MotoGP: V sobotu dopoledne se na první místo vrátil Viňales

Maverick Viňales se při třetím (prodlouženém) tréninku vrátil na první pozici. Na druhé místo se posunul Marc Márquez. Nejlepší trojici doplnil další Španěl - Dani Pedrosa.

Kvůli včerejší tragické nehodě v Moto2 byla pozměněna konfigurace okruhu. Součástí trati tak nyní není původní zatáčka číslo 12, v níž právě k nehodě došlo. Použita byla část okruhu pro F1, kterou jezdci MotoGP před dvěma lety testovali při oficiálních testech. K jejímu použití pro závod však zatím nedošlo – až nyní. Aby si jezdci stačili zvyknout na novou konfiguraci okruhu, byly prodlouženy časy sobotních dopoledních tréninků. Jezdci královské kubatury tak mají za sebou celou hodinu příprav.

Změna konfigurace okruhu má za následek i další změnu. Obyčejně o přímém postupu do druhé části kvalifikace rozhodují časy z kombinace tří tréninků, ale vlivem změny trati došlo i ke změnám časů na kolo, proto se páteční tréninky nakonec nezapočítávají. O postupu tak rozhodl pouze třetí trénink.

Nejlepší čas zajel Maverick Viňales. Jeho nejlepší kolo mělo hodnotu 1:44,727. Pouhých 0,12 s na něj ztratil jeho krajan Marc Márquez na druhé příčce. I na třetím místě skončil domácí závodník – Dani Pedrosa se ztrátou 0,224 s na Viňalese.

Prvním nešpanělským závodníkem je Valentino Rossi na čtvrté pozici. Ital na svého budoucího týmového kolegu Viňalese ztratil 0,344 s. Pátým nejrychlejším byl domácí Pol Espargaro, který se jako poslední vešel do ztráty půl vteřiny na nejrychlejšího. Šestý Jorge Lorenzo již zaostal o 0,56 s.

Sedmý čas zaznamenal Scott Redding. V elitní desítce se objevili i Danilo Petrucci, Cal Crutchlow a Andrea Iannone. Deset nejrychlejších dnešního tréninku tedy postupuje přímo do druhé kvalifikace. O další dvě postupová místa musí v první kvalifikaci zabojovat například Dovizioso, Hernandez či Aleix Espargaro a další.

Na zemi skončili Marc Márquez a Bradley Smith. Oba jsou v pořádku.