MotoGP v Thajsku 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Thajsku 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jezdci o uplynulém víkendu absolvovali historicky první Grand Prix v Thajsku. Na podium se dostali Marc Márquez, Andrea Dovizioso a Maverick Viňales.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Po zisku vítězství v Aragonii přidal Márquez další výhru, když v Thajsku překonal Doviho. Márquez se tak pomalu blíží k zisku dalšího titulu. „Ze závodu mám samozřejmě obrovskou, opravdu obrovskou radost. Je to totiž poprvé, co jsem po takovém souboji Doviho porazil,“ radoval se Márquez. „Jeli jsme vyrovnaně. Měl jsem naplánováno, že zaútočím, získám náskok a ten si budu udržovat až do posledního kola. Dovi ovšem jel velmi dobře, já jsem navíc dost bojoval s přední pneumatikou, proto jsem tedy nemohl svůj plán uskutečnit. Snažil jsem se tedy aspoň maximálně šetřit gumy a držet se Doviho. Abych byl upřímný, při nájezdu do posledního kola jsem si, vzhledem k tomu, jak dopadly naše předchozí souboje v minulosti, nemyslel, že bych mohl zvítězit. Tentokrát se ovšem naše role prohodily - já jsem jel stylem Doviho a Dovi jel stylem Márqueze! A to zafungovalo - v posledním kole jsem se před něj na výjezdu dostal. Závodit před thajským publikem bylo super. Lidé fandili všem jezdcům stejně a vážně si tento sport vychutnávali, z čehož jsem měl celý víkend radost. Jsem jim velmi vděčný. Nyní mám v rukou první match ball. Japonský závod je pro Hondu hodně důležitý, jedná se o jejich domácí závod. Pokud to jen trochu půjde, uděláme maximum. Našim cílem stále zůstává titul,“ prohlásil po závodě v Thajsku Márquez.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 2. místo

Dovi dojel do cíle jako druhý i před dvěma týdny v Aragonii a druhý skončil i nyní v Thajsku. Druhý je i v průběžném hodnocení šampionátu, nicméně na Márqueze už ztrácí 77 bodů, což znamená, že už po Japonsku může být o titulu jasno. „Z druhého místa mám velkou radost, přestože jsem o výhru přišel v poslední zatáčce,“ zhodnotil Dovi. „Skoro celou dobu jsem vedl, takže jsem vůbec neměl přehled o tom, kde mám Márquez silné a slabé stránky. Pokoušel jsem se v páté zatáčce o předjetí, ale trochu jsem ztratil. Přestože jsem pak měl v poslední zatáčce trochu navrch, nepodařilo se mi už před něj dostat. Je to škoda, nicméně tohoto druhého místa si vážím více než toho z Aragónu, protože na tomto druhu dráhy bychom loni rozhodně nedokázali bojovat o vítězství. Jsem spokojený s naším zlepšením a také s tím, že se neustále posouváme vpřed. Spolu s inženýry vždy dokážeme najít něco nového, tvrdě pracujeme, díky čemuž nyní skoro v každém závodě bojujeme o vítězství,“ říká dále Dovi.

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Po relativně delší době se na podium vrátil Maverick Viňales. Jezdec byl naposledy na stupních vítězů v Německu, takže celkem čtyři závody v řadě absolvoval bez podia. Na vítězství čeká už více než rok (od Francie 2017), Yamaze se poslední dobou nedařilo, nicméně v Thajsku zaznamenala zlepšení. Viňales dorazil do cíle jako třetí. „V závodě jsem byl silnější, než jsem čekal,“ překvapilo Viňalese. „Trochu jsem se zdržel za Calem (Crutchlowem) a nějaký čas jsem ztratil i při bojích s Valentinem, později už jsem se ovšem cítil opravdu dobře. Motorka fungovala bez potíží, t čehož mám radost. Samozřejmě mě těší i to, že jsem skončil na stupních vítězů a že jsem v takto náročných podmínkách dojel tak blízko za vítězem. Mám vážně radost, o víkendu jsme odvedli skvělou práci. Bylo hrozně horko a kluzko, přesto jsme se dokázali držet na předních místech, z čehož plyne, že si musíme vzít z Thajska příklad a příště zapracovat ještě více. S předkem jsem byl velmi spokojený, obzvlášť při brždění. Uvidíme, zda to tak bude i nadále. Pokud to takhle bude pokračovat i v Japonsku, bude to znamenat, že se opravdu zlepšujeme. Je velmi důležité udržet si konzistentnost, přesnost a soustředěnost,“ dodává Viňales.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Rossi sice prohrál boj s týmovým kolegou a musel se smířit s nepopulární bramborovou medailí, těší jej však zlepšení Yamahy. „O tomto víkendu jsme se dost zlepšili. Bohužel jsem však neměl na stupně vítězů. Každopádně to ovšem byl mnohem lepší závod v porovnání s posledními třemi nebo čtyřmi předchozími,“ zhodnotil Rossi. „Držel jsem se na předních místech ve všech trénincích, vyrážel jsem z první řady, byli jsme konkurenceschopní, byl to dobrý víkend, přesto to však stále nestačí. Naši největší soupeři byli stejně o něco rychlejší. Teď ještě musíme zjistit, jestli nám pomohla tato trať, nebo jsme opravdu udělali krok vpřed,“ říká dále Rossi.  

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech3) – 5. místo

Francouz Zarco se v Thajsku dostal do první pětky a v tomto závodě byl nejlepším z netovárních jezdců. „Tato dráha se mi líbí. Už únorový test byl dobrý. Během závodního víkendu jsem však měl potíže, bylo pro mě náročné držet dobré tempo, ale v závodě to bylo lepší, než jsem si myslel. Závod jsem si užíval a dokázal jsem se držet předních jezdců, nicméně ztráta při akceleraci tam stejně byla,“ sdělil po závodě Zarco. „Když se pak člověk snaží dohnat ztrátu na brzdách, je zde riziko chyby. V úvodu jsem musel bojovat s Viñalesem, ale chyboval jsem, takže jsem se pak musel zase snažit, abych se vrátil zpět. Tempo bylo dobré. Potom jsem uviděl Rinse, byl jsem schopný dost tlačit na pilu, takže jsem pak předjel Crutchlowa, navíc spadl Pedrosa, takže to byl náročný závod. V závěru jsem bojoval s Rinsem, který jel přede mnou. Cítil jsem se dost dobře, věděl jsem, že ho můžu dojet, ale byl jsem si vědom i toho, že musím zůstat soustředěný a nesmím chybovat. Rins byl nakonec trochu dlouhý, takže jsem si mohl zajistit pátou pozici. Jsem celkem spokojený, protože jsem nedojel příliš daleko za vítězem a dojet jako nejlepší netovárním jezdec je velmi dobré pro šampionát,“ uzavřel Zarco.

Foto: Box Repsol

Doporučujeme

Články odjinud