MotoGP v Le Mans: Ohlasy z pódia

Jorge Lorenzo se výhrou ve Francii vrátil do čela šampionátu. Po roce se na pódium prosadil Valentino Rossi, který ve struhující bitvě v závěru závodu porazil třetího Caseyho Stonera.
MotoGP v Le Mans: Ohlasy z pódia

Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing) - 1. místo
Španělovi se při startu na mokré trati rozvlnil stroj. Situaci zvládl a brzy se prosadil do vedení, které si udržel až do cíle. "Bylo těžké udržet dnes koncentraci. Na suchu je to komplikované a na mokru ještě víc. Závod se vám zdá delší a v každém kole musíte myslet na to, že zatáčky jsou kluzké. Jakmile jednou zapomenete, můžete velmi snadno upadnout," vysvětloval mistr světa MotoGP z roku 2010. "Byl jsem odhodlán od začátku ujíždět na prvním místě. Dokázal jsem udržet koncentraci, i když se na mě Casey dotahoval. Bylo by jednoduché trochu přidat a udělat chybu, ale vyčkával jsem několik kol, abych viděl, co se stane. Pak jsem znovu přidal a vyhrál tento fantastický závod. Moc děkuji týmu, který velmi tvrdě pracoval, aby mi připravil do náročných podmínek vhodné nastavení."

Valentino Rossi (Ducati Team) - 2. místo
Fenomenální Ital se na stupně vítězů vrátil takřka po roce, naposledy byl právě v Le Mans třetí. Na mokru se od startu držel nejlepších a v závěrečném souboji překonal Stonera. "Jsem opravdu šťastný. Věděli jsme, že na mokru máme dnes mimořádnou šanci. Snažil jsem se jet perfektně a nezahodit ji. Dobře jsem odstartoval a získal několik pozic. Pak jsem předjel dvě yamahy a dostal se za Stonera. Dokázal jsem se ho držet, ale zamlžilo se mi hledí, musel jsem zpomalit a mírně hledí nadzvednout. Trvalo dvě kola, než jsem znovu dobře viděl," popisoval své peripetie. Právě v té době ho zdolali Cal Crutchlow i Andrea Dovizioso. "Když jsem znovu dobře viděl, předjel jsem je. Potom jsem poznal, že můžu znovu přidat a dohnat Stonera. Šel jsem za tím. Byl to skvělý závod a úžasná bitva se Stonerem v posledním kole. Užíval jsem si ji. Mám radost i kvůli týmu, všem chlapům z Ducati, kteří pro mě tak tvrdě pracují. Musíme do toho dál dávat všechno, dokud nebudeme konkurenceschopní i na suchu. V Portugalsku jsme nalezli dobrý základ nastavení, na suchu to nebylo špatné, i když ne tak dobré jako na mokru. Teď je naším cílem získat další desetiny."

Casey Stoner (Repsol Honda) - 3. místo
Australan, kterého přijela povzbudit také manželka s malou dcerou, byl rád, že stupně vítězů udržel. "V úvodu na mě hodně tlačili Cal, Valentino a Dovizioso, ale s Jorgem jsme si od nich dokázali držet menší odstup. Jakmile přestalo pršet a trať začala osychat, teplota mých pneumatik byla příliš vysoká a gumy přestávaly držet. Nemohl jsem s tím nic dělat," vzpomínal dvojnásobný mistr světa MotoGP a obhájce titulu. "Myslel jsem si, že mě předjedou všichni tři, ale dokázali jsme udržet třetí místo. Na konci jsem si užíval bitvu s Valentinem. Bylo to čisté předjíždění, několikrát jsme si prohodili pozice, ale nakonec jsme poznali, že Valentino má větší rychlost než my. Když mě naposledy předjel, nebyla možnost se ho udržet. Udělali jsme dnes maximum a odjíždět s pódiem je dobrý výsledek."

Na stupních vítězů se po delší době objevil také sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher, který předával cenu pro nejlepší tým. Třeba ho návštěva Le Mans a fakt, že devítinásobný mistr světa Rossi prolomil roční čekání na umístění na stupních vítězů, inspiruje k podobnému výsledku.

Do čela šampionátu se vrátil Lorenzo (90 bodů) před Stonera (82), na třetím místě zůstává Dani Pedrosa (65), který na stupních vítězů poprvé v letošní sezoně chyběl. Rossi se dnešním druhým místem posunul s 42 body na šestou příčku za oba jezdce týmu Monster Yamaha Tech 3, na čtvrtého Crutchlowa ztrácí tři body.


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.