MotoGP v Mugellu: Ohlasy prvních pěti v cíli

Ital Danilo Petrucci se v Itálii na stroji italské značky dočkal svého prvního vítězství v MotoGP. Jako druhý dojel do cíle Marc Márquez. Na podium vystoupil i Andrea Dovizioso.

Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati) – 1. místo

Ital Danilo Petrucci se v neděli dočkal svého prvního vítězství v MotoGP, navíc to bylo před domácím publikem a na stroji italské značky. „Moc jsem tu chtěl vyhrát. Ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že vedoucí skupina nemá příliš vysoké tempo a já jejich tempo dokážu držet, řekl jsem si, že teď je ten správný čas na útok,“ vypráví Petrucci. „Snažil jsem se držet během celého závodu v čele, abych se jednak vyhýbal možným soubojům, při nichž bych mohl přijít klidně i o několik pozic a hlavně také, abych šetřil energie a pneumatiky pro závěrečnou fázi závodu. V posledním kole jsem se bál, jak s pořadím může zamíchat slipstream. Byl jsem však dost silný na brzdách, mezi Andreou a Marcem jsem si našel nějaké místo, vrátil jsem se tak do vedení závodu a pak už jsem až do šachovnicového praporku dělal maximum, co jsem mohl. Rád bych tohle vítězství věnoval Andreovi, který se mi přes zimu hodně věnoval a dal mi několik skvělých rad. Nyní bych mu rád pomohl v boji o mistrovský titul,“ dodal Ital.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Před dvěma týdny v Le Mans vyhrál Marc Márquez závod v MotoGP a jeho bratr Alex kraloval závodu třídy Moto2. Nyní v Mugellu už bratři Márquezovi tento úspěch nezopakovali. Alex sice opět vyhrál v Moto2, ale Marc v MotoGP těsně nestačil na Petrucciho. Nicméně s druhým místem nemusí být Marc Márquez nijak výrazně nespokojený, protože díky tomuto umístění dokázal navýšit své vedení v průběžném hodnocení šampionátu. „V dnešním závodě šlo hlavně o bránění si své pozice,“ řekl po závodě úřadující šampion. „Tento okruh sice nepatří mezi okruhy, na nichž se nám daří, ale dělali jsme, co jsme mohli. Celou dobu jsem se snažil zůstat v klidu a vyčkával jsem na závěrečná kola, v nichž jsem se chystal zaútočit. V závěru jsem sice zaútočit dokázal, ale v první zatáčce jsem pak byl dlouhý, kvůli čemuž mě oba jezdci Ducati předjeli. Petrucci jel skvěle, gratuluji mu k vítězství. Jako cíl jsem si kladl dojet před Doviziosem a Rinsem, což se povedlo, takže jsem spokojený. Rád bych také pogratuloval svému bratrovi Alexovi, který zde odjel opravdu skvělý závod. A jako vždycky děkuji týmu Repsol Honda za skvělou práci, díky níž jsem dnes mohl bojovat o vítězství,“ dodal Márquez.

Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) – 3. místo

Kromě Petrucciho a Márqueze v Mugellu vystoupil na podium také Andrea Dovizioso. Na podiu tedy stáli stejní jezdci jako před dvěma týdny v Le Mans, jen si proházeli pořadí. „Byl to vzrušující závod, ale to vlastně tak v Mugellu bývá,“ zhodnotil Dovi. „O výhru se zase bojovalo až do úplného konce. Start se mi velmi povedl a po celý závod jsem se dokázal držet v nejlepší trojce. Měl jsem v plánu, že bych se v úvodu posledního kola dostal na první místo, ale ve snaze vyhnout se kontaktu s jiným jezdcem jsem musel zvednout motorku dříve, než jsem původně chtěl, takže jsem se propadl a navíc jsem tím přišel i o body, což mě docela mrzí, ale na druhou stranu mám velkou radost z Danila, vítězství si opravdu zasloužil. Sice by pro mě bylo lepší dojet první nebo druhý, ale Márquez byl prostě i zde v Mugellu hodně rychlý. My jsme tu navíc během víkendu řešili nějaké menší problémy, přesto jsme však dokázali držet kontakt s nejrychlejšími jezdci. Každopádně však od sebe očekáváme ještě víc, musíme tedy zapracovat na zlepšení,“ řekl dále Dovi.

MotoGP: Petrucci slaví před domácím publikem své první vítězství

MotoGP: Petrucci slaví před domácím publikem své první vítězství

Alex Rins (Team Suzuki Ecstar) – 4. místo

Alex Rins se opět po nepovedené kvalifikaci dokázal dostat vpřed. Až do samotného závěru se držel v boji o pódium, ale nakonec se musel smířit se čtvrtým místem. „Nemyslím si, že bych mohl získat lepší výsledek, kdybych startoval z lepší pozice,“ prozradil Rins. „V prvním kole jsem sice získal hodně míst, ale na rovince jsem ztrácel hodně času. Věděli jsme, že tahle rovinka bude pro nás složitou částí trati a je to trochu škoda. Já jsem však udělal maximum, opravdu dost jsem na to tlačil a snažil jsem se dostat před Doviziosa v poslední zatáčce, ale on měl prostě o něco více trakce než já. Každopádně jsem s tímto čtvrtým místem spokojen, je to důležité pro šampionát,“ dodal Španěl.

Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) – 5. místo

Letos v Mugellu si Japonec Takaaki Nakagami vyjel své zatím nejlepší umístění v MotoGP. Dosud byl nejlépe šestý loni ve Valencii. Nyní v Mugellu si tedy o jedno místo polepšil. Navíc se může těšit z toho, že byl v tomto závodě nejlepším jezdcem soukromého týmu. „Byl to úžasný den a úžasný závod,“ radoval se Nakagami. „Od začátku jsem byl opravdu silný. Vím, že úvod závodu bývá mou slabou stránkou. Ve všech závodech jsem po několika kolech přišel o pozice a pak jsem se zlepšoval až uprostřed a na konci závodu. Ale tentokrát jsem byl opravdu silný už na začátku závodu a snažil jsem se udržet si pozici. V závěru jsem věděl, že Vinales hodně tvrdě tlačí na pilu, ale nevzdal jsem se a tvrdě jsem bojoval. Je to můj nejlepší výsledek, navíc jsem byl druhým nejlepším jezdcem s Hondou a páté místo je prostě úžasné. Nečekal jsem to, byl to pro mě fantastický víkend. Rád bych poděkoval týmu, který během celého víkendu opravdu odváděl výbornou práci, motorka fungovala opravdu dobře, “ uzavřel Japonec.

Foto: Ducati

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře