MotoGP v Motegi 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

V Japonsku zahájili jezdci sérii tří zámořských závodů. Počasí jim nepřálo. Pršelo po všechny tři dny a mnohdy i vydatně. Po boji s Márquezem nakonec vítězí Dovi. Márquez dojel druhý. Třetí skončil Danilo Petrucci
MotoGP v Motegi 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 1. místo

Dovi musel v japonském závodě hodně bojovat s Márquezem, ale nakonec se mu podařilo Španěla překonat a trochu stáhnout jeho bodový náskok v čele šampionátu. Nyní Dovi ztrácí jedenáct bodů. „Byl to těžký závod, protože v úvodu nebyla moc velká přilnavost,“ hodnotí Ital. „Neměl jsem moc dobrý cit s motorkou, ale nemínil jsem se vzdát ani v době, kdy jsem ztrácel půdu pod nohama,“ pokračuje. „Marc jel hodně rychle a zkoušel to až do konce. Našel jsem místa, kde jsem byl schopen předjíždět a on v posledním kole trošku chyboval, což mi umožnilo se k němu přiblížit a předjet ho v jedenácté zatáčce. Věděl jsem, že v posledních dvou zatáčkách bude hodně útočit, ale byl jsem na to připraven. Zavřel jsem mu dveře, takže musel být delší, aby mě předjel. Vítězství zde bylo pro mě extrémně důležité a jsem velmi šťastný z pozice týmu i z hlediska šampionátu,“ dodává Dovi.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Márquez zvítězil v Misanu a Aragonii. V Japonsku bojoval až do úplného konce s Doviziosem, ale nakonec se musel smířit s druhým místem. V celkovém pořadí však nadále drží první místo s náskokem jedenácti bodů. Ve hře je ještě 75 bodů. „Pochopitelně jsem se snažil bojovat až do konce a dělal jsem maximum až do poslední zatáčky. Byl to úžasný závod mezi dvěma jezdci, kteří bojují o vítězství v šampionátu,“ říká Márquez. „Na dráze bylo hodně vody a z nějakého důvodu mi to dělalo větší potíže, než jsem původně myslel. Snažil jsem se maximálně, ale Andrea byl v průběhu celého závodu hodně rychlý. Při nájezdu do posledního kola jsem si byl vědom svého menšího náskoku, ale pak jsem v osmé zatáčce trochu chyboval, no… vlastně celkem dost, protože mě kvůli tomu dokázal dojet. Jakmile mě předjel, byl hodně silný na brzdách a já jsem nebyl schopen na to reagovat. V poslední zatáčce jsem ho zkusil předejet, ale už se mi to nepodařilo. Jel skvělý závod a zvítězil, přesto jsem však s výsledkem spokojený, protože jsem čekal, že tu bude rychlý,“ uzavírá úřadující šampion.

Danilo Petrucci (Octo Pramac Racing) – 3. místo

Ital Petrucci vystoupil naposledy na stupně vítězů v Misanu a nyní v Japonsku přidal další. Letos už je to Petrucciho čtvrté umístění na „bedně“. „Byl to opravdu mimořádný závod. Po Mugellu jsem získal další stupně vítězů, z nichž mám ještě větší radost,“ prozradil Petrucci. „Snažil jsem se hodně tlačit na pilu už na začátku. Když jsem jel vpředu a viděl jsem svůj náskok, myslel jsem, že bych to mohl vydržet až do konce a vyhrát svůj první závod. Dovi s Marcem však byli rychlejší. Nylo zajímavé sledovat jejich souboj. Cítil jsem, že už jsem hodně blízko a budu to zkoušet znovu v posledních třech závodech. Rád bych poděkoval týmu za výborně odvedenou práci. Pro nás je to skvělý okamžik,“ sdělil Petrucci.

MotoGP: Po boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po boji s Márquezem vítězí Dovi

Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar) – 4. místo

Petrucciho krajan Iannone nemá letos zrovna jednoduchý rok. Po přestupu na Suzuki nezajíždí výsledky podle svých očekávání. Letos se (zatím) ani jednou nedostal na stupně vítězů. V Japonsku dojel čtvrtý, což je jeho nejlepší letošní umístění. „Konečně jsem se dočkal závodu, který jsem si užil. Hodnotím jej pozitivně. Start se mi povedl a dokázal jsem si udržet konzistentní tempo. Mám radost z vylepšení, které jsme udělali v době mezi warm upem a závodem a které nám umožnilo získat konzistenci. Je pozitivní i to, že jsme mohli mít tak dobrý závod právě tady v Japonsku. Je to dobré znamení po problémech, které jsme letos měli. Musíme pokračovat v práci a v zlepšování se. V porovnání se začátkem sezóny už víme, kde je možné se zlepšit. Chci poděkovat celé společnosti Suzuki za úsilí, které vložila do tohoto projektu a také děkuji celému týmu Suzuki Ecstar. Nikdy se nevzdávali a stále mi věřili,“ říká Iannone.

Alex Rins (Team Suzuki Ecstar) – 5. místo

Rins jede svůj první rok v královské kubatuře. V úvodu roku hodně bojoval se zraněními. Nyní v Japonsku zajel svůj dosavadní nejlepší výsledek v MotoGP, tím je páté místo. „Myslím, že to byl doposud nejlepší víkend roku,“ hodnotí mladý Španěl. „Výsledek je skvělý a motorka byla po celý deštivý víkend opravdu dobrá. Závod hodnotím velmi pozitivně. Startoval jsem trochu vzadu, kvůli někomu jsem musel jet v první zatáčce poměrně ze široka a přišel jsem o více pozic, klesl jsem na 15. příčku. Nějaký čas mi zabralo, než jsem v závodě znovu získal svou pozici, ale nakonec jsem to dokázal a dojel jsem pátý, takže jsem velmi spokojený. Zbrzdil jsem se nějakou dobu za Zarcem, ale podmínky na trati nebyly jednoduché. Můžu říct, že jsem se dnes naučil hodně věcí a nyní jedeme do Austrálie s větším optimismem,“ dodal Rins.

Foto: Repsol