Nejrychlejší kolo a maximální rychlost GP Valencie

V poslední Grand Prix sezony zajel nejrychlejší kolo okruhu ve Valencii Andrea Dovizioso z Repsol Hondy, který také dosáhl nejvyšší maximální rychlosti závodu. Nejvyšší top speed víkendu nastavil Toni Elías.

Ve Valencii jezdci královské kubatury ukončili závodem na třicet kol letošní ročník motocyklového mistrovství světa. V osmnáctém podniku sezony bylo ve hře třetí místo v celkovém hodnocení, o které bojovala dvojice Repsol Hondy Andrea Dovizioso a Dani Pedrosa. Dnes už víme, že si Ital třetí příčku udržel a v tabulce nejrychlejších časů závodu je jasně vidět, že byl tentokrát rychlejší než oba jeho týmoví kolegové.

Jak Dovizoso tak Pedrosa zaznamenali nejrychlejší čas téměř v polovině závodu. Ital byl rychlejší o necelých pět setin, což na první pohled není velký rozdíl, ale rozhodně větší než ten, který rozhodl o vítězi závodu ve Valencii, když Casey Stoner porazil Bena Spiese na cílové rovince o 0,015 sekundy.

12 Josh HAYES USA Monster Yamaha Tech 3 YAMAHA 1'35.721 12 30 1.554

Ve snaze vybojovat prestižní titul pro nováčka roku udržoval vysoké tempo také český motocyklový závodník Karel Abraham. Jezdec týmu Cardion AB Motoracing nastavil dokonce až v devatenáctém kole pátý nejlepší čas 1´34,997 sekundy. Tím se stal vůbec nejrychlejším jezdcem netovárních týmů, zároveň byl poslední, jenž dokázal zajet kolo pod minutu pětatřicet sekund a samozřejmě byl nejlepší z tábora italské Ducati. Bohužel nakonec tuto cenu získal Cal Crutchlow, ale Karel Abraham byl ve Valencii víc než vyrovnaným soupeřem nejen Britovi, ale také ostatním, zkušenějším závodníkům.

12 Josh HAYES USA Monster Yamaha Tech 3 YAMAHA 296.3

Maximální rychlost závodu přes tři sta kilometrů za hodinu dosáhli všichni jezdci až na Joshe Hayese z Monster Tech 3. Američan jel na okruhu ve Valencii poprvé, poprvé také v sedle prototypu 800ccm, takže i tak je to z jeho strany výkon hodný poklony. Nejrychlejší byl znovu Andrea Dovizioso, za ním jeho týmoví kolegové Casey Stoner s Danim Pedrosou, ale také čtvrtý Toni Elías, jezdec Hondy týmu LCR. Nejrychlejší Yamaha byla pátého Bena Spiese a Ducati znovu Karla Abrahama, jenž se s top speedem 302,9 kilometrů za hodinu umístil šestý.

16 Josh HAYES USA Monster Yamaha Tech 3 YAMAHA 296.9 3. volný trénink

Vůbec nejvyšší maximální rychlost víkendu nastavil v sobotní kvalifikaci Toni Elías, kterému naměřili rychlost 313,2 kilometrů za hodinu. Španělova rychlost ale ani v nejmenším neohrozila místní rekord, který tam od roku 2004 drží Australan Troy Bayliss, jenž s Ducati nastavil maximum na 321,141 kilometrů za hodinu.

Karel Abraham v maximální rychlosti víkendu obsadil sedmé místo a tentokrát byl nejrychlejším jezdcem Ducati čtvrtý Héctor Barberá jemuž se v třetím tréninku podařilo projet měřícím bodem rychlostí 308,6 kilometrů za hodinu. Jezdci tovární stáje Ducati Nicky Hayden a Valentino Rossi figurují v pořadí na desátém a dvanáctém místě.