Nečekal jsem, že budu v testech tak rychlý

Karel Hanika, jezdec týmu Red Bull KTM Ajo netrpělivě očekává debut v mistrovství světa poté, co se předvedl v testech, kde zajel třetí nejrychlejší čas.
Nečekal jsem, že budu v testech tak rychlý

Karel Hanika opanoval Red Bull Rookies Cupu, získal titul Mistra evropy v Moto3 a letos debutuje v Mistrovství světa Moto3 s týmem Red Bull KTM Ajo. Při předsezonních testech mnohé překvapil svojí rychlostí. Sedmnáctiletý Hanika je spokojený s novým týmem KTM a také s pomocí, jež se mu dostává od týmového kolegy Jacka Millera.

Muž s číslem 98 bude mít premiéru tuto neděli na okruhu Losail v Kataru.

Jak by jste zhodnotil předsezonní testy?

"Myslím, že to celkově nebylo špatné. Udělali jsme hodně práce, mnoho jsme toho vyzkoušeli a hodně najeli. Vyzkoušeli jsme rychlá kola i závodní simulaci. Po tom všem, jsme připraveni zahájit sezonu."

Toto je vaše první sezona v Moto3 v Mistrovství světa, při testech jste se pohyboval mezi nejrychlejšími. Jste překvapen těmito výsledky?  

"Pravdou je, že jsem to neočekával. Myslel jsem, že nebudu tak rychlý a budu se pohybovat hlouběji v pořadí. Jsem šťastný, protože tyto výsledky jsou opravdu dobré. Doufejme, že si udržíme tuto výkonnost před prvním závodem v Kataru a budeme co nejvýše. "

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak se Vám pracovalo prvních pár dní s novým týmem Red Bull KTM Ajo? 

"Je skvělé být tady. Můj tým je fantastický, mechanici jsou velmi profesionální a všichni tvrdě každý den pracují. Všichni jsou velmi příjemní, a to výrazně zlepšuje soužití uvnitř i vně garáže, jsme výborná parta."

Jakou roli má Aki Ajo v této struktuře?

"Aki má na starosti mnoho věcí v tomto týmu. Pomáhá nám při vývoji motocyklu, poskytuje poradenství, jak se naučit vyhodnocovat různé situace. Rád také pomáhá mechanikům, aby se ujistil, že je motocykl perfektně připravený. Má na starost i týmové záležitosti. Určitě to není jednoduché, ale opravdu to zvládá velmi dobře. "

Jak je na tom vaše pravá ruka po zranění? Myslíte si, že může ovlivnit začátek sezony?

"Je to pořád lepší, i když je škoda, že to ovlivnilo minulý test ve Valencii. Každopádně si myslím, že to může potkat každého jezdce, ať už zranění nebo něco jiného, na to se nedá vymlouvat. Důležité je, že jsem nyní zdravotně v pořádku. "

Míra Popov je po operaci již doma

Ve čtvrtek 13. března dopoledne absolvoval Míra Popov ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové operaci přetržených vazů v levém lokti. V sobotu 15.3.2014 odpoledne byl Míra převezen z nemocnice domů, do domácího léčení. V pondělí 17.3.2014 jde Míra do nemocnice na kontrolu.

Nikdy jste nezávodil v Grand Prix, a to ani jako náhradník. Jaký je váš cíl pro první sezónu?

"Uvidíme, v závislosti na tom, jak se bude sezóna vyvíjet. Ve Valencii a Jerezu jsme byli vždy v první desítce, což by bylo pro začátek dobré. Samozřejmě, nebude to snadné, protože nevíte co se kdy stane, ale určitě se budeme snažit dosahovat dobrých výsledků. "

Vyhrál jste Red Bull Rookies Cupu 2013. Myslíte si, že nebudete pod tlakem, ať již osobním nebo týmovým?

"Pravdou je, že nepociťuji žádný tlak ani od týmu ani od mechaniků. Možná cítím trochu tlak směrem k fanouškům, protože chci, aby byli spokojeni s výkonem. Nejdůležitější je mít pocit jistoty ve vlastní schopnosti a schopnosti týmu a být schopen dosahovat dobrých výsledků. Red Bull Rookies Cub byl pro mě velkou zkušeností a přípravou na mistrovství světa. "

Jak Vám pomohou dva roky zkušeností v tomto seriálu?

"Je jasné, že Red Bull Rookies Cup byl pro mě skvělou zkušeností, velká škola, která mě připravila na mistrovství světa. Díky tomu teď vím, jak náročné je to během roku. Tím, že se tento šampionát jezdí v rámci víkendů mistrovství světa, pohyboval jsem se v paddocku, tak to není teď pro mě všechno nové. "

Poslední testy nám ukázaly, že bude šampionát hodně vyrovnaný. Jak hodnotíte ostatní jezdci?

"Je zřejmé, že ostatní jezdci jsou velmi silní, a to je také důvod, proč jsou tady. Úroveň je mnohem vyšší, než kdekoliv jinde. Jezdci a motorky jsou velmi rychlé. Jsem velmi šťastný za KTM, protože je to pro mě ta nejlepší motorka v této třídě. "

Jaký je rozdíl mezi tímto strojem KTM a KTM, který jste sedlal loni? Hádám, že jsou to docela odlišné motocykly.

"Ano, je jiná. Výkon, zavěšení, brzdy a i poloha, ve které sedíte, je jiná. Nicméně si myslím, že jsem si během testů velmi rychle zvykl, již teď se cítím na motocyklu velice dobře a během sezóny na tom budeme nadále pracovat. "

Miller a Hanika jsou dva mladí a hladoví jezdci  

Miller a Hanika jsou dva mladí a hladoví jezdci  

Jak vidíte další nováčky? Chcete být Rookie of the Year?

"Je štěstí, že Danny Kent a Jack Miller již nejsou nováčky! [Smích]. Ne, vážně, budeme se snažit o co nejlepší výsledek, bez stanovení konkrétních cílů. Uvidíte, jak na tom budeme na konci sezóny. "

Vzhledem k tomu, že jste v Kataru nikdy nebyl, jaký tam budete mít cíl?

"Bude to těžké, protože jsem tam nikdy nejel, a také proto, že se závodí v noci, přesto zůstává cíl stejný. Dokončit v první desítce, a přiblížit se jezdcům na předních příčkách"

Váš kolega má spoustu zkušeností. Pomáhá vám Jack Miller v poslední době?

"Ano, je to skvělý kolega. Když potřebujete pomoc na tratích, kde jsem nikdy nebyl, ukáže Vám, jakou jezdí svoji stopu a jakou rychlostí. Když mám problémy, vždy je ochotný pomoci. Je to skvělý člověk. "

Jsi neznámý pro mnoho fanoušků mistrovství světa. Vaše vlasy však přitahují určitou pozornost. Proč je nosíte tak dlouhé?

"Dobrá otázka, ale nevím co na to říct. [smích] Vždycky jsem nosil dlouhé vlasy a prozatím to nehodlám měnit, ale řekl jsem Aki, že se ostříhám, pokud se dostanu na bednu. "

zdroj: Red Bull KTM Ajo Motorsport


9. srpna | Brad Binder slaví své první vítězství v MotoGP. Byl to jeho teprve třetí závod v této kategorii. odkaz
9. srpna | Jeden blíže nespecifikovaný zaměstnanec Dorny byl pozitivně testován na covid-19. Dotyčný nemá žádné příznaky a nyní se nachází v izolaci v brněnském hotelu. Izolováni byli i lidé, s nimiž došel do bližšího kontaktu.
7. srpna | Luis Salom by dnes slavil 29 let.
4. srpna | Marc Márquez nakonec v Brně nepojede. Nahradí jej Stefan Bradl.
4. srpna | Marc Márquez musel na další operaci. Více informací zde: odkaz