MotoGP ve Valencii: Ohlasy prvních pěti v cíli

Sezóna 2018 už je definitivě za námi. Poslední závod roku ve Valencii byl hodně komplikovaný z hlediska počasí, dokonce musel být na chvíli přerušen. Na podium nakonec vystoupili Dovi, Rins a Pol Espargaro.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 1. místo

Andrea Dovizioso přijížděl do Valencie s tím, že už měl jisté druhé místo v celkovém pořadí šampionátu. Jezdci tovární Yamahy, kteří byli v pořadí za ním, už jej ohrozit nemohli.  Přestože Valencie nepatří k tratím, kde by se Dovimu a Ducati jezdilo nejlépe, tak tentokrát se Italovi na italském stroji ve Valencii za složitých podmínek dobře dařilo. Po restartu závodu se Dovi brzy ujal vedení a první místo udržel až do cíle. „Dnes to bylo opravdu fantastické vítězství!“ radoval se po závodě Dovi. „Konečně jsem dokázal zvítězit ve Valencii, což je pro mě a Ducati poměrně hodně náročná trať. První část závodu byla velmi náročná, protože Rins byl opravdu hodně dobře rozjetý. I Rossi se dostal rychle dopředu a jel vážně dost rychle, takže v době, kdy začalo vydatně pršet, jsem se snažil zvládat situaci. Pro druhý závod jsme udělali menší změnu v nastavení a obuli jsme novou mokrou pneumatiku, kterou jsme v ranním warm upu nepoužili. Jsem velmi spokojen s tím, jak s týmem spolupracujeme a velmi mě těší, že jsem jim dokázal dát toto vítězství, které všem udělá radost. Byl to skvělý konec sezony!“ řekl dále šťastný vítěz.

Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) – 2. místo

Před přerušením závodu se Rinsovi velmi dařilo. Mladý Španěl dlouho vedl. Do restartovaného závodu se pak vydával z první pozice, ale nakonec nestačil na Doviho, dojel do cíle jako druhý a na své první vítězství v královské kubatuře zatím čeká. „Jsem velmi šťastný, byl to pro nás opravdu neuvěřitelný víkend,“ zhodnotil Rins. „V první části závodu jsem asi dvanáct nebo třináct kol vedl a vybudoval jsem si poměrně dobrý náskok, ale jakmile začalo hodně pršet, dojeli mě Dovizioso a Rossi. V druhé části závodu jsem měl zhruba stejnou strategii. Snažil jsem se co nejlépe odstartovat, hodně jsem se snažil zabrat, protože jsem velmi chtěl dojet na podiu a zajistit si celkové páté místo v šampionátu. Vyjet si další stupně vítězů je opravdu skvělý pocit. Doufám, že příští roku se mi bude dařit dojíždět vpředu ve všech závodech. Letos jsme nasbírali hodně zkušeností a myslím si, že jsme připravení,“ věří si před další sezónou Rins.

Pol Espargaro (Red Bull KTM Factory Racing) – 3. místo

Mladší z bratrů Espargarových měl velmi dobré tempo už v prvním závodě, ale upadl. Dokázal se však vrátit zpět a po restartu se mu opět vedlo velmi dobře. Nakonec dokázal dojet do cíle jako třetí a vybojoval tak první podium pro KTM v kategorii MotoGP. „Je to neskutečné! Celý víkend jsem měl dobrý pocit za mokrých i suchých podmínek. Byl jsem schopen zajíždět velmi dobré časy. Dodávalo mi sebevědomí to, že jsem pokaždé dokázal být do osmého místa. Závodní den byl dost divoký. Červená vlajka byla vlastně dobrá zpráva, protože motorka jela výborně i po mém velkém pádu. Viděl jsem v tom tedy obrovskou šanci pro sebe a řekl jsem si, že po tom musím tvrdě jít. Hodně jsem tlačil na pilu, ale Valentino byl hodně rychlý. Zůstal jsem na své pozici, později jsem bojoval s Danim a nakonec jsem si vyjel třetí místo. Po tomto roce je to něco opravdu neuvěřitelného jak pro mě tak i tým, mou manželku a všechny kolem. Jsme opravdu velmi spokojení s tímto výsledkem. Nedokážete si ani představit, jak velké úsilí a investice jsou vkládány do takového projektu, prostě zakončit sezónu takto, je něco úžasného,“ neskrýval radost Espargaro.

MotoGP: Počasím ovlivněný poslední závod roku ovládl Dovi

MotoGP: Počasím ovlivněný poslední závod roku ovládl Dovi

Michele Pirro (Ducati Team) – 4. místo

Pirro vyrážel do závodu ve Valencii jako jezdec na divokou kartu. A podařilo se mu dokončit na čtvrté pozici, přestože v první části závodu (tj. před přerušením) upadl. Po restartu se Pirrovi dařilo, na podium to sice nestačilo, do cíle dojel se ztrátou zhruba 1,2 s na třetího Pola Espargara. „Byl to složitý závod, protože jsem v první části spadla a trochu jsem poškodil motorku,“ sdělili Pirro po závodě. „Dokázal jsem se však vrátit na dráhu a o něco později byl závod přerušen. Po restartu jsem si držel dobré tempo a mrzí mě, že mi pódium uteklo jenom zhruba o sekundu. Jsem však rád, že se mi po těžkém pádu v Mugellu opět podařilo zajet dobrý závod v MotoGP a těší mě i to, že Ducati znovu po letech vyhrála ve Valencii. To je pro nás všechny důležité,“ dodal Ital.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Pro Španěla Pedrosu byl závod ve Valencii jeho posledním závodem v MotoGP, proto byl pro něj velmi speciální. Do cíle nakonec dojel jako pátý. Svou poslední sezónu v MotoGP tedy Pedrosa absolvoval bez zisku stupňů vítězů. Ve všech předchozích letech se Pedrosa vždy během sezóny na podium podíval a ve všech kromě té své úplně první v roce 2001 (ve třídě do 125 ccm) a té poslední (v MotoGP) dokázal i zvítězit. „Dnes jsem měl před závodem zvláštní pocit, protože jsem věděl, že je to poslední závod mé kariéry,“ prozradil po závodě Pedrosa. „Nakonec jsem ale měl rovnou dva! Počasí však bohužel nepřálo. V obou závodech jsem měl velké trápení se zadní částí motorky a měl jsem potíže přidávat plyn. Myslel jsem si, že v druhém závodě na tom budu lépe, protože na trati už nebylo tolik vody, jenže jsme přezuli pneumatiky a mně chyběla přilnavost, takže jsem se hlavně zaměřil na to, abych nespadl a dokončil závod. Je to škoda. Když jsem se pak vrátil do boxů, čekali na mě lidé z týmu a moje rodina, což byla dost emotivní chvíle. Potěšil mě jejich projev emocí, hodně to pro mě znamená. Teď mě ještě čekají nějaké akce, ale pak bych si chtěl nějaký čas užít pro sebe, abych mohl před dalším rokem trochu zrelaxovat,“ uzavřel Pedrosa.

Foto: Ducati

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře