MotoGP v Motegi 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Po závodě v Japonsku je již rozhodnuto o šampionovi MotoGP pro rok 2016. Je jím Marc Márquez, který v Japonsku zvítězil. Ani jeden z jezdců Yamahy nedojel do cíle.
MotoGP v Motegi 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Šance Marca Márqueze na zajištění si titulu již po závodě v Japonsku se původně jevily spíše jen jako teoretické. Španěl totiž potřeboval vyhrát a zároveň musel být Valentino Rossi patnáctý nebo horší a současně také Jorge Lorenzo musel být mimo podium. Nejprve upadl Valentino Rossi, ale to ještě Márquezovi titul nezaručovalo, protože Lorenzo v té době držel místo na provizorních stupních vítězů, jenže následně upadl i Lorenzo, Márquez vedl, takže bylo jisté, že pokud Márquez vedení udrží, už bude šampionem a to se i stalo. Márquez zvítězil, ani jeden z jezdců Yamahy nedojel a Márquez už má jistý titul. Jedná se o jeho třetí titul v královské kubatuře, včetně nižších tříd je to už pátý titul tohoto teprve třiadvacetiletého jezdce. Márquez se tak stal nejmladším pětinásobným šampionem. „Neuvěřitelné!“ tak zhodnotil Márquez nedělní dění v Japonsku. „Před závodem jsem v žádném případě nemyslel, že bych mohl být šampionem už dnes a také jsem k tomuto tématu řekl, že to není možné. Nicméně když jsem zjistil, že Rossi upadl a nepokračuje, rozhodl jsem se jet o vítězství v závodě. Snažil jsem se jet co nejlépe. A pak v době, kdy do cíle závodu zbývala tři kola, jsem si přečetl, že už nepokračuje ani Lorenzo. V tom kole jsem pak chyboval snad ve čtyřech nebo pěti zatáčkách, bylo opravdu velmi složité udržet potřebnou koncentraci! Jsem moc šťastný, protože tento titul je velmi speciální vzhledem k množství nehod a také z toho důvodu, že jsem ho získal v Motegi, tedy v domácím prostředí Hondy. Honda letos velmi tvrdě pracovala a výsledky se projevily například na této dráze, kde jsme dříve mívali hodně problémů. I já jsem se během sezony zlepšil. Naučil jsem se napříkladl, jak nejlépe využít přední pneumatiku Michelin. Byl to náročný rok, ale zároveň i skvělý. Je to výborné pro můj tým a pochopitelně nemůžu zapomenout ani na svou babičku, která letos zemřela a měla by z tohoto titulu určitě velkou radost. Teď už si můžeme užívat a odjet poslední tři závody víc v takovém tom „Márquezovském“ stylu,“ dodává čerstvý šampion letošního ročníku MotoGP.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 2. místo

Dovimu se v Motegi podařil start, ale následně ztratil několik pozic a propadl se na páté místo. O něco později předjel Aleixe Espargara. Valentino Rossi upadl a v závěru upadl i Lorenzo. Viňalese za sebou Dovi dokázal udržet a raduje se tak z druhého místa. „Byl to opravdu velmi náročný závod. Vystartoval jsem celkem dobře, ale v první zatáčce mě zavřel Valentino, takže jsem přišel o několik pozic a hlavně o kontakt s vedoucí skupinou,“ popisuje Dovi. „Zůstal jsem však v klidu a kolo za kolem jsem se přibližoval Lorenzovi. Nechtěl jsem příliš riskovat, ale téměř jsem ho dohnal, ale on zrovna trochu chyboval a upadl. Jsem velmi spokojený s pocitem, který jsem měl na motorce. Těší mě i to, jak jsem situaci zvládl. Nechtěl jsem jít příliš do rizika, protože upadnout bylo velmi snadné. Dokázal jsem však být po celý závod konstantní, mít dobré tempo a vybojovat důležitý výsledek pro sebe i pro Ducati. Tento víkend jsme odvedli dobrou práci a potvrdili jsme, že máme dobrý základ, na němž můžeme nadále pracovat, abychom zlepšili některé aspekty motorky,“ řekl po závodě Ital.

Maverick Viňales (Team Suzuki Ecstar) – 3. místo

Mladý Španěl Maverick Viňales se v Japonsku dokázal propracovat na stupně vítězů. Jedná se o Viňalesovo třetí podium v královské kubatuře. V závodě dojel třetí, což je pro jezdce dobrá oslava 100. závodu v Grand Prix. „Z umístění na stupních vítězů mám rozhodně radost,“ sdělil po závodě Viňales. „Je to výsledek dvou hlavních bodů. Jednak se týmu podařilo od včerejška zlepšit motorku a dali mi stroj, na němž jsem se cítil mnohem lépe než v sobotu. To zároveň znamená, že máme velký potenciál k dalšímu zrychlení. A tím druhým bodem je skutečnost, že jsem jel závod hlavou. Start sice nebyl ideální, ale udržel jsem se v klidu a zbytečně jsem nenamáhal pneumatiky, aby mi pro závěr závodu zůstal nějaký výkon navíc. To mi pak umožnilo jezdit konzistentně, udržet výkon až do cíle závodu a dojet třetí. Hezky jsem zabojoval s Aleixem. Když se mi ho však konečně podařilo předjet, bylo už příliš pozdě na pomýšlení na druhé místo. Přesto však toto pódium vyvolává velké emoce vzhledem k tomu, že jsem ho získal před všemi domácími fanoušky a kolegy z továrny Suzuki,“ uzavírá své vyprávění o nedělním závodě.

MotoGP: Márquez se raduje nejen z japonské výhry, ale i z titulu

MotoGP: Márquez se raduje nejen z japonské výhry, ale i z titulu


Aleix Espargaro (Team Suzuki Ecstar) – 4. místo

Aleix Espargaro si v Motegi zajistil nejlepší výsledek dosavadního průběhu letošní sezóny, když cílem závodu projel jako čtvrtý. Zcela spokojený ovšem není, svého kolegu Viňalese  za sebou neudržel, od závodu očekával víc. „Z konečného výsledku jsem zklamaný, protože jsem měl trochu větší očekávání, ale nakonec byl celý víkend velmi pozitivní,“ vyjádřil své smíšené pocity Espargaro. „Odvedli jsme výbornou práci a konečně je vidět zlepšení, na které jsem čekal. Bylo to letos poprvé, co se mi podařilo zůstat v blízkosti čela závodu a bojovat o pódium, takže je škoda, že jsem se tam nakonec nedostal. Dělal jsem všechno, co jsem mohl, ale nakonec jsem se musel smířit se čtvrtým místem. Jedná se o můj nejlepší výsledek sezóny, jsem na to tedy hrdý. Je dobré, že příští závod bude hned příští víkend, zůstaneme soustředění a pokusíme se pokračovat pozitivně,“ věří starší z bratrů Espargarových.

Cal Crutchlow (LCR Honda) – 5. místo

Britský jezdec Crutchlow má nyní dobré období. V posledních sedmi závodech se pětkrát objevil v první pětici, z čehož třikrát na podiu. Nyní v Japonsku byl opět nejlepším jezdcem satelitního týmu- Do cíle dojel pátý a v průběžném pořadí je sedmý. „Dnešní umístění je dobré pro mě i pro tým, ale uprostřed závodu jsem chyboval. Zvolil jsem tvrdou přední pneumatiku. Věřil jsem, že je to správná volba, ale na začátku závodu s ní bylo opravdu těžké jet rychle, takže jsem čekal a snažil se odvádět dobrou práci až do konce. Věřím, že se mi mohlo zadařit, ale měl jsem výlet mimo trať a to mou situaci zkomplikovalo. V tom kole jsem přišel zhruba o osm nebo devět vteřin. Byla to moje vlastní chyba, ale podařilo se mi nespadnout, když jsem projížděl kačírkem, což je nejdůležitější. Přesto se nám podařilo dojet na dobré pozici, ale evidentně jsme trochu zklamaní, protože jsme dnes měli na boj o stupně vítězů. Tým odvedl výbornou práci a další výsledek v Top5 je důležitý pro zbytek sezóny,“ řekl po závodě Crutchlow.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

11:25 | Johann Zarco dnes slaví 28 let.
15. července | Pol Espargaro, Alex Rins a Jack Miller upadli hned po startu: odkaz
15. července | Alonso Lopez musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz
15. července | Aleix Espargaro dnes nepojede z důvodu poranění hrudníku. odkaz
15. července | Do zdravotního střediska musel po své nehodě i Fabio Quartararo. odkaz

Harmonogram

GP České republiky, Brno
Pátek 3. srpna
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 4. srpna
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 5. srpna    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00