10
Fotogalerie

MotoGP v Misanu 2021: Ohlasy prvních pěti v cíli

Ve Velké ceně Emilia-Romagna si pro výhru dojel Marc Márquez a na podium jej doprovodili Pol Espargaro a Enea Bastianini, nejvíce ovšem slavil Fabio Quartararo, který si díky čtvrtému místu zajistil mistrovský titul.

Marc Marquez (Repsol Honda Team)  – 1. místo

Většinu závodu vedl Bagnaia a těsně za ním se držel Marc Márquez. V závěru Bagnaia Márquezovi lehce poodjel, nicméně pět kol před koncem upadl. Márquez si tedy dojel pro druhé vítězství v řadě – zvítězil už začátkem října v Austinu. „Tohle je mnohem důležitější vítězství než to z Austinu,“ zhodnotil vítěz. „Chtěl jsem do konce roku dojet pro podium na některém pravotočivém okruhu. A nakonec jsme tu vyhráli. Obvykle tady nejsme silní, ale dnes jsme měli super rychlé závodní tempo. Když Pecco začal tlačit, upřímně jsem si řekl „OK“ a trochu jsem se uvolnil, jenže on pak upadl. Naštěstí je v pořádku a my jsme toho dokázali využít, protože on měl veškeré předpoklady k tomu, aby vyhrál. Stále se zlepšujeme a toto je nejlepší způsob, jak ukončit rok 2021 a začít přípravy na rok 2022. Když se podíváte na rozdíl oproti prvnímu závodu zde, udělali jsme krok vpřed. Také chci velmi poblahopřát Fabiovi k jeho titulu, letos byl neuvěřitelný a opravdu si to zaslouží. Dnes je jeho den, ale doufám, že s ním budu bojovat znovu příští rok,“ dodal bývalý šampion.

Pol Espargaro (Repsol Honda Team) – 2. místo

Druhé místo za svým týmovým kolegou Márquezem v neděli v Misanu obsadil Pol Espargaro a vybojoval tak své zatím nejlepší umístění v závodě MotoGP, dosud byl zatím nejlépe třetí. „Byl to neuvěřitelný závod i výsledek, jsem velmi šťastný a spokojený i za celý tým,“ radoval se po závodě mladší z bratrů Espargarových. „Letos pracovali velmi tvrdě a zejména japonská část našeho týmu má za sebou těžký rok mimo domov, takže tento výsledek je pro ně. Je to týmový výsledek a ukazuje práci a pokrok, který jsme udělali a děláme. Během závodu jsem byl docela napjatý, soustředil jsem se na to, abychom tohoto výsledku pro tým dosáhli, ale v posledních kolech se všechno změnilo. Stalo se, že Pecco spadl, Miguel také a já jsem dostal varování ohledně překračování limitů trati. Dnes je den, který si můžete užít jako tým. Letos to byla horská dráha, ale tento výsledek ukazuje, čeho lze dosáhnout, když se člověk s motocyklem více sžije. Gratuluji také Quartararovi k titulu, byl po celý rok referencí a měl skvělou sezónu,“ dodal Espargaro.

Enea Bastianini (Avintia Esponsorama) – 3. místo

V září si Bastianini v Misanu vyjel své první umístění na stupních vítězů v královské kubatuře a nyní si na témže okruhu připsal další podium – opět dojel třetí. „Do soboty včetně to pro mě byl hrozný víkend,“ zhodnotil Ital. „Nejsem spokojený s pátkem ani sobotou, zejména se čtvrtým tréninkem a kvalifikací, kde jsem měl příliš mnoho nehod. Až dnes ráno jsem začal mít dobré pocity na motorce a podařilo se mi jet rychle, aniž bych šel na limit. Od prvního kola jsem se cítil pohodlně a měl jsem dostatečné tempo na to, abych se mohl bojovat a posouvat se vpřed. Byl to nečekaný výsledek, ale je fantastické zopakovat toto třetí místo v Misanu. A na závěr bych chtěl poblahopřát Quartararovi k titulu,“ uzavřel Bastianini.

Fabio Quartararo (Monster Yamaha Energy MotoGP) – 4. místo

Právě uplynulý závodní víkend nezačal pro Quartarara příliš dobře. V Misanu v pátek pršelo a na mokré dráze se Quartararovi nikdy moc nedaří. Pršelo i v sobotu, Quartararo musel poprvé v letošním roce nastoupit do první kvalifikace a ani z ní nedokázal postoupit, do závodu vyrážel z patnácté pozice a jeho soupeř Bagnaia startoval z pole position. Po velkou část závodu se nejevilo jako příliš pravděpodobné, že by si Quartararo mohl zajistit titul už nyní, protože Bagnaia vedl a Quartararo byl několik pozic za ním. Pět kol před koncem ovšem Bagnaia upadl a tím pádem se Quartararo stal šampionem a už ani nemusel myslet na to, kolikátý dojede. I kdyby totiž nebodoval, v případě Bagnaiova výpadku už to bylo jedno. Nakonec dojel Quartararo čtvrtý a stal se prvním Francouzem, který vybojoval titul v královské kubatuře. „Pořád tomu nemůžu uvěřit! Nemůžu ani mluvit...“ radoval se čerstvý šampion. „Je to úžasné. Možná později budu moct mluvit trochu víc. Právě teď žiju svůj sen! Je skvělé, že tu mám s sebou i rodinu. Budeme si to dnes večer a do konce sezóny hodně užívat. Samozřejmě jsem si nepřál, aby Pecco dnes skončil takto. Jsem šťastný, že je v pořádku. Teď jsme šampioni. Nemám slov a už jsem vyplakal i všechny slzy. Je to  skvělý pocit, ale v tuto chvíli nedokážu dobře popsat, co právě teď cítím. Byl jsem na pódiu s velkou částí své rodiny a týmu – nemám slov. MotoGP už existuje docela dlouho, takže být prvním Francouzem, který to vyhrál, je úžasné. Jsem také šťastný za Yamahu. Od roku 2015 nezískali titul a dnes jsme ho vyhráli znovu. Je to úžasný pocit!“ dodal Quartararo.

Johann Zarco (Pramac Racing) – 5. místo

První pětku uzavřel Quartararův krajan Johann Zarco, pro kterého to bylo první umístění v první pětce od GP Nizozemska. Ve druhé polovině roku už se totiž Zarcovi tolik nedařilo jako v té první. V průběžném pořadí šampionátu je nyní Zarco čtvrtý. „S tímto závodem jsem spokojený, byl jsem konzistentní, nedělal jsem žádné chyby a tempo bylo dobré,“ zhodnotil Zarco. „K opětovnému získání sebevědomí bylo potřeba bodovat. Nyní se musíme pokusit zakončit šampionát tím nejlepším způsobem,“ dodal Francouz.

Foto:  Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud