MotoGP: Viñales dnes v Austinu proměnil pole position ve vítězství

MotoGP: Viñales dnes v Austinu proměnil pole position ve vítězství

Maverick Viñales se sice v úvodu závodu hodně propadl, ale nakonec si dojel pro výhru. Spolu s ním se na podium dostali také Pedro Acosta a Enea Bastianini.

Americký závod královské kubatury byl vypsán na 20 kol. Z prvního místa startoval Maverick Viňales. Do vedení se ovšem po startu posunul nováček Pedro Acosta. Viňales, který si včera připsal další výhru ve sprintu, se v úvodu prvního kola hlavního závodu propadl až na desáté místo. Hned po startu tam došlo ke strkanicím mezi jezdci, na což někteří doplatili výraznějším poklesem. Jedním z nich byl právě výše zmíněný Viňales.

Acosta pokračoval na první pozici i v druhém kole. Martin se sice na něj snažil zaútočit, ale Acosta (zatím) dokázal první místo bránit. Na třetím místě byl aktuálně Bagnaia, který se také snažil tlačit vpřed.

Acosta se ještě nějakou dobu dokázal držet v čele, ale pak během krátké chvíle klesl na čtvrté místo. Dostali se před něj Martin, Marc Márquez a také Bagnaia.

Patnáct kol před závěrem vedl Martin. Na druhé pozici byl Bagnaia a na třetí Acosta. Marc Márquez, který se o něco málo dříve neúspěšně pokusil zaútočit na vedoucího Martina, klesl na čtvrté místo. První pětku uzavíral Miller. Rozestupy ovšem byly malé. Jezdci jeli skoro v takovém dlouhém vláčku, jak býváme zvyklí v závodech Moto3.

Do cíle dnes nedojel Johann Zarco, který musel po několika kolech odstoupit. Na zemi skončil Takaaki Nakagami a krátce po něm upadl i Franco Morbidelli. Pádům bohužel nebyl konec.  S tvrdostí texaského asfaltu se blíže seznámil i Joan Mir.

Jedenáct kol před závěrem byl zpět na čele nováček Acosta. Druhý byl Marc Márquez. První trojku uzavíral Jorge Martin. Těsně za Martinovými zády už byl Viňales, jenž se v úvodu závodu hodně propadl. První pětku aktuálně uzavíral Bagnaia.

O kolo později se do čela posunul Marc Márquez. Jeho mladší bratr Alex zrovna skončil na zemi. A Marc se nakonec v čele moc dlouho neohřál, protože brzy také upadl. A ani tím bohužel nebyl pádům konec. Nehodu měl i loňský vítěz Rins.

Devět kol před závěrem se už na vedoucího Acostu pokoušel útočit Viňales, jenž dohnal ztrátu z úvodu závodu. Na třetí pozici jezdil Martin, ale ten aktuálně nebyl v nejtěsnějším kontaktu s vedoucí dvojicí. První pětku doplňovali Bastianini a Bagnaia.

O kolo později se Viňales posunul do čela před Acostu a postupně si začal budovat náskok. Šest kol před koncem už vedl přibližně o vteřinu před Acostou. Bastianini začal útočit na třetího Martina. Na chvíli se dostal před něj, ale Martin mu předjetí vrátil.

V předposledním kole stále vedl Viňales. Acosta zůstával druhý. Bastianini se opět pokusil zaútočit na Martina. Tentokrát byl Italův pokus úspěšný.

Viňales se po dvou výhrách ve sprintu dočkal i výhry v hlavním závodě. Jedná se o jeho celkově desáté vítězství ve Velké ceně MotoGP a zároveň první s Aprilií. Viňales se dnes navíc stal prvním jezdcem, který vyhrál Grand Prix třídy MotoGP na strojích třech různých značek.

Pedro Acosta dojel do cíle jako druhý a stal se nejmladším jezdcem, jenž v královské kubatuře vybojoval dvě podia v řadě. Na třetí stupínek podia vystoupil Enea Bastianini. Jorge Martin se musel smířit s nepopulární „bramborovou“ medailí, přesto však zůstává v čele šampionátu. Bagnaia skončil pátý.

GP Amerik - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Čas/Ztráta
1 Maverick Viñales Aprilia 41'09,503
2 Pedro Acosta KTM 1,728
3 Enea Bastianini Ducati 2,703
4 Jorge Martin Ducati 4,69
5 Francesco Bagnaia Ducati 7,392
6 Fabio Di Giannantonio Ducati 9,98
7 Aleix Espargaro Aprilia 12,208
8 Marco Bezzecchi Ducati 13,343
9 Brad Binder KTM 14,931
10 Raul Fernandez Aprilia 16,656
11 Miguel Oliveira Aprilia 18,542
12 Fabio Quartararo Yamaha 22,899
13 Jack Miller KTM 24,011
14 Augusto Fernandez KTM 27,652
15 Alex Marquez Ducati 32,855
16 Luca Marini Honda 33,529
Neklasifikováni
  Alex Rins Yamaha 20'48,178
  Marc Marquez Ducati 20'36,524
  Joan Mir Honda 16'40,803
  Franco Morbidelli Ducati 14'29,451
  Johann Zarco Honda 12'55,867
  Takaaki Nakagami Honda 12'32,563

Foto: Aprilia

Doporučujeme

Články odjinud