Neděle v Indianapolis: Bautista zajel pro Suzuki skvěle

Za továrními hondami a yamahami se odehrávaly souboje nejen mezi jezdci, ale také s životností pneumatik. Oba tovární jezdci Ducati byli v boxech, Rossi měl problémy s převodovkou.
Neděle v Indianapolis: Bautista zajel pro Suzuki skvěle

Rizla Suzuki
Álvaro Bautista si ve Velké ceně Indianapolis vynahradil zklamání z Brna a Laguny Seca a dojel na vynikajícím šestém místě. "Měl jsem dobrý start a pár lidí předjel, ale nemohl jsem se udržet čelní skupiny. Na této trati jsme se trápili," přiznal Španěl. Konzistentní jízdou se ale udržel před domácím Colinem Edwardsem. "Byl to nejlepší výsledek, jakého jsme mohli dosáhnout. Myslím, že v Misanu můžeme být od začátku konkurenceschopnější."

Monster Yamaha Tech 3
V cíli sedmý Colin Edwards sice slušně odstartoval, ale jeho stroj měl nižší výkon, takže před první zatáčkou ztratil. Pak se znovu prosadil dopředu a bojoval s Bautistou. "Opravdu jsem ho chtěl porazit, ale ve druhé polovině závodu jel ještě lépe než v úvodu. Držel jsem se ho a hledal příležitost k předjetí, ale pak mi uklouzlo přední kolo. Bylo to varování, abych se držel vzadu," řekl Texasan, který se poté soustředil na klidný dojezd do cíle. Cal Crutchlow skončil jedenáctý. Potěšilo ho, že dojel do cíle a v závěru dokázal zajíždět časy srovnatelné s Jorgem Lorenzem. "Stejně jako někteří další jsem měl problém s přední pneumatikou," dodal.

Pramac Racing
Randy de Puniet zaznamenal díky osmému místu nejlepší výsledek sezony. "Měl jsem špatný start, po kontaktu s Lorisem jsem ztratil tři pozice, jinak jsem se mohl udržet skupiny a bojovat o lepší pozice, ale to je OK, naše rychlost byla dobrá až do konce," liboval si Francouz, který se díky zdolání šesti soupeřů výrazně posunul závodním polem. Loris Capirossi po problémech s přední pneumatikou odstoupil. "Riskoval jsem pád v každé zatáčce, během víkendu jsme přitom až takové problémy neměli," divil se.

San Carlo Honda Gresini
Hiroši Aojama dokončil na devátém místě. "V závodě jsme byli lepší než v trénincích. Pneumatiky a moje kondice byly pro mě v tomto intenzivním horku výhodou. Možná, kdybych měl lepší start, mohl jsem bojovat víc vepředu," hodnotil spokojený Japonec. Naopak Marco Simoncelli měl s pneumatikami problémy a dojel dvanáctý. "Prvních pět kol bylo zábavných. Škoda těch dalších třiadvaceti. S poklesem výkonu jsem nemohl nic dělat. Jediným cílem bylo dojet," přiznal Ital.

Ducati Team
Valentino Rossi skončil po problémech s převodovkou a zastávce v boxech desátý. "Motorka mi šestkrát nebo sedmkrát skočila na neutrál. Najednou jsem byl poslední, ale udělal jsem, co jsem mohl, abych získal alespoň nějaké body. Ve warm-upu jsme se trochu zlepšili, ale závod byl obtížný," bilancoval Ital a ujistil, že tým dál tvrdě pracuje. Nicky Hayden zvolil měkčí přední pneumatiku, což nebylo šťastné. Dojel čtrnáctý, i když v úvodu se držel na čtvrtém místě. "Fungovalo to jen sedm až osm kol, pak jsem ztrácel přítlak a stroj se na rovinkách začal třást. Musel jsem zajet do boxů. Vrátil jsem se, abych získal cenné dva body," dodal a omluvil se domácím fanouškům.

LCR Honda
Třináctý Toni Elías měl problémy s protáčením zadního kola. "Nemohl jsem držet rychlost v nájezdu do zatáček. Proto jsem musel jet o několik desetin pomaleji, než jsme očekávali, a nemohl se udržet rychlejší skupiny. Snažil jsem se držet nejdříve Aojamy, pak Rossiho a Crutchlowa, ale byli rychlejší než já. Musíme najít několik desetin, abychom se dostali do top ten," ví Španěl.

Mapfre Aspar
Héctor Barberá sváděl souboje s de Punietem a Aojamou o osmé místo. V poslední zatáčce se chtěl před oba dostat, ale kombinace opotřebených pneumatik s kluzkým asfaltem vedla k pádu a odstoupení. "Škoda, že závod dopadl takhle. Po čtyřech kolech jsem zjistil, že pneumatika prakticky odešla. Ztrácel jsem kontrolu nad strojem v každé zatáčce, improvizoval jsem s jezdeckým stylem, po pěti či šesti kolech jsem se zase cítil pohodlně. Poslední kolo šlo dobře až do posledního sektoru. Pneumatika už nedržela, proto mě předjeli de Puniet i Aojama. Věděl jsem, že poslední zatáčka bude kluzká, šel jsem tam stylem všechno, nebo nic, abych získal zpátky svou pozici," vzpomínal Španěl. I přes závěrečný nezdar si závod užíval.


7. srpna | Luis Salom by dnes slavil 29 let.
4. srpna | Marc Márquez nakonec v Brně nepojede. Nahradí jej Stefan Bradl.
4. srpna | Marc Márquez musel na další operaci. Více informací zde: odkaz
31. července | Tři závody dnes sice byly definitivně zrušeny, ale na 22. listopadu se přidá nový závod. Kde se tento závod pojede, bude zveřejněno později.
31. července | Závody v Argentině, Thajsku a Malajsii jsou pro letošek definitivně zrušeny.