MotoGP: Z okruhu Laguna Seca si vítězství odváží Casey Stoner

Z vítězství v nedělním závodě se radoval Casey Stoner. Na podiu ho doplnili Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Karel Abraham bodoval, dojel na desátém místě. Dojelo čtrnáct jezdců.
MotoGP: Z okruhu Laguna Seca si vítězství odváží Casey Stoner

Po warm upu, který byl o hodinu posunut kvůli mlze, se počasí umoudřilo a závod se odjel v dobrých podmínkách.

Závod byl vypsán na dvaatřicet kol. Nakonec do něj nenastoupil Steve Rapp, protože ani ve warm upu nesplnil limit 107 % času nejrychlejšího závodníka. Šanci na probojování se do závodu bude mít Rapp za tři týdny v Indianapolisu.

Nejlepší start do nedělního závodu měl Jorge Lorenzo. Následoval ho jeho krajan Dani Pedrosa a třetí byl Casey Stoner. Ben Spies se na okamžik propracoval na třetí pozici, ale Stoner ji hned převzal zpátky. Karel Abraham se po startu pohyboval kolem patnáctého místa.

Hned v prvním kole upadl Michele Pirro. V místě Pirrovy nehody vyjeli mimo trať i Randy de Puniet a Toni Elías. Oba však situaci ustáli a vrátili se zpět na trať. Randy de Puniet pak začal dohánět ztrátu, kterou nabral kvůli svému výjezdu mimo trať. Nakonec si odvezl body za jedenácté místo. Toni Elías však do cíle nedojel, protože ho postihnul pád v následujícím kole. Naštěstí se nezranil.

Ve třetím kole závodu se na čele vytvořila trojice jezdců, kteří kroužili těsně za sebou. První byl stále Jorge Lorenzo a před Pedrosu se na druhé místo posunul Casey Stoner. Postupem času už se Lorenza držel pouze Stoner, Pedrosa začal ztrácet.

Za vedoucí trojicí jezdil Ben Spies a za ním bojovali Andrea Dovizioso a Cal Crutchlow o páté místo. Za třemi Yamahami jezdila Honda se Stefanem Bradlem v sedle. Na osmém místě jezdil Nicky Hayden a za ním Valentino Rossi. Karel Abraham tou dobou jezdil na třináctém místě a snižoval ztrátu na Hernandeze. Později se mu podařilo Hernandeze předjet.

Ve dvanáctém kole odstoupil ze závodu Mattia Pasini. V době, kdy do konce závodu zbývalo čtrnáct kol, odstoupil i Danilo Petrucci a o kolo později upadl James Ellison. O dvě kola později následoval pád Bena Spiese ve Vývrtce. Byl to nepěkný pád, Benovi se po něm nechtělo moc vstávat. Už při včerejším pádu si totiž Ben poranil patu.

V témže kole, kdy upadl Ben Spies, předjel Casey Stoner Jorgeho Lorenza a začal si budovat náskok. V té době už jezdilo jen patnáct jezdců, takže už bylo jasné, že všichni jezdci, kteří dojedou do cíle, budou bodovat. Valentino Rossi však nebyl tím šťastným, protože dvě kola před cílem upadl ve Vývrtce. Hayden, Rossiho týmový kolega, který dojel šestý, pak po konci závodu odvezl Rossiho na svém motocyklu do boxů.

Casey Stoner si pohlídal vedení až do cíle. Jorge Lorenzo dojel jako druhý a Dani Pedrosa skočnil třetí. Až do cíle se bojovalo o čtvrté místo mezi Dovim a Crutchlowem. Tím úspěšnějším v boji byl nakonec Dovi. Cal Crutchlow dojel pátý. Šesté místo si k pondělním jednatřicátým narozeninám nadělil Nicky Hayden. Sedmý skončil při svém premiérovém startu v Laguně Sece Stefan Bradl. Za ním dojel Alvaro Bautista. Za Bautistou dojel nejrychlejší jezdec s motocyklem CRT – Aleix Espargaro, který (stejně jako Hayden) v pondělí 30. července také slaví narozeniny, ale teprve třiadvacáté.

Karel Abraham se nakonec dostal na desáté místo. Za Karlem se umístili de Puniet, Hernandez, Edwards a Silva. Více jezdců už cíl závodu nespatřilo. Dojelo tedy jen čtrnáct jezdců a tím pádem každý, kdo dojel, bodoval.

Příští závod se pojede až za tři týdny. Závodit se bude opět na území Spojených států, tentokrát v Indianapolisu, kde už nastoupí všechny tři kubatury.

GP Spojených států - MotoGP, závod

P. Jezdec Tým Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Casey STONER Repsol Honda Team Honda 158.4 43'45.961
2 Jorge LORENZO Yamaha Factory Racing Yamaha 158.2 +3.429
3 Dani PEDROSA Repsol Honda Team Honda 157.9 +7.633
4 Andrea DOVIZIOSO Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 157.3 +18.602
5 Cal CRUTCHLOW Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 157.2 +18.779
6 Nicky HAYDEN Ducati Team Ducati 156.8 +26.902
7 Stefan BRADL LCR Honda MotoGP Honda 156.7 +28.393
8 Alvaro BAUTISTA San Carlo Honda Gresini Honda 155.4 +50.246
9 Aleix ESPARGARO Power Electronics Aspar ART 153.7 +1'18.993
10 Karel ABRAHAM Cardion AB Motoracing Ducati 153.6 +1'22.076
11 Randy DE PUNIET Power Electronics Aspar ART 153.3 1 Lap
12 Yonny HERNANDEZ Avintia Blusens BQR 152.9 1 Lap
13 Colin EDWARDS NGM Mobile Forward Racing Suter 151.6 1 Lap
14 Ivan SILVA Avintia Blusens BQR 151.4 1 Lap
Neklasifikováni
  Valentino ROSSI Ducati Team Ducati 156.2 3 Laps
  Ben SPIES Yamaha Factory Racing Yamaha 157.4 11 Laps
  James ELLISON Paul Bird Motorsport ART 151.9 13 Laps
  Danilo PETRUCCI Came IodaRacing Project Ioda 151.4 14 Laps
  Mattia PASINI Speed Master ART 152.2 21 Laps
  Toni ELIAS Pramac Racing Team Ducati 134.1 31 Laps
  Michele PIRRO San Carlo Honda Gresini FTR   0 Lap

18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.