MotoGP v Sepangu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

V Malajsii před závodem královské kubatury zapršelo, takže závod se jel na mokrém povrchu. Z výhry se raduje Andrea Dovizioso. Márquez dojel čtvrtý, což mu na zisk titulu nestačilo. Rozhodne se až ve Valencii.
MotoGP v Sepangu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 1. místo

Dovimu se příliš nepovedl závod v Austrálii, kde dojel až třináctý. V Malajsii ovšem zvítězil a stále má ještě šanci na zisk titulu. Šance je sice spíš jen teoretická, ale stát se může cokoliv. „Víkend byl perfektní,“ zhodnotil Dovi. „Měli jsme rychlost v každé z jízd a za všech podmínek a v závodě se nám v dešti také dařilo. Tady v Sepangu jsme já a Jorge měli opravdu velkou výhodu v naší motorce, protože Desmosedici byla hodně rychlá a podařilo se nám vše výborně zvládnout navzdory podmínkám a nízké přilnavosti. Jsem velmi rád, že jsem zvítězil a udržel své naděje na titul. A to i přesto, že je mi jasné, že ve Valencii to bude opravdu hodně těžké, navíc Márquez tam bývá velmi silný. Do Španělska každopádně zamíříme s potřebnou jistotou a zkusíme zvítězit i tam,“ slibuje Ital.

Jorge Lorenzo (Ducati Team) – 2. místo

Závodník z Mallorky delší dobu vedl a byl blízko své první výhře s Ducati. V jedné chvíli ovšem měl problém, málem upadl a dostal se před něj Dovi. „Závod byl skvělý. Ukázal se pokrok, který jsme tu v průběhu víkendu udělali,“ oznámil závodník z Mallorky. „Na motorce jsem se cítil v klidu. Ačkoliv bych upřednostnil závod na suchu, tak, jakmile jsem viděl, že prší, přizpůsobil jsem se tomu a snažil jsem se soustředit na to, abych se vyhnul chybě, jakou jsem například udělal v Misanu. Velmi jsem tlačil na pilu, ale v posledních kolech už jsem měl docela potíž s pneumatikami, zejména pak s předkem, z čehož vyplynulo několik opravdu děsivých momentů. Nebylo by rozhodně  vůbec vhodné udělat v tuto chvíli  něco hloupého, a když jsem málem spadl v patnácté zatáčce a Andrea mě předjel, uvědomil jsem si, že nemůžu bojovat o vítězství. Vím moc dobře jak důležitý je mistrovský titul pro Ducati. Dovizioso měl skvělou sezonu a zaslouží si bojovat o titul až do úplného konce. Během víkendu byl Andrea vždy velmi rychlý a jsem moc rád za celý tým, že jsme získali první dvě místa na stupních vítězů, protože to značí, že odvádíme dobrou práci,“ dodává Lorenzo.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 3. místo

Zarco je nejlepším nováčkem letošního roku. V celkovém pořadí šampionátu je šestý. V Malajsii Francouz vybojoval své druhé podium v královské kubatuře. To první získal doma ve Francii. „Závod byl úžasný a jsem moc rád, že jsem získal další umístění na stupních vítězů,“ prohlásil Francouz. „Trochu jsem se obával jízdy na vodě, protože když v pátek pršelo, neměl jsem tu správnou rychlost v porovnání s Márquezem a Doviziosem. Dnes jsem zvolil měkkou pneumatiku, abych získal potřebnou jistotu, nicméně časy nebyly v průběhu závodu nijak zvlášť skvělé, přesto však byly dostačující k tomu, abych nějakou dobu vedl a vybudoval si náskok. Byl to výborný způsob jak zahájit Velkou cenu. A ačkoliv jsem cítil, že bych už nebyl víc schopen tlačit na pilu, zůstával jsem první. Pak mě ovšem překonali oba jezdci Ducati a já jsem pomýšlel na to, že bych s nimi bojoval. Nakonec jsem však hodně ztratil při zrychlování, takže jsem se musel hodně snažit na brzdách, abych získal zpět, co jsem ztratil. Jenže tento způsob byl docela riskantní. Dvakrát jsem při tom dokonce ztratil zadní část. Nebyl jsem si jistý co dělat, každopádně jsem se domníval, že dráha začne osychat a doženu je, jenže jsem jel na limitu. V posledních třech kolech jsem kroužil sám, takže jsem se už soustředil na vlastní pozici a výsledek byl už tak dobrý, takže jsem raději zvolil jistotu a užíval jsem si to!“ sdělil po závodě Zarco.

MotoGP: Dovi vítězí a drží naděje na titul

MotoGP: Dovi vítězí a drží naděje na titul

Marc Márquez (Repsol Hoda Team) – 4. místo

Márquez dokončil závod v Malajsii mimo podium – konkrétně na čtvrté pozici a vzhledem k tomu, že jeho soupeř v boji o titul – Andrea Dovizioso – zvítězil, není ještě o titulu rozhodnuto. Rozhodne se až ve Valencii. Márquezova šance na titul je ovšem velká. „Z hlediska šampionátu to byl ten nejtěžší závod, jaký jsme mohli mít, protože pršelo a trať byla velice kluzká,“ vypráví úřadující šampion. „Start se mi každopádně podařil. V úvodu jsem se hodně snažil tlačit na pilu, protože jsem nechtěl být uprostřed skupiny. Potom jsem se snažil hledat dobrý pocit a tempo, ale viděl jsem, že obě Ducati jsou velmi rychlé, takže jsem se rozhodl příliš neriskovat, zůstat v klidu a vybojovat dobré body pro šampionát. Přemýšlel jsem o tom, že bych se mohl pokusit dohnat Zarca, ale nechtěl jsem neúměrně riskovat jen kvůli tomu, abych měl náskok 24 bodů místo 21. Toto nebyl závod na to vyhrát titul, ale spíš přiblížit se k němu. Jsem spokojený, protože po náročném víkendu na dráze, na níž jsme vždy měli problémy, se nám podařilo dojet na čtvrtém místě. Samozřejmě musíme zůstat soustředění, tento týden dobře trénovat a pracovat, abychom byli v neděli ve Valencii ve stoprocentní formě, nesmíme se příliš nechali ukolébat náskokem, který máme. Dnes jsme vyhráli titul konstruktéra, a to je první krok!“ říká Márquez.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Španěl se sice do závodu vydával z první pozice, ale na mokrém povrchu nakonec nestačil ani na podium. Do cíle dojel jako pátý. „Celkově jsem s výsledkem spokojený. Rád bych poděkoval týmu za motorku, která mi umožnila být konkurenceschopný,“ řekl po závodě Pedrosa. „Samozřejmě po zisku pole position by očekávání mohla být vysoká, pokud by ovšem bylo sucho. Když jsem zjistil, že začíná pršet, pomyslel jsem si, že se možná z prvního propadneme na poslední. Nakonec jsme však změnili nastavení, zkusili jsme něco, co jsme nikdy před tím nezkusili. Snažili jsme se tím získat větší zadní přilnavost a ono to zafungovalo! To a výběr měkké zadní pneumatiky mi dodalo důvěru. Pocit tedy nebyl úplně ideální, protože pneumatika na rovinkách prokluzovala, ale aspoň jsem měl přilnavost na hraně a mohl jsem jít do náklonu. Přišli jsme na něco, co by do budoucna mohlo být pro techniky užitečné. Můžeme tedy být spokojení. Dnes Honda získala titul konstruktéra, což je důležité. Je to další titul pro společnost a já mám z toho radost,“ uzavírá Španěl.

Foto: Ducati

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

26. června | Jezdci Aprilie dnes slavili. Viňales se poprvé od svého přestupu k Aprilii dostal na podium a Espargaro navzdory kolizi s Quartararem dojel čtvrtý. odkaz
26. června | Quartararo se byl po závodě omluvit Espargarovi... odkaz
26. června | Bagnaia slaví vítězství a Bezzecchi se dnes poprvé v kategorii MotoGP podíval na podium. odkaz
26. června | Dnešní podium v Assenu: odkaz
26. června | Fabio Quartararo dnes neměl dobrý den. V závodě upadl hned dvakrát. Po druhé nehodě už musel definitivně odstoupit. odkaz