MotoGP ve Valencii 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Poslední závod letošní sezóny už je za námi. Známe jméno mistra světa. Je jím Jorge Lorenzo, který ve Valencii zvítězil.
MotoGP ve Valencii 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Jorge Lorenzo vyrážel do závodu ve Valencii z prvního místa. Na tomto místě dojel i do cíle. Lorenzo bojoval o titul s Valentinem Rossim. Před Valencií Lorenzo ztrácel sedm bodů. Sezónu na konec uzavřel se ziskem 330 bodů, což je o pět více, než má Rossi. „Cítil jsem velký tlak – zejména v závěru závodu. Celou dobu jsem hodně tlačil na pilu a už jsem z toho byl unavený,“ vypráví závodník z Mallorky o tom, jak se k němu a k Márquezovi v závěru závodu přiblížil i Dani Pedrosa. „Věděl jsem, že mám za sebou dva jezdce a že v případě, že mě předjedou, přijdu o šampionát, takže to byla velmi obtížná situace,“ pokračuje. Nakonec však Lorenzo první místo udržel a může se radovat z mistrovského titulu. „V posledním kole jsem projel poslední zatáčkou a uviděl jsem šachovnicovou vlajku a nemohl jsem uvěřit, že jsem na poslední chvíli vyhrál šampionát. Je to tak relaxační a příjemný okamžik. Během čestného kola jsem plakal, je to pro nás tak fantastický den. S těmito třemi tituly v královské kubatuře jsem na tom stejně jako Wayne Rainey, Kenny Roberts st. a ve světě motorsportu jako Ayrton Senna. Je to neuvěřitelné!“ sdílel své emoce Lorenzo.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Druhé místo v závodě ve Valencii obsadil Marc Márquez. Španěl během této Grand Prix jezdil za svým krajanem Lorenzem. V závěru se k dvojici navíc přidal Dani Pedrosa. Ke změně pořadí však nedošlo. Lorenzo zůstal první, Márquez druhý a Pedrosa třetí. „Byl to těžký závod. Vyrazil jsem soustředěný jako vždycky. Ze začátku Jorge hodně tlačil na pilu. Zjistil jsem, že je těžké ho následovat. V té době byl Dani dvě sekundy za námi. Po několik kol jsem jel hodně na hraně, pral jsem se s přední pneumatikou,“ říká Márquez. „Zhruba šest kol před cílem jsem ucítil šanci, že bych mohl vyhrát, protože jsem dohnal Jorgeho. Nečekal jsem, že nás Dani dojede tak rychle. Když mě předjel, byl široký, čehož jsem využil a předjel ho zpátky, ale Jorge ujel o půl vteřiny, takže nebylo možné jej dohnat, přestože jsem jel do posledního kola a po celý závod na 100 %,“ uzavírá Márquez.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Lorenzo se raduje z vítězství i z titulu

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 3. místo

Dani Pedrosa letos v úvodu bojoval se zdravotními problémy, v další fázi sezóny vybojoval dvě výhry a v celkovém pořadí obsadil čtvrté místo. Ve Valencii se mu podařilo v závěru závodu dojet Lorenza a Márqueze, ale další výhru získat nedokázal. Skončil třetí. „Jsem velmi šťastný a závod jsem si užil – hlavně tu závěrečnou fázi!“ říká Pedrosa a dodává, že během víkendu měl potíže s nastavením motocyklu. Dokázal sice jezdit na čelních pozicích, ale dle svých slov se necítil komfortně. „V průběhu závodu jsem se snažil zvrátit situaci, ale bylo to těžké. Nakonec jsem však našel způsob, jak být rychlejší,“ pokračuje Pedrosa, který nakonec vedoucí dvojici dohnal. „Snažil jsem se útočit, ale když jsem předjel Marca, byl jsem široký a on mi to vrátil,“ dodává Pedrosa, který je spokojený se závodem i se čtvrtým místem v šampionátu.

MotoGP | Valentino Rossi

Valentino Rossi o dnešním závodě ve Valencii

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Valentino Rossi vedl šampionát po většinu letošního ročníku. Po GP České republiky jej překonal Lorenzo a po posledním závodě sezóny se Lorenzo dostal do čela šampionátu a to už definitivně. Rossiho překonal o pět bodů. Ve Valencii navíc Rossi startoval z konce roštu. Nakonec nebyl úplně poslední, protože se za něj zařadil Crutchlow, který měl před startem problémy. Rossi se rychle prodral startovním polem vpřed, ale v cíli nakonec stačil jen na čtvrté místo, což mu při Lorenzově vítězství na titul nestačilo. „Pracovali jsme na této sezóně od prvního závodu a byla to skvělá sezóna. Vždy jsem byl konkurenceschopný a nechyboval jsem. Po Motegi jsem si myslel, že můžu vyhrát šampionát, ale bohužel od závodu na Phillip Islandu se situace změnila,“ říká zklamaný Rossi.

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

V celkovém pořadí skončil Pol Espargaro na devátém místě, což je o tři příčky horší výsledek než v jeho první sezóně v královské kubatuře. Loni totiž mladší z bratrů Espargarových skončil v celkovém pořadí na šestém místě. Poslední závod letošní sezóny uzavřel Espargaro na páté pozici. „S výsledkem jsem spokojený, jsem rád, že jsem sezónu ukončil tímto způsobem. Byla to dobrá GP a ukončil jsem závod hned za továrními jezdci, takže si nemůžeme na nic stěžovat. Je to opravdu pozitivní uzavřít sezónu tímto způsobem,“ sdělil po závodě Espargaro. „V průběhu sezóny jsme čelili problémům, ale tvrdě jsme pracovali a zdá se, že jsme našli řešení. Trochu jsem se pral s přední pneumatikou, když jsem jel s plnou nádrží. Nicméně v závodě, když po několika kolech hladina paliva klesla, našel jsem rytmus a dokonce se mi podařilo předjet Doviziosa, přestože na rovinkách je Ducati učiněná bestie! Předjel jsem ho několikrát a zpočátku se zdálo, že mu nedokážu ujet, ale nakonec se mi dařilo zajíždět sérii rychlých kol, což mi umožnilo odpoutat se od něj a jet pohodlně až do cíle,“ dodává Espargaro.

14:09 | Závodem MotoGP dnešní program v Assenu nekončí. Ve 14:30 nás ještě čeká závod Moto2.
14:06 | Mezi čtyřmi prvními jezdci v průběžném pořadí třídy MotoGP je jen 11 bodů rozdíl.
25. června | Rossi má nejdelší vítěznou kariéru napříč kategoriemi - vítězí už 20 let a 313 dní. odkaz
25. června | Už ve 13:00 startuje závod MotoGP.
25. června | Paglianiho pád: odkaz

Harmonogram

GP Nizozemska, Assen
Pátek 23. června
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 24. června
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 25. června    
Moto3 warm up   08:40–09:00
MotoGP warm up   09:10–09:30
Moto2 warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
MotoGP závod   13:00
Moto2 závod   14:30

Nejčtenější články

MotoGP: První pole position si v královské kubatuře vyjel Zarco

MotoGP: První pole position si v krá…

Johann Zarco se dnes v Assenu dočkal své první pole position v královské kubatuře. Spolu s ním vyjedou z první řady i Marc Márquez a Danilo Petrucci.

24.  6.  2017 |
MotoGP: Po více než ročním čekání se výhry dočkal Rossi, Abraham sedmý

MotoGP: Po více než ročním čekání se…

Valentino Rossi si v nizozemském závodě, který byl ovlivněn počasím, vyjel další výhru kariéry. Na tuto výhru čekal více než rok. Naposledy zvítězil loni v Katalánsku. Na podium dnes Rossiho doprovodili Petrucci a Márquez.

včera | | 8 N/A
MotoGP: Odpolední nizozemský trénink ovládl Viňales

MotoGP: Odpolední nizozemský trénink…

V pátečním odpoledním tréninku se do čela posunul Maverick Viňales. Dále se umístili Jonas Folger a Marc Márquez.

23.  6.  2017 |
MotoGP: Přerušený trénink ovládl Petrucci

MotoGP: Přerušený trénink ovládl Pet…

V úvodu prvního tréninku unikl olej z Doviho stroje. Trénink musel být přerušen. Po vyčištění dráhy se pokračovalo. Nejrychlejší byl Petrucci, z jehož stroje se v závěru také zakouřilo. Druhé místo obsadil Johann Zarco a třetí je Cal Crutchlow.

23.  6.  2017 |
Moto2: Přerušenou kvalifikaci ovládl Morbidelli, Baldassarri měl těžký pád

Moto2: Přerušenou kvalifikaci ovládl…

Kvalifikace Moto2 byla přerušena kvůli Baldassarriho těžkému pádu. Jezdec míří do nemocnice na podrobnější vyšetření. Start z první řady si zajistili Franco Morbidelli, Takaaki Nakagami a Thomas Lüthi.

24.  6.  2017 |