Calem. Omlouvám se mu za to, ale opravdu v tom nebylo nic záměrného. Předjížděl jsem Doviho a neměl jsem v úmyslu se v této zatáčce dostat i před Cala, ale on tam trochu chyboval, což mi trochu pootevřelo dveře, takže jsem tam vjel vnitřkem, jenže při tom mezi námi došlo ke střetu. Jsem velmi rád, že se nic vážnějšího nestalo. Jakmile upadl Marc, pokračoval jsem v rychlém tempu, na Yamahy jsem ztrácel dvě sekundy. Začaly se však objevovat nějaké vibrace, takže jsem se rozhodl zachovat chladnou hlavu a vyhnout se chybám. Hodnotím to jako velmi dobrý závod a velmi dobrý výsledek s ohledem na šampionát,“ říká Pedrosa.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 4. místo

Dovi se do francouzského závodu pouštěl z druhé řady a v průběhu Velké ceny bojoval s Pedrosou a Crutchlowem. Nakonec projel cílem jako čtvrtý. „Dnešní čtvrtá pozice je nakonec dobrým výsledkem a možná jsem mohl zkusit i zabojovat s Pedrosou o stupně vítězů. Nakonec ale nemůžu být plně spokojený,“ vypráví Dovi. „Pravděpodobně jsme vybojovali ten nejlepší možný výsledek, protože v půlce závodu jsem musel zvolnit. V určitých místech trati jsem totiž hodně tlačil na pilu a postupně jsem ztrácel sílu v pravém předloktí, takže jsem nedokázal udržet stejné tempo po celý závod. V závěru bylo mé tempo celkem dobré a dařilo se mi relativně dobře zajíždět nízkých 1:33 a až do cíle jsem se udržel před Crutchlowem,“ dodává Dovi.

Cal Crutchlow (LCR Honda) – 5. místo

Brit startoval ze čtvrté pozice. V průběhu závodu bojoval s Pedrosou a Dovim. Nakonec ale ani na jednoho z nich nestačil a dokončil závod na pátém místě. „Dnes jsem měl docela problémy se zatáčením, když jsem měl nazutou tvrdší přední pneumatiku. Bylo to vážné náročné a uprostřed zatáček jsem ztrácel mnoho času,“ stěžuje si Brit. „V brzdných zónách jsem se však cítil dobře a s umístěním v první pětce jsem spokojený. Závod se nám nakonec podařilo dokončit, což bylo důležité, protože v minulém závodě se nám to nepodařilo. Mým cílem bylo dorazit do cíle mezi prvními šesti a nakonec jsme skončili v první pětce, takže jsem dostatečně spokojený. Pro Mugello si opět kladu za cíl první šestici, i když v tuto chvíli je zde opravdu hodně velmi rychlých jezdců. Doufám, že mi nová pneumatika bude vyhovovat lépe,“ říká Crutchlow.

Foto: Repsol

17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy první…

Po Brně se jezdci hned vydali do Rakouska, kde se odehrála velká bitva mezi Dovim a Márquezem. Vítězně z ní nakonec vyšel Dovi. Márquez dojel druhý a na podium se dostal i Dani Pedrosa.

15.  8.  2017 |
Abraham si z Rakouska veze dva body

Abraham si z Rakouska veze dva body

V rakouském závodě se sice Abraham dlouho pohyboval na dvanácté příčce, ale v závěru už měl příliš opotřebované pneumatiky, takže klesl na čtrnácté místo.

14.  8.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Příští rok pojede Redding u Aprilie

Příští rok pojede Redding u Aprilie

V pondělí vydala Aprilia oficiální prohlášení, že od příštího roku bude jejich novým jezdcem Scott Redding.

14.  8.  2017 |