Na zázraky nevěřím, řekl Lukáš Pešek a měl pravdu

Domácí závodní víkend, kde chtěl Lukáš Pešek otočit nepříznivou situaci k lepšímu, absolutně nevyšel dle jeho představ a po startu z pětadvacáté pozice ze závodu odstoupil pro technickou závadu na předním kole.

Po zklamání z předchozích závodů byl jezdec týmu Matteoni CP Racing rozhodnut zastavit tuto černou sérii a kvalitním výsledkem v Brně zahájit druhou polovinu sezony v pozitivnějším duchu. Jenže už po pátečním tréninku bylo jasné, že k nějaké razantní změně směru asi nedojde.

V pátek to bylo o tom, že motorka nefungovala tak, jak měla. Neměl správné cítění její přední části a více méně se celou hodinu trápil, aby nakonec skončil třicátý, jen pár desetin před svým krajanem Patrikem Vostárkem, který závodem v Brně zaskočil za zraněného Vladimíra Leonova u Vector Kiefer Racingu.

Sobotní druhý trénink se vyvíjel ve zcela jiném duchu a Pešek v něm zajel dvanáctý čas. Pozitivní změna a obrat k lepšímu, jenže před kvalifikací došlo k jinému nastavení na jeho motocyklu, které znamenalo, že v kvalifikaci propadl až na pětadvacátou pozici. Start k lepším výsledkům je ale z takové pozice velmi těžký.

Nakonec se to českému jezdci podařilo a po startu závodu Moto2 figuroval patnáctý. Potom sice klesl na osmnáctou příčku, ale dokázal se vrátit zpátky a bojovat o tak toužebně očekávané body. Nicméně osudem mu bylo souzeno závodní víkend v Čechách ukončit s nulou a to ještě předčasně, protože mu začalo odskakovat přední kolo a další jízda již nebyla z hlediska bezpečnosti možná.

„Start se mi myslím povedl na výbornou a stejně tak průjezd první zatáčkou, kde to bylo bez větších problémů. Potom jsem se snažil jet dopředu, ale odskakovalo mi přední kolo, což jsem neviděl jako nějakou podstatnou závadu, protože to se mi už stalo víckrát, ale kolo od kola se to stupňovalo. Dospělo to do takového stádia, že se mi motorka jevila neříditelná a rozhodl se zastavit.“

„Když jsem se ptal lidí, kteří u nás mají na starosti data, tak mi řekli, že to tam sice vidí, ale zatím neví říct, co bylo konkrétně příčinou. Poslední dvě kola už to bylo dost nebezpečné a nechtěl jsem zbytečně riskovat,“ pokračoval Pešek, který potvrdil, že na stejné přední vidlici jeli i ranní zahřívací trénink a bez problému.

Počasí bylo pro start ze zadních pozic také rozhodující. „Ve finále to vyšlo celkem dobře, nepršelo a dá se říct, že trať byla suchá. Škoda, protože první kola byla dobrá a všechno šlo podle plánu, tak jak jsem potřeboval,“ řekl Lukáš Pešek, jemuž se takové závodění vůbec nelíbí.

„Do Indianapolisu pojedeme s tím, co máme. Nic se pro další závody nemění,“ řekl závěrem zklamaný Lukáš Pešek, který by rád poděkoval všem fanoušků, kteří ho na brněnský okruh přišli povzbudit.

Miloš Čihák uvedl, že příčinou může být vadná guma. „V datech ze závodu jsme viděli vibrace, na vidlicích nebylo nic špatného, ale ty se ještě nerozebraly. Mechanici zkoušeli, zda je kolo dobře vyvážené a pravděpodobně to vypadá na vadnou pneumatiku, která se samozřejmě ne vždy může podařit.“

Jisté je jedno, v této chvíli by každá změna by byla dobrá. A možná není tak daleko.


27. září | Fernandezovi ve warm upu hořel motocykl. odkaz
26. září | Thomas Lüthi pojede příští rok u týmu SAG Racing. odkaz
25. září | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz