MotoGP v Silverstone 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

V pátek a v sobotu panovalo v Silverstone slunečné počasí. V neděli se však situace změnila a začalo pršet. Mokrý závod ovládl Valentino Rossi. Poprvé v kariéře se podíval na podium Danilo Petrucci, který dojel druhý. Třetí místo vybojoval Andrea Dovizioso.
MotoGP v Silverstone 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

V Brně přišel Valentino Rossi o vedení v šampionátu. Překonal jej jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, který tehdy zvítězil. Oba jezdci Yamahy měli stejný počet bodů, ale Lorenzo měl na kontě více výher, díky čemuž se posunul do vedení. Nyní se zase situace obrátila. Po výhře na mokré britské dráze se do čela průběžného pořadí vrátil Rossi. Na Lorenza má nyní náskok dvanáct bodů. V Británii bojoval Rossi o první místo s Márquezem, ale Márquez na mokré trati upadl a musel odstoupit. Od té chvíle už Rossiho na první pozici nikdo neohrožoval a Ital si tak dojel pro čtvrté vítězství letošní sezóny. „Jsem velmi šťastný a také jsem pyšný na toto vítězství. Je to fantastický pocit! Myslím, že poslední mokrý závod, který jsem vyhrál, byl tak někdy před deseti lety,“ prohlásil nadšený Valentino. „Ráno jsem se probudil s dobrým pocitem. Můj tým odvedl skvělou práci a motorka byla fantastická od prvního kola warm upu. Cítil jsem se skvěle a na motorce jsem se začal cítit mnohem lépe, takže jsem věděl, že bych mohl být v závodě konkurenceschopný. Hodně jsem bojoval s Marcem, což bylo dost náročné. Snažil jsem se mu ujet, ale on pořád zůstával za mnou. Na velkoplošné obrazovce jsem pak viděl, že Marc havaroval, a také už jsem přestal slyšet zvuk jeho motorky, takže mi došlo, že se něco stalo. Po jeho pádu jsem zpomalil, protože jsem si myslel, že mám dostatečný náskok, ale ve skutečnosti Danilo nebyl až tak daleko, takže jsem znovu musel přitlačit na pilu, aby mě nedojel. Je to mé čtvrté vítězství sezony, takže jsem velmi šťastný, protože je to důležité pro šampionát. Dnes jsem byl hodně rychlý, cítil jsem velkou důvěru v motorku a je to fantastické vítězství na Silverstonu, kde jsem ještě nikdy předtím nevyhrál, takže dnes je to poprvé!“ uzavřel své vyprávění o vítězném závodě Rossi.

MotoGP: Mokrý britský závod ovládli Italové – Rossi vítězí

MotoGP: Mokrý britský závod ovládli Italové – Rossi vítězí

Danilo Petrucci (Octo Pramac Racing) – 2. místo

Ital Petrucci se vydával do britského závodu až z osmnácté pozice. Závod se však jel na mokré dráze, což si Danilo Petrucci přál. Nějakou dobu se pohyboval na třetí příčce, ale po pádu Marca Márqueze se dostal ještě o jedno místo výše. Jedná se o Petrucciho úplně první umístění na stupních vítězů. „Bylo to opravdu neuvěřitelný závod. Přál jsem si, aby pršelo, protože včera jsem pokazil kvalifikaci a do závodu jsem startoval až osmnáctý, což bylo složité,“ říkal po závodě spokojený Petrucci, který v té chvíli ani nemohl uvěřit tomu, že bojuje s Pedrosou a Lorenzem o přední místa. Jak sám říká, takovou situaci zná snad jenom z Playstationu. Dále Ital přiznává, že nevěděl, co má dělat. „Není jednoduché je předjet a to především proto, že jsou to Lorenzo a Pedrosa. Měl jsem obavy z Jorgeho, co udělá, pokud třeba společně spadneme! Bál jsem se jeho reakce, ne toho pádu. Snažil jsem se tedy udržet nějakou bezpečnou vzdálenost, ale nakonec to všechno dobře dopadlo. V okamžiku, kdy jsem si uvědomil, že bojuji o stupně vítězů, začal jsem se obávat pádu, protože na mokré dráze je to vždy nevyzpytatelné,“ pokračuje Petrucci. Po Márquezově pádu se začal Petrucci docela přibližovat Rossimu. „Už jsem byl z toho docela nesvůj, protože to u něj nebývá zvykem. Byla to zvláštní situace. Obyčejně ale, když s Valentinem trénujeme na jeho farmě, mívá pro takové situace vždy nějakou rezervu. V závěru už jsem nechtěl nic riskovat,“ dodává šťastný závodník, který se dle svých slov obával, že je to všechno jenom sen.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 3. místo

A třetím jezdcem na britských stupních vítězů byl také Ital – konkrétně Andrea Dovizioso na motocyklu Ducati. Dovi byl naposledy třetí ve Francii, v dalších šesti závodech pak dojel nejlépe šestý v Brně. Ve Velké Británii se tak po šesti závodech vrátil na stupně vítězů. Cesta k tomuto výsledku však pro Itala nebyla nijak snadná. „S třetím místem jsem velmi spokojený a moc rád bych poděkoval svému týmu, protože spolu velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom znovu byli konkurenceschopní. Dnešek nebyl snadný hned z několika důvodů,“ vypráví Dovi. „Startovali jsme ze čtvrté řady a hned v úvodu jsem málem havaroval, protože zadní pneumatika náhle ztratila přilnavost a já jsem se tak ocitl na konci závodního pole. Navzdory tomu se mi podařilo celkem rychle vybojovalt ztracené pozice zpět a dokonce jsem se dostal až na druhé místo. Byl to těžký závod, bojoval jsem s Petruccim, takže jsem rád, že to takhle dopadlo. V závěru závodu jsme až příliš riskovali, když jsme se navzájem předjížděli, ale nakonec jsem se soustředil na udržení třetího místa,“ popisuje dále svůj závod Dovi.

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Závodní z Mallorky se po vítězství v Brně dostal do vedení šampionátu, ale v Silverstone o něj opět přišel. Nyní se Jorge Lorenzo drží dvanáct bodů za svým týmovým kolegou. V britském mokrém závodě skončil Lorenzo pod stupni vítězů. „Start na hladkých pneumatikách přestavoval velmi nebezpečnou situaci, takže jsem byl rád, když déšť přidal a mohli jsme tak startovat na pneumatikách do deště. V prvních třech nebo čtyřech kolech jsem se cítil pohodlně a jezdil jsem dobře, ale ostatní jezdci začali postupem času jezdit rychleji než já. Valentino a Márquez mě předjeli a já jsem za nimi na třetí pozici každým kolem ztrácel hodně času. Oni totiž brzy nabrali lepší rychlost než já a já už jsem nedokázal udělat nic proto, abych je následoval,“ vyjádřil se Lorenzo. „Náhle, když jsem najížděl do šikany, jsem málem měl velkou nehodu s Espargarem, který tam udělal nepochopitelný manévr a je to vůbec zázrak, že jsem se udržel na motocyklu. Byl jsem vyděšený, ale naštěstí jsem zůstal na trati a snažil jsem se udržet si třetí pozici, ale Petrucci, Dovizioso a Pedrosa mě předjeli. Pak se mi dařilo postupně zrychlovat a zpátky jsem předjel Daniho. V posledních kolech jsem se dostal až k Doviziosovi, který udělal pár chyb, ale ochladilo se a začalo víc pršet. V tu chvíli jsem úplně přestal vidět, protože hledí se zamlžilo, takže jsem musel zpomalit, čímž jsem ztratil šanci na pódiové umístění, což je velká škoda. V dešti jsem zkrátka neměl takovou rychlost jako Valentino a Márquez,“ uzavírá Lorenzo.

MotoGP: Do britského závodu vyrazí z pole position Márquez

MotoGP: Do britského závodu vyrazí z pole position Márquez

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Dani Pedrosa dojel pátý v horkém brněnském závodě a tento výsledek zopakoval i v deštivém Silverstone. Se svým závodem Španěl moc spokojený není. „Abych byl upřímný, tak to dnes nebyl nejlepší den,“ zhodnotil Pedrosa. „V dešti jsem měl na motocyklu prostě divný pocit. Neměli jsme dostatečnou přilnavost a jízda byla celkem nevyzpytatelná. Hned na startu jsem chyboval, protože jsem se dobře neodlepil a pak už jsem vlastně nenašel potřebný rytmus. Snažil jsem se dělat maximum, ale pocit jsem stejně neměl dobrý. Z posledních několika výsledků jsem docela nešťastný. Zkusím na tom víc zapracovat hned v příštím závodu – v Misanu – a uvidíme, zda se nám podaří dostat výš než v posledních pár závodech,“ dodává nespokojený Pedrosa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

18:35 | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: Po dešti se jezdci na dráhu moc nehnali, nejrychlejší Dovi

MotoGP: Po dešti se jezdci na dráhu …

V závěru tréninku Moto3 začalo pršet, takže jezdci MotoGP měli v úvodu také mokrou dráhu a většina z nich moc nespěchala z boxů. Nejlepší časy nakonec zajeli Dovi, Viňales a Pedrosa.

11.  8.  2017 |
MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Marc Márquez

MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Mar…

V Rakousku je nyní sucho. Časy do první trojici v sobotu dopoledne zajeli Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

12.  8.  2017 |
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |