MotoGP v Le Mans 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Le Mans 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

Do francouzského závodu se jako první vydával domácí Johann Zarco. Jeho snahy o vítězství na domácí půdě ovšem ukončil pád. Z výhry se raduje Marc Márquez. Na podium vystoupili i Petrucci a Rossi.

Marc Marquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Úřadující šampion Márquez už vyhrál tři závody řadě za sebou a vede šampionát s pětadevadesáti body na kontě. Druhý Viňales má 59 bodů. „Z vítězství v Le Mans mám obzvlášť velkou radost, protože je to dráha, která pro nás není zrovna jednoduchá. V závodě jsem byl jediný s tvrdou zadní pneumatikou, což mělo za následek, že jsem k závodu přistoupil trochu jinak. Věděl jsem, že mi optimální teploty dosáhnu až za delší dobu,“ popisuje Márquez, který si už během warm upu ověřil, že jakmile bude tvrdá pneumatika správně připravená, bude možné zajíždět konzistentní časy. Jak sám Márquez říká, úvod závodu byl ovšem náročný. „Rozhodl jsem se trochu zklidnit, mezitím však skončili na zemi Dovi a Johann, takže jsem pak trochu změnil přístup k závodu. V jednom okamžiku jsem měl namále v zatáčce číslo tři, tedy na místě, kde jsem ve třetím volném tréninku upadl. Po tom pádu jsem tam pak jezdil dost opatrně a myslím si, že právě to mi v tu chvíli pomohlo vyhnout se dalšímu pádu. Nyní mám se svou motorkou takové "sladké" období, což je pocit, s nímž se člověku dobře pracuje. Když se člověk takto cítí, nejede se mu sice vyloženě lépe, ale je to vše takové přirozenější. Do konce sezóny je ovšem ještě dlouhá doba, a ne každý závody bude jako tento, takže se musíme pokusit udržet si toto tempo,“ vypráví Španěl.

Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing) – 2. místo

Ital Petrucci se v Le Mans s motocyklem satelitního týmu Alma Pramac Racing dokázal probojovat na stupně vítězů. Je to Petrucciho už celkově šesté podium. Na první vítězství zatím čeká. V průběžném pořadí je nyní Petrucci na pátém místě. „Byla to fantastická neděle. Start se mi sice moc nepovedl, ale naštěstí jsem dokázal zůstat ve vedoucí skupině. Měl jsem dobré tempo i nechybělo mi ani sebevědomí. Během víkendu jsme odvedli velmi dobrou práci. Těší mě, že jsem takto udělal radost svému týmu. Uvidíme se v Mugellu,“ říká spokojený závodník.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Podium francouzského závodu doplnil Valentino Rossi, který je aktuálně čtvrtý v průběžném pořadí šampionátu (dva body za Zarcem a dva body před Petruccim). „Od soboty jsme odváděli velmi dobrou práci. Po kvalifikaci jsem neměl úplně dobrý pocit, ale udělali jsme dvě nebo tři změny týkající se rovnováhy motocyklu, díky níž máme lepší přilnavost a neztrácíme tolik při zrychlování“ prozradil Rossi. „Už ve warm-upu jsem pomyslela na to, že můžeme odjet dobrý. Jenže start ze třetí řady není nikdy moc snadný, je třeba se hodně soustředit. Start se mi ovšem velmi povedl a už v prvním kole jsem předjel několik jezdců, díky čemuž jsem se dostal do té správné skupiny. Dalším pozitivem je, že jsem dokázal zajíždět dobré časy na kolo a držel jsem dobré tempo, což je hodně důležité. Doufám, že budeme pokračovat v tomto směru a dokážeme ještě více zlepšit motocykl,“ doufá Rossi.

Jack Miller (Alma Pramac Racing) – 4. místo

Australan Miller si ve Francii dojel pro čtvrté místo. Doufal sice v podium, přesto je docela spokojený: „Byl to dobrý závod. Jsem spokojený, že se mi podařilo se celou dobu držet s první skupinou. Snažil jsem se předjet Valentina a probojovat se na stupně vítězů, ale nakonec jsem to nedokázal. Chtěl bych pogratulovat Petruxovi k jeho výsledku a také musím poděkovat týmu za práci, kterou tento víkend odváděli. Je to skvělý tým a tento výsledek si zaslouží,“ pravil Miller po závodě.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Pedrosu poslední dobou trápila zranění. V Argentině upadl po kontaktu se Zarcem a zlomil si zápěstí. V Jerezu zase skončil na zemi při incidentu s Lorenzem a Dovim, při čemž si poranil bok. V Le Mans ovšem dokázal (navzdory ne úplně ideálnímu fyzickému stavu) dojet na pátém místě. „Páté místo není špatný výsledek vzhledem k mému fyzickému stavu,“ zhodnotil Španěl. „Pozitivní je, že jsme si oproti startu polepšili o pět míst, což na této trati není zrovna jednoduché. Bylo také velmi důležité nespadnout. Závod se nám tedy podařilo dokončit, díky čemuž můžeme do dalšího závodu nastoupit s větší jistotou. V konci jsme měli konzistentní, ale ne tak rychlý rytmus, jak bychom si přáli. Během víkendu se nám podařilo zlepšit nastavení motorky, za což bych rád poděkoval svému týmu. Nyní se uvidí, jak na tom budu zdravotně po testu v Katalánsku. Doufejme, že to bude lepší a pak se budeme snažit dál zlepšovat naše výkony,“ dodává Pedrosa.  

Foto: Repsol

Doporučujeme

Články odjinud