MotoGP v Montmeló 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

V katalánském závodě, který se konal na okruhu v Montmeló (nedaleko Barcelony), zvítězil Valentino Rossi. Druhý dojel Marc Márquez a třetí Dani Pedrosa. Na podiu si jezdci (všech tříd) připomněli Luise Saloma, který v pátek zahynul.
MotoGP v Montmeló 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Před dvěma týdny v Mugellu bojovali o výhru Marc Márquez a Jorge Lorenzo. Podobného souboje jsme byli svědky i v Katalánsku, ale tentokrát sváděli bitvu Márquez s Rossim. Ani v jednom případě nedokázal Márquez překonat závodníka Yamahy. Před katalánským publikem nakonec zvítězil Valentino Rossi. Zároveň také došlo k usmíření mezi Rossim a Márquezem. Jezdci se od svého incidentu na konci loňského roku po závodech v Parc fermé ignorovali, tentokrát si však po závodě podali ruce. „Myslím, že to byla skvělá neděle, protože ráno jsme dost vylepšili nastavení motorky a po warm upu jsem si pro závod mnohem více věřil. Závod byl skvělý!“ zhodnotil Ital „Ačkoliv start nebyl ideální, byl jsem natolik silný, že jsem se dokázal vrátit, udělat pár dobrých předjetí a posunout se vpřed. Od tohoto okamžiku jsem se snažil maximálně zatlačit na pilu, abych jel sám, ale bohužel jsem nebyl natolik rychlý, abych odjel Márquezovi. Snažil jsem se zůstat v klidu a jezdit dobře, protože jsem cítil, že mám dobré tempo a na motorce se cítil dobře. Ke konci jsem byl připraven na bitvu, která byla opravdu dobrá, navíc s mnoha předjížděními. Myslím, že si člověk ani nemůže přát lepší závod. Je to jedna z mých oblíbených tratí, ale od roku 2009 jsem tu nevyhrál, s čímž nejsem moc spokojen. Už z toho důvodu mám velkou radost a bitvu s Márquezem můžeme postavit na stejnou úroveň jako bitvu s Lorenzem. To, co se stalo v Mugellu, je pro nás smutné, protože jsem tam byl připraven bojovat o vítězství, což mohlo být fantastické. Poslední týden jsem myslel na to, že to zkusím znovu, až se zase bude závodit. Společně s týmem jsme odvedli parádní práci a myslím, že je to ten nejlepší způsob jak zapomenout na nulu z Mugella,“ dodává Rossi.

MotoGP: Po boji s Márquezem vítězí v Katalánsku Rossi

MotoGP: Po boji s Márquezem vítězí v Katalánsku Rossi

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Stejně jako v Mugellu nestačil Márquez na jezdce Yamahy. Tentokrát jej však překonal Rossi. Přestože dojel Márquez v Montmeló až druhý, posunul se vlivem Lorenzova odstoupení do čela šampionátu. Po závodě si Márquez připomněl zesnulého Luise Saloma tím, že si na svém motocyklu prohodil čísla z 93 na 39, což bylo Salomovo číslo. „Pro všechny jezdce to byl těžký víkend, ale myslím, že nakonec jsme v neděli Luisovi všichni společně vzdali poctu, jakou si zasloužil,“ zahájil Márquez své vyprávění vzpomínkou na Saloma. Dále už pokračuje o samotném závodě: „Bylo hezké závodit s Valentinem. Trochu jsem se trápil s vyšší teplotou a nikdy jsem se necítil úplně v pohodě, takže jsem nebyl spochopen předjíždět v tu správnou chvíli. Zažil jsem pár horkých okamžiků, takže jsem si v duchu začal počítat pořadí v šampionátu s tím, že jsem věděl, že Jorge Lorenzo už je mimo závod, takže si myslím, že umístění na stupních vítězů je vhledem k šampionátu velmi pozitivním výsledkem. Další věc, která je dle mého názoru pro motocyklové závody důležitá, je to, že jsme si s Valentinem podali ruku. Byl to pravděpodobně ten víkend a ten správný moment k tomu to udělat,“ vypráví o nedělním závodě mladý Španěl.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 3. místo

Dani Pedrosa dojel ve třech předcházejících závodech pokaždé čtvrté, takže mimo podium. V Katalánsku (před domácím publikem) se Pedrosovi podařilo prolomit tuto pro něj nepříliš příjemnou sérii a závod dokončil třetí. „Závod hodnotím pozitivně. Vybrali jsme střední směs u zadní pneumatiky, protože jsem se s ní cítil mnohem lépe. V úvodních několika kolech jsem se snažil, abych ji příliš nezničil a aby zůstala v dobré kondici pro závěrečnou část závodu,“ říká Španěl. „Při boji s Maverickem Viňalesem jsem přišel o kontakt s čelní skupinou, ale podařilo se mi nasadit dobré tempo a zatlačil jsem na pilu ještě o něco víc. V posledních kolech už byla pneumatika dost zničená, takže už jsem s tím nemohl nic moc dělat. Jsem moc rád, že jsem opět vpředu a že jsem se vrátil na stupně vítězů a to navíc v domácím prostředí. Byl to ovšem náročný víkend vzhledem k tomu, co se stalo. Luisova rodina chtěla, abychom pokračovali, a my jsme pro ně a pro něj udělali maximum, co jsme mohli. Pocta minutou ticha s jezdci a celou skupinou MotoGP byla skutečně velmi emotivní,“ připomněl Pedrosa.

Navzdory Salomově tragické nehodě se GP Katalánska pojede

Navzdory Salomově tragické nehodě se GP Katalánska pojede

Maverick Viňales (Team Suzuki Ecstar) – 4. místo

Maverick Viňales sice určitou dobu bojoval s Pedrosou, ale nakonec na něj dost ztratil. Mladý Španěl si nakonec z domácího závodu odváží nepopulární bramborovou medaili. Vyloženě zklamaný však není. „S konečným výsledkem závodu jsem spokojený, přestože jsem na konci musel bojovat s přilnavostí zadní pneumatiky a možná jsem tak z našeho domácího závodu nevytěžil maximum,“ sdělil v tiskové zprávě Viňales. Se svým vstupem do závodu je jezdec spokojený, ale pak měl potíže s předjetím na páté a následně na čtvrté místo. „Jsem šťastný, ale zároveň je to i trochu škoda, protože v případě, že by se mi podařilo předjet dříve, moje tempo by mi bývalo mohlo umožnit boj o stupně vítězů,“ pokračuje Španěl. „Stále máme prostor pro zlepšení, ale celkově mohu říct, že jsem spokojený s tímto čtvrtým místem. Je to dobrý způsob, jak si připomenout mého kamaráda Luise Saloma, který v pátek zahynul,“ uzavřel své vyprávění Viňales vzpomínkou na svého bývalého týmového kolegu.

Luis Salom 7. 8. 1991 – 3. 6. 2016

Luis Salom 7. 8. 1991 – 3. 6. 2016

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

Za vítězným Valentinem Rossim se seřadili čtyři domácí závodníci: Márquez, Pedrosa, Viňales a tím čtvrtým je Pol Espargaro. „Přestože jsem spokojen se svým výkonem, musím říct, že to byl náročný víkend,“ zhodnotil mladší z bratrů Espargarových. „Obzvlášť závod byl náročný, ale mým hlavním cílem bylo dokončit GP pro Luise. Dal jsem tedy do toho 200% úsilí a nakonec jsem toho dosáhl,“ ani Polyccio nezapomněl na zesnulého jezdce. Na startu si jezdec nebyl zcela jist, jakou zvolit zadní pneumatiku. Nakonec se (stejně jako Bradley Smith a Dani Pedrosa) rozhodl pro střední směs. „Teď věřím, že to opravdu byla dobrá volba a to zejména z toho důvodu, že jsme po dobrém startu byli velmi silní. Pak jsem poodjel Calovi a tlačil jsem na pilu až do konce. Při zpětném pohledu musím říct, že věřím, že nakonec bylo dobrou volbou pokračovat v závodění. Ukázali jsme, že v našem sportu jsme jedna velká rodina,“ vyjádřil se Polyccio k tragédii, která se o tomto víkendu stala. „Předvedli jsme svůj respekt k Luisovi, například tím, že si tři nejlepší jezdci na pódiu vzali připomínková trička a také tím, že jezdci jeli s Luisovým číslem. Při zasedání bezpečnostní komise jsme učinili několik důležitých rozhodnutí, čímž jsme světu ukázali, že se o své záležitosti staráme a že jsme jednotní. Luis bude navždy v našich myšlenkách a nejlepší způsob, jak si ho připomenout, je i nadále ukazovat svou lásku jako jedna velká rodina,“ uzavírá Espargaro.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz