MotoGP ve Valencii: Ohlasy z pódia

Dani Pedrosa si na okruhu Ricarda Torma ve Valencii připsal sedmou výhru v letošní sezoně, druhý dojel japonský náhradník Kacujuki Nakasuga, třetím místem se s úspěšnou kariérou rozloučil Casey Stoner.
MotoGP ve Valencii: Ohlasy z pódia

Dani Pedrosa (Repsol Honda) - 1. místo
Již jistý vicemistr světa třídy MotoGP se těsně před startem Velké ceny Valencie na okruhu Ricarda Torma rozhodl vyměnit motocykl a startovat na osychající trati s nastavením na sucho. Do závodu musel vyrážet z boxové uličky. Přestože mu hned v prvních metrech po smyku zadního kola hrozil pád, riskantní taktický tah se vyplatil, Katalánec se po sedmi kolech probojoval na druhé místo a po pádu Jorgeho Lorenza ve třináctém kole převzal vedení, které mu vydrželo až do cíle. Připsal si svou sedmou letošní výhru a v královské třídě se stal letošním rekordmanem v počtu vítězství. "Po Márquezově závodě jsem si říkal, že bych mohl udělat něco podobného. Ale vážně, za toto vítězství jsem opravdu šťastný. Na začátku bylo opravdu těžké rozhodnout se pro správné pneumatiky. Viděl jsem na roštu Jorgeho na slickách a byl jsem si jistý se svým rozhodnutím, ale když jsme tam stáli, trať velmi rychle osychala a před startem jsem nevěděl, jestli bude lepší zapomenout na pole position a startovat z boxů, nebo vyjet na mokrých a zastavit po čtyřech či pěti kolech," vzpomínal Katalánec na myšlenky před startem. "V poslední zatáčce zaváděcího kola mi můj instinkt zavelel, abych to udělal okamžitě. Startoval jsem z boxové uličky a dokázal být hned rychlý. Dohnal jsem Jorgeho a pak udělal chybu, po které jsem znovu ztratil tři sekundy. On ale v dalším kole také chyboval a upadl. V té chvíli pro mě začal nový závod. Bylo těžké v takových podmínkách a s takovým náskokem držet koncentraci. Druhou polovinu závodu jsem pojal jako trénink. Je to skvělý konec sezony a rád bych poděkoval celému týmu."

Kacujuki Nakasuga (Yamaha Factory Racing) - 2. místo
Testovací jezdec Yamahy, který zaskakoval za zraněného Bena Spiese, se společně s týmovým kolegou a již jistým mistrem světa Jorgem Lorenzem rozhodli odstartovat do závodu na slickách. Zatímco Malorčan nešťastně upadl při předjíždění opozdilce, Japonec, který jel svůj třetí závod v královské kubatuře, zachoval chladnou hlavu, držel se s přehledem na třetí příčce a po pádu Cala Crutchlowa se posunul na místo druhé, které udržel až do cíle. Čtyřnásobný šampión japonských superbiků tak dokonale oslavil narození druhého syna Haruta, který přišel na svět v předvečer velké ceny. Nakasuga je jediným Japoncem napříč kubaturami, který se letos umístil v závodě mistrovství světa na pódiu. "Jsem s tímto výsledkem velmi spokojený. Podmínky byly dnes velmi náročné. Byl to obtížný závod, ale tým byl úžasný, musím mu poděkovat za výběr toho nejlepšího nastavení pro závod. Být na pódiu je pro mě jako sen či zázrak, protože kvalifikace nebyla moc dobrá," radoval se v cíli. "Chci poděkovat Yamaze za to, že mi dala mimořádnou příležitost závodit tady v MotoGP, bylo to úžasné."

Casey Stoner (Repsol Honda) - 3. místo
Mistr světa z let 2007 a 2011 se do svého posledního závodu kariéry rozhodl odstartovat s nastavením do mokra. Po několika kolech ale stroj vyměnil a po stíhací jízdě zakonečné úspěšným soubojem s Álvarem Bautistou vybojoval na rozloučenou s MotoGP pódiové umístění. S výsledkem byl vzhledem k vývoji spokojen. "Moje motivace dnes nebyla příliš velká, na mokru jsem nechtěl tolik tlačit a na motorce jsem se necítil dobře. Nechtěl jsem riskovat žádný pád a znovu si zranit kotník, takže jsem byl velmi opatrný, což není způsob, jakým rád jezdím," vysvětloval Australan. "Když jsem viděl, že slicky začínají být výhodou, zajel jsem do boxů a vyměnil si motorku. Pak jsem tlačil, jak jen to šlo, aniž bych zbytečně riskoval. Na konci jsme dokázali prohánět Álvara a získat v našem posledním závodě poslední místo na pódiu. Můj tým je jako moje druhá rodina. Zažili jsme spolu hodně dobrého i zlého a bude pro mě těžké, že se nebudeme vídat každý týden. Omlouvám se jim a také všem, kteří mě celou dobu podporovali, ale je čas říci sbohem. Děkuji všem lidem, kteří mě podporovali celé roky a všem sponzorům a také všem v týmu Repsol Honda."

Mistrem světa se stal již v minulém závodě Lorenzo, své bodové konto ve Valencii po pádu nerozšířil, letos nasbíral 350 bodů, druhý Pedrosa jich má 332, třetí Stoner 254, čtvrtý dnes šestý Andrea Dovizioso 218. Závodilo se ještě o celkové páté místo, které udržel v cíli čtvrtý Bautista se 178 body, Valentino Rossi dojel při posledním startu za Ducati desátý a celkově skončil šestý se 163 body. Na Cala Crutchlowa zbyla po pádu sedmá příčka a celkový zisk 151 bodů. Nejlepší jezdec se strojem CRT Aleix Espargaró nasbíral 74 bodů, což stačilo na celkové dvanácté místo.


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.