MotoGP v Montmeló 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Na katalánském okruhu Montmeló nedaleko Barcelony se Andrea Doviziso dočkal své druhé letošní výhry. Spolu s ním se na podium podívali i Marc Márquez a Dani Pedrosa.
MotoGP v Montmeló 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 1. místo

Ital Dovi zvítězil letos již při svém domácím závodě v Mugellu a hned o týden později dokázal vyhrát i v Katalánsku. V celkovém pořadí šampionátu je druhý za Viňalesem, kterému se v Katalánsku nedařilo. Z Katalánského vítězství je Dovi trochu, překvapený, jak sám přiznal, ale už před startem věděl, že budou hodně konkurenceschopní, navíc měli všichni jezdci hodně potíže s přilnavostí a také bylo třeba od začátku hodně šetřit pneumatiky. „Byl to především strategický závod a my jsme byli dobří v poznávání limitů trati a pneumatik,“ prohlásil po závodě Dovi. „V závodě jsem dokázal být velmi rychlý, aniž bych musel příliš tlačit na pilu, když jsem se dostal za Pedrosu. To mi hodně pomohlo v závěrečných deseti kolech, když jsem ho předjel a následně jsem si vybudoval malý náskok na dvě Hondy. Můžu říct, že jsme dnes byli v opravdu vynikající formě!“ dodává Ital.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Marc Márquez během svého domácího víkendu několikrát upadl. V sobotu skončil na zemi čtyřikrát, z čehož dvakrát v kvalifikaci a v neděli upadl ve warm upu – jednou přímo na dráze a jednou v boxové uličce, kde zakopl o startér. V závodě už neupadl a dokončil na druhém místě. „S tím, jak dopadl tento víkend, mohu být nakonec spokojený, protože s čtyřmi pády v sobotu a s jedním z nedělního rána to pro mě bylo po psychické stránce poměrně náročné,“ hodnotí Márquez. „Každopádně mi tým pomohl znovu najít sebedůvěru v sebe samotného i v motorku. Před závodem jsem si řekl, že jsem ten stejný Marc jako loni a mým stylem je vždy pořádně bojovat a nikdy nic nevzdat, což někdy udělá ten důležitý rozdíl. Odstartoval jsem tedy s cílem zvítězit. Hned v úvodu jsem měl velké štěstí, když do mě narazil Petrucci, byl to naštěstí jen boční kontakt, protože jinak by to byla pohroma. Snažil jsem se udržovat klidnou mysl, předjel jsem Daniho a snažil jsem se vyvinout tlak na Doviho. Po pár kolech mi však došlo, že je to prostě Doviho den, takže jsem se smířil s druhým místem. Šampionát je dlouhý, nevíme tedy co dále očekávat. Musíme se tedy soustředit na sebe, udržet si potřebnou koncentraci a snažit se vždy odvádět maximum,“ sdělil po závodě Márquez.

MotoGP: Druhé vítězství v řadě za sebou si zajistil Dovi

MotoGP: Druhé vítězství v řadě za sebou si zajistil Dovi

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 3. místo

Márquezův kolega Pedrosa vyrážel do katalánského závodu jako první, ale v cíli se nakonec musel smířit se třetí pozicí. V průběžném pořadí šampionátu je čtvrtý. „S dneškem jsem spokojený, protože umístění na stupních vítězů je vždy pěkné, když přihlédneme k tomu, jak těžké je ho v MotoGP získat. Minulý týden jsme měli strašný závod, kdežto tady jsem vybojoval pole position a vystoupil jsem na podium před domácím publikem, což je skvělé,“ raduje se Pedrosa. „Abych byl upřímný, očekával jsem, že na tom budu o něco lépe, ale podmínky pro pneumatiky byly po celý víkend dost složité a ani v závodě nebyla přilnavost dobrá. Snažil jsem se držet v čele závodního pole, ale když mě Dovi na rovince předjel, viděl jsem, že se mu daří šetřit pneumatiky o něco víc než mně. Snažil jsem se o to po celou dobu, ale lépe už to zkrátka nešlo. Nakonec jsem si řekl, že nejdůležitější bude zůstat v sedle a vybojovat body. Pro závod jsme vybrali střední směs zadní pneumatiky. Ta už však byla v závěru hodně na limitu. Přesto si však myslím, že to byla lepší volba než volba obou tvrdých pneumatik. Nebylo to jednoduché, ale na pódium jsme se dostali,“ prohlásil v neděli Pedrosa.

Jorge Lorenzo (Ducati Team) – 4. místo

Lorenzo se sice chvíli objevil v čele katalánského závodu, ale následně se o několik míst propadl. Následně ztracené pozice získával zpět a nakonec si z Katalánska veze nepopulární „bramborovou“ medaili. „Druhé vítězství pro Ducati v řadě za sebou je dalším výborným výsledkem pro tým. Pro mě je to poprvé, co jsem dojel závod se ztrátou menší než deset vteřin za vítězem a navíc to bylo poprvé, co jsem vyrážel z první řady a byl jsem i pár kol ve vedení,“ popisuje Lorenzo. „Znamená to tedy, že se neustále zlepšujeme. V závodě byla škoda, že jsem od šestého kola na nějakou dobu přišel o své tempo. Několikrát mě soupeři předjeli při brzdění a uprostřed závodu jsem přišel o hodně času, když jsem měl horší tempo v porovnání s vedoucí skupinou. V závěru jsem dokázal získat několik pozic a dojel jsem závod na čtvrté pozici. Nyní je třeba pokračovat v práci a být konzistentnější v závodě,“ říká závodník z Mallorky.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

První pětici v Katalánsku uzavřel Francouz Johann Zarco, který jede svou první sezónu v královské kubatuře a zatím se mu daří. Už byl jednou i na podiu, jednou čtvrtý a třikrát pátý. „S výsledkem jsem spokojený, ale také jsem i unavený! Myslím, že všem dělalo problémy horko,“ domnívá se Zarco. „Trať měla při závodě málo přilnavosti a pneumatiky rychle odcházely. Zmíněná situace ovšem pro mě nebyla až tak zlá. Když se něco takového stane, zdá se, že jsem schopen mít lepší pocit než soupeři. Start ze čtrnáctého místa značí, že začátek závodu bude těžký. Musel jsem bojovat, navíc v takové situaci existuje relativně velké nebezpečí kolize s dalšími jezdci. Domníval jsem se, že by mohlo být možné dotáhnout se k vedoucí skupině, protože moc nepokročili. Nicméně jeli stejným tempem, takže po polovině závodu sice nezvyšovali náskok, ale stejně jsem se k nim nemohl dostat. V závěru skončil na zemi Petrucci. Lorenzo mě předjel a vybudoval si náskok a navíc přede mnou byl Jonas. Viděl jsem, že má potíže, tak jsem udržoval koncentraci, abych volil dobrou stopu. V posledním kole jsem na něho zaútočil. Výsledek je velmi dobrý. Přestože to byl náročný víkend, dnes jsme dopadli dobře, takže to je opravdu dobrá motivace pro další závody,“ doplnil Zarco.

Foto: Ducati

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

12:30 | Jorge Martin si při nehodě poranil ruku, kotník a hlavu. Musí do nemocnice na další vyšetření. odkaz
12:07 | Alex Márquez spadl v závěru třetího tréninku - upadl těsně před svým bratrem. odkaz
11:49 | Jorge Martin je dle posledních zpráv při vědomí a byl převezen do zdravotního střediska. odkaz
11:40 | Trénink MotoGP byl přerušen po nehodě Jorge Martina. odkaz
16. dubna | Ode dneška je možné žádat o vrácení peněz za nákup vstupenek na brněnskou Grand Prix. Více informací zde: odkaz