Neskutečné: Z posledního místa až na šesté!

Cal Crutchlow, Monster Yamaha Tech3, Silverstone 2012: Kvůli zranění z tréninku neabsolvoval kvalifikaci. Lékaři v den závodu konstatovali, že je schopen závodit. Jelikož byl v trénincích dostatečně rychlý, tak mu ředitelství závodu povolilo v neděli startovat.
Neskutečné:  Z posledního místa až na šesté!

Startoval z posledního místa na roštu. K tomu přidejme hodně pochroumaný levý kotník. Přesto všechno proťal cílovou pásku na neskutečném 6. místě. V očích všech fanoušků nejen na trati, ale i u televize to musel být nezapomenutelný zážitek.

Na konci druhého kola měl Cal Crutchlow za sebou už všechny CRT stroje. V tuto chvíli byl na 11. místě a na Valentina Rossiho ztrácel 3,3s. I přes značné obtíže způsobené řazením rychlostních stupňů, dokázal v šestém kole Rossiho předjet a o chvilku později dojed Hectora Barberu a Stefana Bradla.

Klepněte pro větší obrázek

Crutchlow pokračoval se zaťatými zuby a ve dvanáctém kole ztrácel na sedmého Nickyho Haydena sedm sekund. Zdálo se být nemožné, že se může ještě posunout o jednu příčku výš. Šílící davy fanoušků domácího jezdce mu dávaly neskutečnou sílu a odhodlání pokračovat ve stíhací jízdě. Jeho snažení mělo úspěšné vyvrcholení, když v posledním kole Nicka předjel a zajistil si tak šestou příčku pod šachovnicovým praporem.

Za tento heroický výkon si užíval po příjezdu do garáže Monster Yamaha Tech3 zasloužené bouřlivé ovace od vděčného domácího publika.

Stejně šťastný konec nemněl Andrea Dovizioso, který s úžasným klidem bojoval ve přední skupině o stupně vítězů.  Deset kol před cílem upadl. Unikl zranění, ale motorka byla poškozená a musel do boxů na opravu. Nakonec se vrátil na trať a dokončil závod. Na body už to nestačilo. Cílovou pásku proťal na posledním, 19. místě.  

Cal Crutchlow 6. - 66 bodů:

„Na tento víkend nezapomenu. Po pohromě v podobě pádu a následného zranění, jsem si myslel, že je to konec závodního víkendu a já opět budu chybět při domácím závodě. Za to že jsem mohl zažít svoji domácí GP na závodní dráze, musím poděkovat zdravotnickému personálu mobilní kliniky. Ani ve snu mě pak nenapadlo, že bych mohl dokončit na šesté pozici. Normálně, když začínáte ze třetí řady, tak je to pořád hodně dobrý výsledek a mně se to povedlo z konce roštu. Byl to těžký závod, ale musel jsem se snažit ignorovat bolest a nechat působit adrenalin společně s davem domácího publika. Když jsem předjel Bradla, tak byl Nicky hodně daleko. Já jsem ale nepřestával tlačit a viděli jste co se stalo. Jsem opravdu spokojený, protože moje časy byly srovnatelné s klukama na pódiu a to i se zlomeným kotníkem. Bez pádu jsem mohl stát na stupních vítězů já. Nebudu si stěžovat na šesté místo a chci poděkovat celému týmu Monster Yamaha Tech3, který v podstatě rozhodl o nastavení pro závod a ono fungovalo skvěle. Také velký dík patří britským fanouškům, kteří byli neuvěřitelní. Když jsem v sobotu ležel ve štěrku, myslel jsem na to, jaká škoda bude, že mě neuvidí v domácím závodě. Jejich podpora mi hodně pomohla, jsem na ně hrdý a tohle je odměna pro ně.“

Klepněte pro větší obrázek

Andrea Dovizioso 19. - 60 bodů:

„Je to velká škoda, protože dnes jsem měl možnost bojovat o druhé místo. Na začátku závodu se jelo hodně ostré tempo. Jezdil jsem opravdu na limitu, ale brzy jsem musel trochu zpomalit oproti ostatním. Pak musel zpomalit i Lorenzo, což mi umožnilo se vrátit do vedoucí skupiny a opravdu jsem měl dobrý rytmus. Jezdil jsem kolem třetího místa a opravdu jsem věřil, že mohu závod dokončit na stupních vítězů. Na motorce jsem se cítil dobře a rozhodně jsem nemusel jezdit na hraně. Pak jsem ale udělal velmi malou chybku, začalo podkluzovat zadní kolo a já jsem nebyl schopen udržet kontrolu nad motorkou. Bylo to velké zklamání, ale i tak si odnáším pozitiva. Pocitově se na YZR-M1 cítím mnohem lépe a jsem si jistý, že jsem mohl skončit na druhém místě a velmi blízko je i k vítězství. Monster Yamaha Tech3 dělá neuvěřitelnou práci a Yamaha je fantastická motorka.“

Klepněte pro větší obrázek

Herve Poncharal - manažer týmu:

„Byly to neuvěřitelné závody a nenacházím slov, abych popsal, co se podařilo Calovi. My jsme si byli jistí, že se nebude moci ráno ani zasmát a nakonec skončil v první šestce. Výsledek nikdo nečekal a nikdo na něj nezapomene. Mysleli jsme si, že by mohl být kolem desátého místa, ale adrenalin a ochozy ho nakoply. Neztratil důvěru v motorku a v hlavě to měl srovnané, takže jsme byli rádi, když se dostal na sedmé místo. V tu chvíli byl daleko za Nickym, ale předjetí v posledním kole to všechno podtrhuje. On se nikdy nevzdává. Věří si a má spoustu kuráže, která odpovídá jeho talentu. Pro Andrea je to škoda, mohl být dnes na pódiu. Byl velice rychlý. Jen Casey a Jorge jezdili před ním. Pak přišla ta malá chyba a trest za ni byl hodně vysoký. Je to velká škoda, protože jsme neměli žádné pochybnosti o tom, že bychom mohli slavit další stupně vítězů. Opět jsme ale ukázali, jak silné je spojení našich jezdců s Monster Yamaha Tech3. Gratulujeme Jorgemu a Yamaze. Dělají spolu úžasnou práci a dnešní závod znovu zvýraznil, jak silné jsou takové kombinace.“


18:38 | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.