MotoGP v Sepangu: Ohlasy prvních pěti v cíli

Závod v Sepangu ukončil sérii čtyř zámořských závodů. Pro výhru si přijel Marc Márquez. Na podium vystoupili i Alex Rins a Johann Zarco.
MotoGP v Sepangu: Ohlasy prvních pěti v cíli

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Dlouhou dobu sice vedl Valentino Rossi, ale ten nedlouho před koncem udělal chybu, upadl a vedení převzal Marc Márquez. Mladý Španěl už pak první místo udržel až do cíle a dojel si pro další výhru. „Byl to náročný závod, hlavně z toho důvodu, že jsem startoval ze sedmého místa. Start se mi nepovedl úplně ideálně, ale první kolo už bylo dobré, ale určitě ne nejlepší v mé kariéře,“ zhodnotil Márquez. „Krok za krokem jsem se posouval vpřed, až jsem se dostal na druhé místo. Viděl jsem, že Valentino vážně hodně tlačí na pilu. Když jsem se jej snažil dohnat, dostal jsem se až na své kvalifikační tempo! Při tom se mi ovšem přehřála zadní pneumatika a také předek se zahříval dost rychle, z čehož jsem neměl vůbec dobrý pocit. V dalším průběhu jsem se tedy pokoušel pneumatiky trochu zchladit, pak už jsem se na motorce cítil čím dál lépe. Viděl jsem, že se přibližuji Valentinovi a upřímně řečeno, dodávalo mi to ještě větší motivaci,“ pokračuje dále. „Bohužel on pak v první zatáčce chyboval, což je škoda, bylo by totiž zajímavé zjistit, jak by náš souboj dopadl. Každopádně, když spadl, uklidnil jsem se a zaměřil jsem se už jen na dojetí do cíle. Vyhráli jsme, což je nejlepší způsob, jak oslavit titul konstruktérů. Rád bych také pogratuloval Jorgemu Martinovi a Peccovi Bagnaiovi k zisku titulů. Oslavíme to společně ve Valencii,“ slibuje Márquez.

Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) – 2. místo

Ziskem druhého místa v Sepangu vyrovnal Alex Rins své dosavadní nejlepší umístění v královské kubatuře. „Jsem moc šťastný, protože jsme měli opravdu dobré tempo. Dokázal jsem snižovat rozdíly mezi mnou a dalšími jezdci, a navíc jsem je dokázal i předjíždět během závodu,“ sdělil Rins. „Dobré tempo jsem si udržel i do posledních kol, dokázal jsem totiž šetřit pneumatiky. V úvodu závodu jsem však dost ztratil, takže o to jsem to měl náročnější. Pracovali jsme velmi tvrdě, přišli jsme na pár důležitých věcí a poučili jsme se do příštího roku. Moc se těším do Valencie, obzvlášť teď, když mám na motorce dobrý pocit. Suzuki si zaslouží zakončit sezónu co nejvýše,“ pravil Rins.

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 3. místo

V kvalifikaci zajel Zarco druhý nejlepší čas. Poté, co byl penalizován Marc Márquez, se Zarco posunul o místo výše a do závodu se vydal jako první. V cíli nakonec slavil třetí místo. „Jsem docela šťastný, byl to skvělý závod, ale také docela náročný, ale to už tak v Malajsii bývá. V závěru jsem byl unavený,“ přiznal Francouz. „Myslím, že klíčem k zisku podia byl začátek závodu. Pomýšlel jsem na to, že bych předjel Valentina, ale on byl rychlejší, takže pro mě bylo výhodnější držet se spíš za ním. Mohl jsem poodjet, ale udělal jsem chybu, čehož využil Marc k předjetí. Pokusil jsem se udržet se za ním, neměl moc velký náskok, ale dokázal si držet tempo. Když pak Valentino havaroval, dostal jsem se na druhé místo. Věřil jsem, že to do konce závodu zvládnu, jenže pak se ke mně přiblížil Alex Rins, který byl rychlejší než já. Přestože se mi dařilo dobře kontrolovat závod a pokoušel jsem se v úplném závěru zabrat, nebyl jsem dostatečně rychlý na to, abych mezeru mezi námi udržel. V posledním kole se dostal přede mě. Snažil jsem se ho předjet zpátky, ale přilnavost zadní pneumatiky už byla na špatné úrovni. Každopádně, třetí místo je dobré umístění,“ uzavřel Zarco.

MotoGP: Po Rossiho pádu nakonec vítězí Márquez

MotoGP: Po Rossiho pádu nakonec vítězí Márquez

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

V Austrálii si Viňales vyjel první výhru letošního roku. V Malajsii mu nevyšla kvalifikace. Skončil jako jedenáctý. V závodě se pak musel smířit s nepopulární bramborovou medailí. „Již včera jsem řekl, že jsme závod prohráli v kvalifikaci. Dnes ráno jsem opět jel na mokru a obsadil jsem první místo. V MotoGP je to aktuálně hrozně těsné, takže je nezbytné startovat na čele. I pneumatiky jsou pak na tom hůře, když se člověk probojovává zezadu,“ řekl Viňales. „Nebyl jsem nijak daleko od stupňů vítězů, ale čtyři kola před koncem už na tom byly pneumatiky hodně špatně a já jsem s tím už nemohl nic udělat. Tým o tomto víkendu odvedl velmi dobrou práci, dali mi opravdu dobrou motorku. Pokud bych startoval zepředu, myslím, že bych bojoval o vítězství, ale jsem opravdu spokojený, že na třech rozdílných tratích jsem bojoval vepředu. Myslím, že ještě máme dost co vylepšovat, ale situace je teď lepší a my dokážeme být konzistentnější. Myslím, že Valencie nám bude sedět, hodí se pro můj styl jízdy, takže uvidíme,“ dodává Viňales.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Pedrosa, který už má před sebou pouze jeden závod v roli jezdce MotoGP, dojel v Malajsii do cíle jako pátý. „Dost jsem se soustředil na start, protože jsem jel dost zezadu. Samotný start ale nebyl ideální. Potom jsem však dokázal v první zatáčce vybojovat několik míst,“ vypráví Pedrosa. „Pak jsem ovšem bohužel něco ztratil. Každopádně na začátku závodu jsem měl dost dobrý pocit a byl jsem schopen držet se blízko čela závodu. Na druhou stranu v závěru už mě trápila přilnavost, takže mě předjeli Rins a Viñales. Celkově to však byl trochu lepší závod než obyčejně. Rád bych pogratuloval Martínovi k titulu. Dokázal překonat různé obtíže, zranění a další věci, a navíc dnes jel opravdu hodně dobře. Tento výsledek si opravdu zcela zaslouží,“ uzavřel Pedrosa. 

Foto: Suzuki

15. května | Bastianini vítězí potřetí v letošní sezóně. odkaz
15. května | Závod Moto3 bude restartován a zkrácen na 14 kol. Jezdci se na startu seřadí dle původních pozic z kvalifikace.
15. května | Závod Moto3 je přerušen. v Le Mans začalo pršet. odkaz
14. května | Deniz Öncü měl dnes nepříjemný pád. Musel do zdravotního střediska na vyšetření, ale nakonec je v pořádku. odkaz
2. května | Server odkaz dnes přišel s informací, že Suzuki na konci letošního roku opustí MotoGP. Očekává se, že brzy by mělo být vydáno oficiální oznámení.