Myšlenka třetích vozů ve F1 je velkou příležitostí pro Rossiho

Ital už v minulosti u Ferrari testoval, ale nikdy neopustil svět motocyklů.
Klepněte pro větší obrázekOhledně možného spojení Valentina Rossiho, osminásobného mistra světa silničních motocyklů a monopostu formule 1 už bylo napsáno mnohé. Ital v minulosti skutečně několikrát s Ferrari testoval, ale jeho láska k motocyklům byla vždy silnější a nikdy se k tak radikální změně nerozhodl.

Naposledy byl dokonce velmi blízko možnosti nahradit Felipeho Massu v italské Grand Prix, ale to s pochopitelných důvodů jeho závazků v MotoGP nebylo možné uskutečnit. Ovšem s klesající návštěvností formule 1 se čím dál častěji hovoří o možnosti nasazení třetího vozu a to už je něco, co má pro něho reálné obrysy.

Průkopníkem myšlenky třetího monopostu F1 je právě Ferrari a dle jejich názoru nejen že větší počet závodních prototypů na dráze oživí závodění, ale zvučná jména za jejich volanty přilákají zpět davy fanoušků, kteří rádi zaplatí vysokou cenu za vstupenku, když uvidí svého oblíbeného hrdinu bojovat bok po boku s hvězdami formule 1.

„Je pravda, že prosazujeme tři vozy,“ uvedl v srpnu pro Times šéf stáje Ferrari Stefano Domenicali. „Je lepší, když budou mít ty největší týmy tři vozy, protože to je něco, co si lidé přejí.“

„Se vší úctou k menším týmům, hodna formule 1 spočívá v dobrých jezdcích, velké osobnosti v dobrých vozech velkých značek,“ řekl Domenicali.

Pokud by tento projekt opravdu spatřil světlo světa, pak je to obrovská šance pro Rossiho, který by si dokázal splnit sen závodit ve formuli 1 a bez jakéhokoliv tlaku, který by na něm spočíval, pokud by byl u Ferrari jedním z jejich dvou hlavních jezdců.

Protože ne každý tým formule 1 má takový rozpočet, aby si třetí vůz mohl dovolit, získané body by neměly vliv na celkové hodnocení stáje a jezdec by nemusel zákonitě jet v každém podniku v kalendáři šampionátu. Rossi by tak mohl závodit v jeho oblíbených Velkých cenách a za volantem Ferrari se třeba střídat s legendou formule 1 Michaelem Schumacherem.

Valentino Rossi má smlouvu u Yamahy v MotoGP do konce sezony 2010 a pokud by se rozhodl již dále nepokračovat a odejít do ´důchodu´, mohl by svou pozornost zaměřit na svou velkou vášeň v podobě závodů v rallye a přitom se účastnit šampionátu formule 1.

Klepněte pro větší obrázekNicméně prezident FIA Max Mosley uvedl, že myšlenka třetích vozů je sice hezká, ale dle jeho názoru nemá naději na úspěch. Nevěří, že by se tento projekt setkal se souhlasem všech a došlo tak jednomyslné dohodě.

Prezident Ferrari Lucy di Montezemolo ještě tento týden ale připomněl, že letošní zkušenosti ukazují na to, že je třeba se myšlenkou třetích vozů vážně zabývat, když uvedl: „Budoucnost formule 1 není v malých týmech, které nevyvolávají nadšení. Potřebujeme, aby měly top týmy možnost nasadit třetí vůz se známým nebo mladším jezdcem.“
18. února | Márquez po pádu v zatáčce č. 12: odkaz
18. února | Na thajskou dráhu dnes zavítal had: odkaz
17. února | Marc Márquez dnes slaví 25 let.
16. února | Rossi odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 39 let.