Nejnižší kubatura MS v pátek zahájí víkend v Británii

Mezi jezdci 125ccm motocyklů dominuje trojice Španělů, kteří teď míří na půdu Britských ostrovů a poprvé na závodní okruh v Silverstone, kde je doma jejich soupeř Bradley Smith.

Jezdci stopětadvacítek vyjedou sice v pátek na dráhu okruhu v Silverstone jako první, ale svůj nedělní závod absolvují až vůbec poslední po kubaturách Moto2 a MotoGP. Na takové pořadí jsme již v Anglii zvyklí a nic na tom nezměnil fakt, že se letos po velmi dlouhé době šampionát nepojede v Donington Parku, ale na vysokorychlostní dráze na jihu Anglie.

V Itálii jezdci motocyklů o obsahu do 125ccm předvedli všem fanouškům motorsportu skvělou podívanou, letos pravděpodobně vůbec tu nejnapínavější a my se jen můžeme těšit na její další pokračování, které nás tentokrát zavede do Velké Británie.

Ze španělského tria je před pátým závodem sezony nejlepší Nicolas Terol z Bancaja Aspar. Vyhrál úvodní závod v Kataru a třikrát po sobě se umístil na druhém místě. S pětaosmdesáti body si drží šestibodový náskok před svým krajanem Espargarem.

Jezdec Tuenti Racing má na kontě dvoje vítězství z Jerezu a Le Mans. Z Kataru si ale odvezl jen třináct bodů a naposledy byl v Itálii třetí, takže na vedoucí pozici se stále neprosadil, i když je tomu velmi blízko. Stačí jakékoliv zaváhání Terola a Espargaró bude vedoucím jezdcem. To ovšem platí i v jeho případě, takže v Anglii můžeme očekávat další strategickou bitvu.

Mistrem strategie je po závodu v Mugellu Marc Márquez, současně třetí muž šampionátu a vítěz čtvrtého podniku v Itálii. Na Španěla čekala velká smůla v Jerezu, když zřejmě špatně uchycený výfuk byl příčinou nebezpečného karambolu a následně vykloubeného ramene. V Mugellu ale předvedl, že na jeho výkon to nemělo absolutně žádný vliv, počkal si na nejvhodnější moment a poprvé v kariéře vyhrál.

Čtvrtá příčka patří domácímu borci Bradley Smithovi z Bancaja Aspar. Smith se hodně snaží, ale na stupně vítězů to zatím nedotáhl ani v jednom ze čtyř posledních Velkých cen. Většinou o tyto pozice přijde v posledním kole a to pro něho musí být hodně frustrující. Domácí Grand Prix mu dává naději, že s podporou tisíců fanoušků se mu to konečně podaří dotáhnout do úspěšného konce.

Efrén Vázquez z Tuenti Racing je pátý, stejně jako Márquez nedokončil závod v Jerezu a i když byl někdy velmi blízko, zatím nevyhrál jediný závod. Na rozdíl od čtvrtého Smithe, na kterého ztrácí jediný bod, má ale jeden výsledek s umístěním na stupních vítězů, když do sezony vstoupil druhým místem v Kataru.

Dva body za Vázquezem je další Španěl, šestý v průběžném pořadí Esteve Rabat z Blusens-STX. Jeho dosud nejlepším výsledkem je třetí příčka z Jerezu, ale jinak se nedokáže dostat přes hranici devíti bodů na závod.

Sedmý je Japonec Tomoyoshi Koyama z týmu Racing Germany. Působí nenápadně, ale v každém závodu boduje a to celkem dost výrazně, takže jeho sedmá pozice určitě není jeho maximem, ale bude se ještě snažit posunout výš. Na Rabata teď ztrácí devět bodů, takže před podnikem v Británii celkem solidní výzva.

Osmý je jezdec týmu Stipa Molenaar Racing GP Randy Krumennacher, devátý Sandro Cortese, smolař závodu v Mugellu, kde startoval z pole position, ale závod nedokončil a konečně desátý je Johann Zarco, jeden z osmi jezdců, kteří dosud bodovali v každém závodu.

Druhým domácím jezdcem bude Danny Webb z Andalucia Cajasol a následně ho doplní pětice Britů na divokou kartu Taylor Mackenzie (KRP), James Lodge (RS Earnjmax Motorcycle), Deane Brown (Colin Appleyard/Macadam Racing), William Dunlop (James Delaney) a Andrew Reid (Aztec Grand Prix).

Český závodník Jakub Kornfeil z Racing Germany získal své první dva body ve španělském Jerezu a v celkovém hodnocení mu nyní patří devatenáctá příčka.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře